Історія справи
Постанова ВАСУ від 03.07.2014 року у справі №к-31645/10-с
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" липня 2014 р. м. Київ К-31645/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)суддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд справи за позовом Приватного підприємства (далі - ПП) "Епіцентр" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області, третя особа - Національна комісія регулювання електроенергетики України про визнання рішення нечинним за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області (далі - ДІКЦ в Полтавській області) на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року
в с т а н о в и л а :
У січні 2010 року ПП "Епіцентр" у Полтавському окружному адміністративному суді пред'явило позов до ДІКЦ в Полтавській області, третя особа - Національна комісія регулювання електроенергетики України про визнання рішення нечинним.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що в період з 22 грудня 2009 року по 25 грудня 2009 року ДІКЦ в Полтавській області проведено планову перевірку ПП "Епіцентр" щодо правильності застосування граничних рівнів цін при реалізації природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл природного газу та його постачання, за результатами перевірки складено акт від 25 грудня 2009 року № 000476, в якому відображено завищення позивачем граничного рівня цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання з 1 152,00 грн. (без ПДВ) до 2 020,25 грн. за 1000 м3 за період з 01 січня 2009 року по 18 лютого 2009 року, у зв'язку з чим підприємством необґрунтовано отримано виручку в сумі 1 358 028,09 грн.
Рішенням ДІКЦ в Полтавській області від 29 грудня 2009 року № 199 застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, згідно з яким вирішено вилучити у ПП "Епіцентр" в дохід Державного бюджету 1 358 028,09 грн. та стягнути штраф у сумі 2 716 056,18 грн.
ПП "Епіцентр" вважає рішення таким, що винесено без правових підстав та з порушенням норм діючого законодавства.
Просило визнати нечинним рішення ДІКЦ в Полтавській області від 29 грудня 2009 року № 199.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року, залишеною без зміни ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року, позовні вимоги ПП "Епіцентр" задоволено.
Рішення ДІКЦ в Полтавській області від 29 грудня 2009 року № 199 про застосування економічних санкцій визнано нечинним.
Із судовими рішеннями судів у цій справі не погодилася ДІКЦ в Полтавській області та подала касаційну скаргу.
Посилаючись на порушення судами норми матеріального права та не дотримання вимог процесуального права, просить їх рішення скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ПП "Епіцентр".
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, ПП "Епіцентр" зареєстровано як юридична особа 29 березня 2000 року виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію № 127116.
Ліцензією НКРЕ від 06 травня 2005 року № 107556 підприємству надано право на здійснення господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом.
В період з 22 грудня 2009 року по 25 грудня 2009 року головним державним інспектором ДІКЦ в Полтавській області Бутенко Г.В. на підставі посвідчення від 21 грудня 2009 року № 000507, відповідно до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами", на виконання наказу від 15 грудня 2009 року № 136 та пункту 2.1.5. Плану роботи на IV квартал 2009 року було проведено планову перевірку ПП "Епіцентр" щодо правильності застосування граничних рівнів цін при реалізації природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл природного газу та його постачання за період з 01 січня 2009 року по 25 грудня 2009 року.
За результатами перевірки складено акт від 25 грудня 2009 року №000476, в якому було зафіксовано, що ПП "Епіцентр" за період з 01 січня 2009 року по 18 лютого 2009 року при постачанні газу природного промисловим та іншим споживачам завищувало граничний рівень ціни на природний газ з 1152,00 грн. до 2020,25 грн. (без урахування ПДВ) за 1000 м3, внаслідок чого підприємством необґрунтовано отримано виручку у січні 2009 року в сумі 919669,50 грн. та у лютому в сумі 438358,59 грн. Загальна сума становить 1358028,09 грн.
При цьому ДІКЦ в Полтавській області виходила з того, що ПП "Епіцентр" у період з 01 січня 2009 року по 18 лютого 2009 року при постачанні природного газу неправомірно застосувало граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на рівні 2020,25 грн. (без урахування ПДВ) за 1000 м3, встановлений постановою НКРЕ від 29 січня 2009 року № 57 "Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік", оскільки зазначений нормативний акт не був погоджений з Мінекономіки, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України".
Постанову від 29 січня 2009 року № 57 було скасовано постановою НКРЕ від 19 лютого 2009 року № 195 та затверджено граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3 за погодженням з Мінекономіки.
Отже, на думку відповідача, підприємство, як ліцензіат на постачання газу природного, у вказаний період повинен був застосовувати граничний рівень ціни на природний газ, який встановлений у розмірі 1152,00 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 року № 605 "Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 998.
За результатами розгляду матеріалів перевірки рішенням ДІКЦ в Полтавській області від 29 грудня 2009 року № 199 застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого за порушення ПП "Епіцентр" вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 № 605 "Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в редакції від 30 жовтня 2008 року, вирішено вилучити у дохід державного бюджету 1358028,09 грн. та стягнути штраф в сумі 2716056,18 грн.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що реалізація ПП "Епіцентр" природного газу в січні-лютому 2009 року при граничному рівні цін 2020,25 грн. за 1000 м3 здійснювалася на підставі постанови НКРЕ від 29 січня 2009 № 57 цілком правомірно.
Однак, колегія суддів не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Так, повноваження органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" пункт 8 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" після абзацу другого доповнено новим абзацом, згідно з яким граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки встановлює Національна комісія регулювання електроенергетики.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" встановлено, що ця постанова набирає чинності з 28 січня 2009 року, крім пункту 3, який набирає чинності з 01 лютого 2009 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2009 року № 92 у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 цифри "28" замінено цифрою "1".
В той же час, згідно з частиною першою статті 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Постанову Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр", 2009, 02, №19 04 лютого 2009 року.
Визначаючи дату, з якої постанова Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 № 36 підлягає застосуванню, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Таким чином, Законом України "Про Кабінет Міністрів України" встановлено дату набрання чинності нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України - з дня його офіційного опублікування. Іншої дати, такої як "дата, з якої змінюються правовідносини, що регулюються нормативно-правовим актом", законодавством не передбачено. Зазначена позиція касаційного суду відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 06 лютого 2012 року у справі № 21-266а11.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", відповідно до якої Національній комісії регулювання електроенергетики було надано повноваження на встановлення граничного рівня цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничного рівня цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки, набрала чинності з дня її опублікування, тобто з 04 лютого 2009 року.
Зважаючи на те, що після 04 лютого 2009 року повноваження Національної комісії регулювання електроенергетики на встановлення граничних рівнів цін на природних газ реалізовано лише 19 лютого 2009 року шляхом прийняття постанов від 19 лютого 2009 року № 194 "Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік" та від 19 лютого 2009 року № 195 "Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік", колегія суддів дійшла висновку про помилковість застосування позивачем у період з 01 січня 2009 по 18 лютого 2009 року граничних тарифів на природний газ, встановлених постановами Національної комісії регулювання електроенергетики від 29 січня 2009 № 56 та від 29 січня 2009 № 57, так як вони прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вбачає підстави для скасування рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог приватного підприємства ПП "Епіцентр".
Керуючись статтями 221, 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25 березня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
В позові Приватного підприємства "Епіцентр" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області, третя особа - Національна комісія регулювання електроенергетики України про визнання рішення нечинним - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.