Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №к-21659/10-с Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №к-216...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №к-21659/10-с

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" квітня 2014 р. м. Київ К-21659/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. - головуючого,

Ситникова О.Ф.,

Юрченка В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року в справі за його позовом до Державного комітету України із земельних ресурсів, Головного управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Чернігівській області про скасування наказів та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и л а :

У грудні 2008 року ОСОБА_4 звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначив, що 26 липня 2007 року було проведено конкурс на заміщення вакантної посади начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області за результатами якого наказом голови Державного агентства земельних ресурсів України від 21 серпня 2007 року №665-к призначено на дану посаду ОСОБА_5

Посилаючись на те, що відповідачами порушено порядок проведення конкурсу просив визнати їх дії неправомірними та скасувати :

- результати засідання конкурсної комісії та протокол № 2 від 26 липня 2007 року в частині рекомендації ОСОБА_5 на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі;

- наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 16 серпня 2007 року №420 про затвердження списку осіб зарахованих до кадрового резерву на 2007 рік в частині пропонування ОСОБА_5 на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі;

- наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 21 серпня 2007 року №665-к «Про призначення ОСОБА_5»;

- накази Головного управління земельних ресурсів у Чернігівській області від 17 серпня 2007 року №55-к та від 17 вересня 2007 року №56-к «Про призначення ОСОБА_5»;

- визнати незаконною інформацію в листі Головного управління земельних ресурсів в Чернігівській області від 19 жовтня 2007 року та спростувати її.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, позивач ставить питання про скасування судових рішень та ухвалення нового про задоволення позову. У обґрунтування касаційної скарги зазначав, що відповідачами порушено Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 169.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 проходив публічну службу на посаді начальника Козелецького районного відділу земельних ресурсів Чернігівської області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №69 «Про реорганізацію Державного комітету України по земельних ресурсах» Державний комітет України по земельних ресурсах реорганізовано в Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Згідно з наказами Державного комітету України по земельних ресурсах України від 26 квітня 2007 року № 4 «Про реорганізацію територіальних органів земельних ресурсів» та від 10 травня 2007 року № 11 «Про внесення змін до наказу від 26 квітня 2007 року № 4» наказом Чернігівського обласного головного управління земельних ресурсів від 15 травня 2007 року № 38 реорганізовано районні, міські відділи (управління) шляхом їх перетворення та затверджено план заходів по реорганізації територіальних органів Держкомзему України.

26 червня 2007 року Державне агентство земельних ресурсів України направило лист № 14-15-7/1882 голові Агентства земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, начальникам Головних управлінь земельних ресурсів у областях, у місті Києві та Севастополі про необхідність розміщення в місцевих засобах інформації оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад, зокрема, керівників відділів (управлінь) земельних ресурсів у районах (містах).

12 липня 2007 року Чернігівським обласним головним управлінням земельних ресурсів опубліковано відповідне оголошення в обласній газеті «Чернігівщина».

24 липня 2007 року позивачем на ім'я голови Державного агентства земельних ресурсів України було подано заяву про призначення його на посаду начальника відділу земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області.

За результатами проведеного 26 липня 2007 року конкурсу ОСОБА_5 рекомендовано на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі та внесено його до списку осіб зарахованих до кадрового резерву на 2007 рік.

Наказом голови Державного агентства земельних ресурсів України від 21 серпня 2007 року №665-к ОСОБА_5 призначено на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області.

Наказом голови Державного агентства земельних ресурсів України від 13 листопада 2007 року № 1096-к позивача звільнено з посади начальника Козелецького районного відділу земельних ресурсів Чернігівської області на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу Законів про працю України (у зв'язку із реорганізацією) з 13 листопада 2007 року.

Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позову суди попередніх інстанцій виходили з того, що конкурс на заміщення вакантних посад проведено відповідно до вимог законодавства і відсутні правові підстави для визнання нечинними прийнятих за його результатами рішень.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну службу» прийняття на державну службу на посади третьої - сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України.

Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169.

Вказаний Порядок визначає умови проведення конкурсу, регулює питання оголошення про конкурс, прийому та розгляду документів на участь у конкурсі, порядок проведення іспиту та відбору кандидатів.

Обов'язковою умовою проведення такого конкурсу є наявність вакантної посади.

Згідно з пунктом 9 даного Порядку конкурс проводиться поетапно :

1) публікація оголошення державного органу про проведення конкурсу в пресі або поширення його через інші засоби пасової інформації;

2) прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади;

3) проведення іспиту та відбір кандидатів.

Відповідно до пункту 10 Порядку, державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.

Зі справи вбачається, що на час проведення конкурсу вакантної посади начальника відділу земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області не існувало, оголошення про проведення конкурсу на її заміщення опубліковано в обласній газеті «Чернігівщина» 12 липня 2007 року, а конкурс проведено 26 липня 2007 року, тобто з порушенням встановленого строку.

За таких обставин, суб'єктами владних повноважень порушено процедуру проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця, у зв'язку з чим рішення прийняті під час проведення такого конкурсу не відповідають вимогам закону та підлягають скасуванню.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивачем заявлені позовні вимоги про визнання незаконними та скасування наказів щодо призначення на посаду ОСОБА_5 та спростування інформації щодо його призначення на цю посаду.

Наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 21 серпня 2007 року №665-к та накази Головного управління земельних ресурсів у Чернігівській області від 17 серпня 2007 року №55-к та від 17 вересня 2007 року № 56-к стосуються прав та інтересів іншої особи - ОСОБА_5, який не був стороною у даній справі та не приймав участі у її розгляді судами попередніх інстанцій.

Позивач не довів, що відповідачі, видаючи оскаржувані накази про призначення ОСОБА_5 на новостворену посаду, порушили його права, свободи та інтереси.

За таких обставин, суди обґрунтовано відмовили у задоволенні позовних вимог в цій частині.

З цих же підстав не підлягають задоволенню вимоги щодо визнання незаконними та спростування відомостей, викладених у листі Головного управління земельних ресурсів у Чернігівській області від 19 жовтня 2007 року №Н-70/0701/07/534 щодо правомірності призначення ОСОБА_5 на посаду, так як цей лист носить інформативний характер і не встановлює правових наслідків для позивача.

Зважаючи на те, що у справі в частині вимог про визнання незаконним проведення конкурсу, скасування результатів засідання конкурсної комісії та затвердження списку осіб зарахованих до кадрового резерву на 2007 рік, судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій в цій частині і ухвалює нове про задоволення позову.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання неправомірним засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади та скасування її протоколу від 26 липня 2007 року №2 в частині рекомендації ОСОБА_5 на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області; скасування наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 16 серпня 2007 року №420 про затвердження списку осіб зарахованих до кадрового резерву на 2007 рік в частині пропонування ОСОБА_5 на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_4 в цій частині позовних вимог задовольнити.

У решті судові рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:С.Є. Амєлін /підпис/ О.Ф. Ситников /підпис/ В.В. Юрченко /підпис/

logo