Історія справи
Постанова ВАСУ від 07.10.2015 року у справі №813/9188/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2015 року м. Київ К/800/37812/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Приходько І.В., Юрченко В.П.,
розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - Інспекція)
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2014
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2014
у справі № 813/9188/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДКЛ-Будінвест" (далі - Товариство)
до Інспекції
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2014, позов Товариства задоволено; визнано протиправними дії Інспекції щодо здійснення самостійного коригування податкових зобов'язань Товариства на підставі акта від 23.08.2014 № 150/22-40/2083412 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з питань господарських відносин з товариством з обмеженою відповідальністю «Лігран» за лютий 2012 року, з приватним підприємством «Алкіона» за лютий 2013 року»; визнано протиправними дії Інспекції щодо внесення зазначеного акта до інформаційної системи «Податковий блок» та зобов'язано відповідача виключити названий акт з цієї інформаційної бази.
Судові акти мотивовані тим, що без узгодження в установленому порядку податкових зобов'язань платника власне висновки акта перевірки не можуть бути підставою для внесення змін до інформаційних баз даних, які відображають стан розрахунків платника з бюджетом.
Законність ухвалених у справі судових актів перевіряється у порядку глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у зв'язку з касаційною скаргою Інспекції, в якій вона просить скасувати оскаржувані судові акти попередніх інстанцій та повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. На обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає, що фактично у позові оскаржуються висновки акта перевірки, який не має обов'язкового характеру та не відповідають ознакам правового акта індивідуальної дії у розумінні частини другої статті 17 КАС.
У запереченні на касаційну скаргу Товариство зазначає про правильність та обґрунтованість висновків попередніх інстанцій та просить залишити оскаржувані судові акти без змін, а скаргу - без задоволення.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Інспекцією було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з питань господарських відносин з товариством з обмеженою відповідальністю «Лігран» за лютий 2012 року та з приватним підприємством «Алкіона» за лютий 2013 року, оформлену актом від 23.08.2013 № 150/22-40/2083412.
Під час цієї перевірки відповідачем зроблено висновок, зокрема, про безтоварний характер операцій з придбання позивачем товарно-матеріальних цінностей у рамках господарських правовідносин з названими контрагентами, що призвело до завищення у податковому обліку Товариства витрат та податкового кредиту за такими операціями.
На підставі цього акта перевірки Інспекцією було внесено відповідні зміни до інформаційної системи «Податковий блок».
Згідно з підпунктом 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК) для цілей оподаткування податкова інформація вживається у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію". У статті 1 цього Закону інформацію визнано будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
В силу вимог пункту 63.12 статті 63 ПК інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
Таким чином, відомості, внесені податковим органом до баз даних (зокрема, до інформаційної системи «Податковий блок»), є публічною інформацією, що повинна відповідати принципу достовірності та відображати дійсний стан розрахунків платника з бюджетом.
Наведене виключає можливість внесення змін до інформаційних баз даних податкового органу до моменту виникнення у платника податкового обов'язку (зокрема, до часу визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку) виключно на підставі висновків акта перевірки. Такий акт, виходячи зі змісту положень статті 86 ПК, призначений для оформлення результаті податкової перевірки та є лише відображенням фактичних дій податкових інспекторів-ревізорів та їх особистої думки з приводу відповідності поведінки платника у сфері податкових правовідносин вимогам чинного законодавства. Акт перевірки має констатуючий, а не владно-зобов'язуючий характер, позаяк не містить обов'язкових приписів, розпоряджень, що породжують юридичні наслідки для платника.
Тому такі висновки не породжують у платника будь-яких обов'язків у сфері оподаткування і не можуть слугувати джерелом формування податкової інформації щодо такого платника, зокрема й в електронних базах даних органів державної податкової служби.
У справі, що розглядається, суди встановили, що Інспекцією не проведено будь-яких донарахувань на підставі висновків, викладених в акті перевірки від 23.08.2013 № 150/22-40/2083412, у зв'язку з чим внесена до інформаційної бази даних інформація на підставі цього акта є такою, що розміщена з порушенням вимог закону.
Пунктом 3 частини першої статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що кожна особам має право вимагати виправлення неточної, неповної, застарілої інформації про себе, знищення інформації про себе, збирання, використання чи зберігання якої здійснюється з порушенням вимог закону.
З урахуванням викладеного належним захистом права платника, порушеного шляхом розміщення щодо нього неточної, неправдивої інформації в інформаційних базах даних, є визнання протиправним розміщення таких відомостей та зобов'язання Інспекцію вилучити такі відомості з інформаційної системи.
У даному ж разі суди попередніх інстанцій, зробивши правильні висновки по суті розглядуваних позовних вимог, не звернули увагу на їх некоректне формулювання платником, у зв'язку з чим Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне змінити ухвалені у справі судові акти.
За таких обставин, керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області задовольнити частково.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2014 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2014 у справі № 813/9188/13-а змінити, виклавши резолютивну частину постанови Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2014 у такій редакції:
«Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області з внесення до інформаційної системи «Податковий блок» змін на підставі акта від 23.08.2014 № 150/22-40/2083412 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з питань господарських відносин з товариством з обмеженою відповідальністю «Лігран» за лютий 2012 року, з приватним підприємством «Алкіона» за лютий 2013 року».
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області поновити показники податкової звітності товариства з обмеженою відповідальністю "ДКЛ-Будінвест", виправлені на підставі акта від 23.08.2014 № 150/22-40/2083412 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з питань господарських відносин з товариством з обмеженою відповідальністю «Лігран» за лютий 2012 року, з приватним підприємством «Алкіона» за лютий 2013 року».
3. В решті постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2014 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2014 у справі № 813/9188/13-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: М.І. Костенко судді:І.В. Приходько В.П. Юрченко