Історія справи
Постанова ВАСУ від 09.06.2015 року у справі №362/1452/14-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" червня 2015 р. м. Київ К/800/7471/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої: Калашнікової О.В.суддів:Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. секретар судового засідання - Маджар О.М.
за участю
позивачів - ОСОБА_4, ОСОБА_5,
представників відповідача - Кальніченка О.П., Петренко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою
Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 6 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и л а:
В березні 2014 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулись до суду із позовом до Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області 37-ої сесії VІ скликання № 533 від 14 березня 2014 року «Про затвердження містобудівної документації - Генеральний план с.Мархалівка та с.Зайців Васильківського району Київської області» (далі - Рішення сільської ради №533).
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскільки оскаржуване Рішення сільської ради №533 ухвалено з порушенням вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», положень Постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 «Про затвердження порядку громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», не враховує державні, громадські та приватні інтереси, грубо порушує права громадян на право безоплатної приватизації земельних ділянок та відкриває можливість зловживань службовими особами щодо приватизації лісових насаджень, ярів, що мають залишатись у загальному користуванні всієї територіальної громади, при його прийнятті порушено процедуру затвердження генерального плану та при розробці зазначеного документу не були дотримані вимоги його погодження з певними установами, воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 6 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2015 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області 37-ої сесії VІ скликання № 533 від 14 березня 2014 року.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, провадження у справі закрити.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Рішенням сільської ради №533 затверджено містобудівну документацію Генерального плану с. Мархалівка та с. Зайців, Васильківського району Київської області.
При цьому суди попередній інстанцій, ухвалюючи рішення про протиправність оскаржуваного Рішення сільської ради №533 встановили, що Державним підприємством «Науково-дослідницького і проектного інституту містобудування» надано рецензію, відповідно до якої Генеральний план с. Мархалівка та с. Зайців, Васильківського району Київської області розроблений в складі та об'ємі, який визначений завданням на проектування, генпроектувальником, приватним архітектором ОСОБА_8 за участю приватного підприємства «Архітектурно-консультативний центр «АРКАДА-Н» на замовлення Мархалівської сільської ради. Генеральний план сіл Мархалівка та Зайців пройшов громадське обговорення та був схвалений громадою в цілому, прийнятий за основу та його оприлюднено в приміщенні сільської ради з дня виходу оголошення газеті «Життя і слово» № 88 від 6 листопада 2013 року згідно протоколу від 27 листопада 2013 року.
Національний університет біоресурсів і природокористування України відмовився погодити межі, запропоновані генеральним планом сіл Мархалівка та Зайців, що відображені в Генеральному плані с. Мархалівка та с. Зайців Васильківського району Київської області об'єкти за № 30 (спортивно-оздоровчий комплекс) та № 31 (духовно-просвітницький комплекс), що запроектовані на земельній ділянці державного лісового фонду Відокремленого підрозділу «Боярська лісова дослідна станція» Боярського лісництва в кварталі № 90, виділ 16, та відносяться до адміністративних меж Віто-поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Обставин, які б свідчили про вплив на права та законні інтереси позивачів у зв'язку з викладеним по справі не встановлено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки оскаржуваним Рішенням сільської ради №533 затверджена документація з включенням до меж сіл Мархалівка та Зайців земельних ділянок, що розташовані на її території без врахування та погодження межування їх розташування з суміжними користувачами та землевласниками, а також з існуючими певними обмеженнями на їх користуванням, не доведено законність порядку проведення реєстрації депутатів суб'єкта владних повноважень перед голосуванням 14 березня 2014 року та процедури голосування за спірне рішення, оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень про затвердження відповідної технічної містобудівної документації є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Конституція України, таким чином, надає громадянам право безпосередньо звертатися до суду із скаргою на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
У пункті 8 частини першої статті 3 КАС України позивача визначено як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкта владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Згідно частини першої статті 6 цього КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, підставою для звернення особи до суду з позовом є переконання позивача у порушенні своїх прав чи свобод, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу.
Згідно з ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачі, звертаючись до суду, мотивують позовні вимоги тією обставиною, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень суперечить вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», грубо порушує права громадян на право безоплатної приватизації земельних ділянок та відкриває можливість зловживань службовими особами щодо приватизації лісових насаджень, ярів, тощо, що мають залишатись у загальному користуванні всієї територіальної громади, порушує регламент проведення сесії Мархалівської сільської ради 14 березня 2014 року.
При цьому позивачі просили визнати протиправним та скасувати Рішення сільської ради №533, яким затверджено містобудівну документацію Генеральний план с.Мархалівка та с.Зайців Васильківського району Київської області.
Водночас, ні в оскаржуваному Рішенні сільської ради №533, ні в протоколі засідання сільської ради №37 від 14 березня 2014 року, ні в зібраних матеріалах справи не вбачається, в чому саме виразилось порушення прав та законних інтересів ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які звернулись до суду як фізичні особи.
Отже, оскільки позивачі не навели в обґрунтування позовних вимог конкретних прав та законних інтересів їх, як фізичних осіб, які були порушені оскаржуваним Рішенням сільської ради №533, колегія суддів дійшла висновку, що дії сільської ради при ухваленні рішення щодо затвердження містобудівної документації не були спрямовані на порушення прав, свобод та законних інтересів позивачів.
Також слід зазначити, що прийняття оскаржуваного Рішення сільської ради №533 не створює для позивачів жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення їх прав, та безпосередньо не породжує для позивачів будь-яких обов'язків, а тому колегія суддів приходить до висновку про відсутність порушених прав, а отже, і відсутність підстав для судового захисту, оскільки матеріалами справи не встановлено, що позивачі дійсно мають право, свободу чи інтерес, про захист яких вони просять, і це право, свобода чи інтерес порушені сільською радою у публічно-правових відносинах.
Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Відповідно до 12 Закону України «Про основи містобудування» до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудування на їх території належить право затвердження місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно законодавства.
Згідно положень статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна міська рада.
Згідно пункту 1.1 Державних будівельних норм України системи містобудівної документації, склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження Генеральних планів міських населених пунктів ДБН Б 1-3-97, затверджених наказом Держбуду України від 25 вересня 1997 року № 164, генеральний план міста, селища є основним планувальним документом, який встановлює в інтересах населення та з врахуванням державних завдань напрямки і межі територіального розвитку населеного пункту, функціонального призначення будівельне зонування території,містить принципові рішення щодо розміщення об'єктів загальноміського або загально селищного значення, організації вулично-дорожньої мережі і дорожнього руху, інженерного обладнання, інженерної підготовки і благоустрою, захисту території від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони природи та історико-культурної спадщини,черговості освоєння території.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи з метою врахування інтересів громадськості при затвердженні проектів містобудівної документації зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно ч. 4 та ч. 5 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування та є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій підлягають громадським слуханням. Затвердження такої містобудівної документації, без проведення громадських слухань щодо обговорення її проектів - забороняється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2011 № 555 затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні (далі - Порядок № 555), що визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій.
Відповідно до п. 3 Порядку № 555 сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення); оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.
Згідно п. 4 Порядку № 555 виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
У порядку виконання положень, викладених у пункті 5 Порядку №555 09 березня 2013 року у місцевому засобі масової інформації - газеті «Життя і слово» викладено наступу інформацію: «Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови КМУ №555 від 25.05.2011 р. «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні» Мархалівська сільська рада повідомляє про прийняття нею рішення № 213-25-УІ від 15.02.2013 р. про розробку ГП с. Мархалівка, і Зайців Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області. Пропозиції щодо врахування громадських інтересів подаються в письмовому вигляді до Мархалівської сільської ради в місячний термін з дня опублікування за адресою: 08633 вул. Шкільна, буд. 13 с. Мархалівка Васильківського району Київської області. Довідки за тел.. (04571) 3-72-65.».
В подальшому в газеті Життя і слово № 88 (12290) від 06.11.2013 р. була надрукована об'ява: «У відповідності до ст.. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови КМУ № 555 від 25.05.2011 р. Мархалівська сільська рада повідомляє про проведення громадських слухань щодо містобудівної документації - ГП забудови Мархалівка, с. Зайців Мархалівської сільської ради Васильківського району: Замовник проектної документації - Проектної документації - Мархалівська сільська рада. Генпроектувальник - ФОП, сертифікований архітектор ОСОБА_8 (кваліфікаційний сертифікат архітектора серії АР № 000306 від 28.03.2011 р.) - підставою для розробки містобудівної документації є рішення Мархалівської сільської ради № 213-25-УІ від 15.02.2013 р. ознайомитися із містобудівною документацією можна протягом місяця в приміщенні Мархалівської сільської ради за адресою: с. Мархалівка, вул.. Шкільна, № 13. Протягом місяця з дня опублікування об'яви приймаються письмові пропозиції та зауваження щодо містобудівної документації. Громадські слухання відбудуться 27 листопада 2013 р. о 17.00 в актовому залі Мархалівської сільської ради. Для участі в слуханнях запрошуються жителі сіл Мархалівка, Зайців, депутати Мархалівської сільської ради, представники замовника та розробника проектної документації, всі зацікавлені особи. Довідки за тел..: (04571) 3-72-65.».
Громадські слухання відбулися 27 листопада 2013 року 17.00 в актовому залі Мархалівської сільської ради. Для участі в слуханнях були запрошені жителі сіл Мархалівка, Зайців, делегати Мархалівської сільської ради, представники замовника та розробника проектної документації, всі зацікавлені особи.
Отже, колегія суддів вважає, що відповідачем через засоби масової інформації своєчасно оприлюднено громадськості інформацію про розроблення містобудівної документації «Генерального плану Мархалівка, с. Зайців Мархалівської сільської ради Васильківського району», про початок проведення громадського обговорення містобудівної документації проекту Генерального плану села Мархалівка, с. Зайців Мархалівської сільської ради Васильківського району та про проведення громадських слухань.
Відповідно до п.3 ч.7 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в установлений строк звертаються до обласної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (для міст обласного та республіканського Автономної Республіки Крим значення), центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (для міст Києва та Севастополя), щодо визначення державних інтересів для їх урахування під час розроблення генерального плану населеного пункту.
На виконання п.1.3 ст.7, п.2, п.7.3 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до листа Васильківської районної адміністрації від 14.03.2013 року № 517/6-14 та листа Мархалівської сільської ради від 01.03.2013 № 44/02-12 про визначення державних-інтересів для урахування їх при розробленні генеральних планів сіл Мархалівка і Зайців Київська обласна державна адміністрація зазначила необхідність врахування державних інтересів при розробці генерального плану. Наявні та затверджені державні інтереси враховано і внесені до містобудівної документації, про що зазначено в протоколі проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів від 27 листопада 2013 року.
Відповідно до п. 5 ч.7 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в установлений строк забезпечують попередній розгляд матеріалів щодо розроблення генерального плану населеного пункту архітектурно-містобудівними радами відповідного рівня.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" для професійного обговорення проектних рішень у сфері містобудування уповноважені органи містобудування та архітектури можуть утворювати архітектурно-містобудівні ради як дорадчі органи, що діють на громадських засадах.
Згідно до положень Типового положення про архітектурно-містобудівні ради, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №108 від 07.07.2011 (далі - Типове положення), рада є дорадчим органом для професійного колегіального розгляду й обговорення містобудівних, архітектурних та інженерних рішень містобудівної та проектної документації. Рада діє на громадських засадах.
За розділом 2 п.2-1-2-4 Типового положення архітектурно-містобудівна рада згідно з наданими чинним законодавством повноваженнями у сфері містобудування та архітектури розглядає містобудівну та проектну документацію і надає рекомендації з питань планування, забудови та іншого використання територій відповідному органу містобудування та архітектури.
Рекомендації надаються на підставі їх оцінки відповідно до вимог законодавства, державних будівельних норм, особливостей містобудівної ситуації, результати розгляду Радою проектів містобудівної документації враховуються під час подальшого доопрацювання та затвердження таких проектів, мають виключно рекомендаційний характер і не можуть вимагатись під час погодження та затвердження таких проектів.
Таким чином, вказаними нормами встановлено, що уповноважений суб'єкт може розглянути проектну документацію згідно з наданими чинним законодавством повноваженнями у сфері містобудування та архітектури і надати рекомендації.
Отже, результати розгляду радою зазначених проектів мають виключно рекомендаційний характер і не можуть вимагатися під час погодження та затвердження проекту будівництва. При цьому слід зазначити, що погоджувальна комісія може утворюватися для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадських слухань.
Також, при вирішення питання щодо законності оспарюваного рішення сільської ради, колегія суддів враховує вимоги пунктів 11-14 Порядку №555, яким передбачено, що рішення щодо врахування або неврахування пропозицій громадськості приймають розробник і замовник. В разі неможливості самостійно прийняти таке рішення або виникнення спірних питань, в тижневий строк після закінчення строку подання пропозицій громадськості, утворюється погоджувальна комісія, яка у двотижневий строк розглядає спірні питання та приймає рішення про врахування або мотивоване відхилення таких пропозицій.
Крім того, відповідно до пункту 8 статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» погоджувальна комісія, може утворюватись для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадських слухань.
Тобто, законодавством встановлюється, що лише у разі неспроможності розробника та замовника врегулювати спірні питання відповідний орган місцевого самоврядування приймає рішення про створення погоджувальної комісії.
Як вбачається із матеріалів справи, спірні питання в процесі громадських слухань щодо врахувань громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації не виникали, під час процедури обговорення проекту генерального плану були враховані пропозиції та рекомендації, які були висловлені під час обговорення та які не суперечать чинному законодавству. Отже, погоджувальна комісія в даному випадку не створювалась, оскільки відповідно до ч. 8 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» погоджувальна комісія утворюється для розгляду спірних питань, які виникають в процесі громадських слухань.
Зокрема, матеріали справи містять лист Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області від 29.05.2013 року №104/02-12 ні ім'я ОСОБА_8 (генеральний проектувальник містобудівної документації сіл Мархалівка і Зайців Васильківського району, приватний архітектор (кваліфікаційний сертифікат АР № 000306 від 03.2011 р.) щодо пропозицій жителів с. Мархалівка, юридичних та фізичних осіб про врахування Громадських та інших інтересів при розробці містобудівної документації, а саме: ТОВ «АВП «Поляна» з можливістю зміни цільового призначення; АТ «Дельта Банк» - включити в межі населеного пункту всі земельні ділянки, які знаходяться у власності банку, Служба безпеки Україні - вкМіочити в межі населеного пункту земельні ділянки на праві постійного користування; громадян ОСОБА_9,ОСОБА_10; Садівницьке товариство «Шляховик» і- відчуження частини земель. Також, сільська рада у вказаному листі зазначила, що Київська ОДА зазначила про необхідність врахування відповідних державних інтересів, пропозиції жителів с. Мархалівка, прохання передбачити генеральним планом місця розміщення МАФ, сільського стадіону, під'їзди пожежної машини до водоймищ, земельну ділянку по вул.. Лісова передбачити під соціально - культурну спортивну забудову, включити земельну ділянку площею 0,4400 га під будівництво дитячого садка, Включити земельну ділянку площею 0,4512 га для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади (том 2, а.с. 113).
Таким чином, колегія суддів вважає, що при проведенні громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення Генерального плану у повному обсязі дотримано Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні. При цьому замовником та розробником проекту детального плану території були враховані усі обґрунтовані пропозиції та зауваження.
Також, в матеріалах справи є Генеральний план (вихідні дані для проектування), пунктом 2.4 якого передбачено «Аналіз інтересів суміжних територіальних громад» та відповідно до якого суміжні інтереси територіальних громад просліджується зі сторони с. Іванковичі та смт. Глеваха. Спільні вереси в використанні з с. Іванковичі досягнуті в уточненні спільне межі та віднесенні садового товариства «ШЛЯХОВИК» до території села Іванковичі. Спільні інтереси з населеним пунктом смт. Глеваха розмежовує автошлях державного значення Київ - Одеса, на якому в даний час проводиться капітальний ремонт. В розробки генерального пану проектні дані по капітальному ремонту з дотриманням державних інтересів внесені у відповідності до (Копій 10,11,12).
Тобто, при розробці Генерального плану враховані поєднання інтересів відповідної територіальної громади, з урахуванням державних, громадських, приватних інтересів та суміжних землекористувачів.
Крім того, колегією суддів враховано, що відповідно до частини дванадцятої статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що експертизі містобудівної документації на місцевому рівні підлягають виключно генеральні плани міст. Порядок проведення експертизи визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» обов'язковій державній експертизі підлягають: загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель; схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань; технічна документація з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Отже, оскільки в даному випадку оскаржується рішення про затвердження містобудівної документації населеного пункта - села, а не міста, то відповідно до зазначених вище положень чинного законодавства містобудівна документація села Мархалівка та Зайців Васильківського району Київської області не підлягає експертизі.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься: п. 41 - прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами; п. 42 - затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Частиною 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами у відповідності до ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Зокрема, підставами для визнання акта органу місцевого самоврядування недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивачів у справі.
Колегія суддів вважає, що встановлені по даній справі факти свідчать про відповідність дій Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області при прийнятті спірного рішення нормам діючого законодавства, оскільки воно ухвалено відповідно до законодавчо встановленої процедури, сільська рада не вийшла за межі наданих їй повноважень, визначених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також не порушила вимоги ст.19 Конституції України, яка зобов'язує органи місцевої влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Таким чином, оскільки Мархалівська сільська рада мала всі законні підстави для прийняття спірного рішення, у судів попередніх інстанцій були відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Згідно статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області задовольнити частково.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 6 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення - в і д м о в и т и.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)