Історія справи
Ухвала КАС ВП від 07.02.2021 року у справі №640/9709/19Постанова КАС ВП від 30.05.2023 року у справі №640/9709/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2023 року
м. Київ
справа №640/9709/19
адміністративне провадження № К/9901/2282/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2020 (колегія у складі суддів Собківа Я.М., Глущенко Я.Б., Черпіцької Л.Т.)
у справі № 640/9709/19
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства у справах ветеранів України, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту»
про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства у справах ветеранів України, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (далі - відповідач-1), Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» (далі - відповідач-2), в якому просив:
- визнати рішення Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, оформлене протоколом Міжвідомчої комісії від 16.05.2019 № 6 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправним та скасувати;
- зобов`язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності у розмірі: 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено інвалідність, а саме на 01.01.2019, з урахуванням виплаченої суми в розмірі 144000 гривень відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 20.04.2000 по 06.11.2015; з 07.11.2015 по 18.12.2015 - в органах Національної поліції України.
3. Наказом Головного Управління Національної поліції у м. Києві від 17.12.2015 № 114 о/с ОСОБА_1 було звільнено зі служби 18.12.2015 відповідно пп. 2 (через хворобу) п. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію України".
4. 09.06.2016 відповідно до наказу Головного управління Національної поліції у м. Києві №523 о/с було внесено зміни до наказу Головного управління Національної поліції у м. Києві від 17.12.2015 № 114 о/с в частині стажу для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, який склав 19 років 04 місяці 01 день.
5. Відповідно до довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 18.02.2016 ОСОБА_1 було встановлено 60% втрати професійної працездатності та 3 групу інвалідності з 18.02.2016.
6. Згідно довідки МСЕК від 30.03.2017 ОСОБА_1 було встановлено 3 групу інвалідності з 01.03.2017 із причиною інвалідності: "захворювання, так пов`язане з проходженням служби в ОВС".
7. Згодом ОСОБА_1 було виплачено одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності у розмірі 112000 гривень.
8. Після повторного огляду МСЕК згідно довідки від 30.10.2017 ОСОБА_1 було встановлено 2 групу інвалідності з 23.10.2017 довічно із причиною інвалідності: "захворювання, так пов`язане з проходженням служби в ОВС".
9. Згодом ОСОБА_1 було виплачено одноразову грошову допомогу з урахуванням вже виплаченої суми у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності у розмірі 32000 гривні.
10. Постановою центральної медичної (військово-лікарської комісії МВС України) від 18.02.2019 №8 ОСОБА_1 було встановлено захворювання, яке "так одержано під час безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції, забезпеченні її проведення".
11. Після повторного огляду МСЕК згідно довідки від 20.03.2019 ОСОБА_1 було підтверджено 2 групу інвалідності з 20.03.2019 довічно, однак причина інвалідності: "захворювання одержане під час безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції, забезпеченні її проведення".
12. У зв`язку із зміною причини інвалідності ОСОБА_1 28.03.2019 отримав посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
13. ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП у м. Києві із заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з безпосередньою участю в АТО.
14. 01.04.2019 листом № П-601-оп/125/05/11-2019 ГУ НП у м. Києві ОСОБА_1 повідомлено, що для отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського в зв`язку з захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, варто звернутись до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
15. 03.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності.
16. 08.04.2019 за № 1454/03/05.1-19 Міністерством у справах ветеранів України, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України було повідомлено позивачу, що його заява розглядатиметься на засіданні Міжвідомчої комісії та буде прийнято відповідне рішення, про що його буде додатково повідомлено.
17. 17.05.2019 за № 1936/02/05.1-19 Міністерством у справах ветеранів України, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України було повідомлено позивачу, що згідно з протоколом Міжвідомчої комісії від 16.05.2019 № 6 прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв`язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".
18. Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
19. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що захворювання, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, виникло лише у 2019 році, тобто після отримання ОГД відповідно до Закону України «Про Національну поліцію». Враховуючи право на вибір підстави для виплати одноразової грошової допомоги, остання, на його думку, має бути призначена відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено інвалідність (інвалідність встановлено з 20.03.2019) з урахуванням виплаченої суми в розмірі 144 000 грн відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».
20. Відповідач-1 заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що не уповноважений ні призначати, ні виплачувати одноразову грошову допомогу, а тому позовна вимога про зобов`язання відповідача-1 призначити її позивачу не підлягає задоволенню.
Щодо правомірності рішення Міжвідомчої комісії, то позивачу вперше було встановлено інвалідність 18.02.2016 (3 група), 30.10.2017 змінено на 2 групу. Згодом 20.03.2019 позивачу інвалідність вже не встановлювалась (оскільки вона в нього вже була) та група не змінювалась, а лише було змінено причину на «захворювання, одержане під час безпосередньої участі в проведення антитерористичної операції, забезпеченні її проведення».
У зв`язку з отриманням посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни позивач 28.03.2019 став належати до категорії «осіб, зазначених у пунктах 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Законодавством України передбачено, що ОГД виплачується один раз. Позивач, звертаючись до Міжвідомчої комісії, вже отримував ОГД у зв`язку із встановленням інвалідності, тому повторного права на її отримання він не має.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
21. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.08.2020 позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що у 2017 році (до 2019 року) у позивача не було одночасно права на отримання ОГД відповідно до різних законів України. Таке право у позивача виникло тільки у 2019 році, а тому позивач має право на отримання ОГД відповідно до іншого закону.
При цьому, обраховувати розмір ОГД потрібно з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2019, оскільки саме в 2019 році позивач набув право на отримання ОГД відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і саме в цьому році йому було підтверджено інвалідність 2 групи, але вже по зміненій підставі.
Також за висновком суду першої інстанції, позовні вимоги в частині зобов`язання прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги підлягають задоволенню відносно Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки саме вона є суб`єктом прийняття рішення про виплату ОГД.
22. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2020 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.08.2020 скасовано та прийнято нове -про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що згідно пункту 9 розділу IV Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 у разі, коли одержувачі ОГД одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про Національну поліцію", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших актів законодавства України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав, за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Відповідно до положень Закону №3551-ХІІ право на отримання одноразової грошової допомоги пов`язано із встановленням інвалідності, а не зміною її причини.
Оскільки позивач реалізував право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", то він не має права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
23. У касаційній скарзі позивач просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
24. Скаржник покликається на те, що одноразову грошову допомогу йому було виплачено відповідно до Закону України «Про Національну поліцію». Проте, право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виникло у нього лише в 2019 році.
Звертає увагу на те, що згідно п.4 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 та ч. 5 ст. 100 Закону України «Про Національну поліцію» у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Відтак до спірних відносин необхідно застосовувати ці норми матеріального права, зокрема щодо вибору закону, відповідно до якого позивач може отримати ОГД чи доплату в тому числі у зв`язку зі зміною причини інвалідності.
25. У відзиві відповідач-1 просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
Зазначає про те, що після первинного встановлення інвалідності у 2017 році позивач безпосередньої участі в АТО/ООС не брав, підстава для встановлення групи інвалідності позивачу як у 2017 році, так зміни її причини у 2019 році є одна й та сама - безпосередня участь в антитерористичній операції у складі підрозділів поліції.
Відповідач-1 погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що позивач, звертаючись до міжвідомчої комісії, вже реалізував своє право на отримання одноразової грошової допомоги саме у зв`язку із встановленням інвалідності.
Оскільки позивачу вже була виплачена одноразова грошова допомога відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», то відсутні правові підстави для призначення ще однієї одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
26. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
27. Ключовим питанням у цій справі є право позивача на отримання ОГД згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у випадку отримання позивачем ОГД на підставі іншого закону, а саме Закону України "Про Національну поліцію".
28. Згідно з частиною 7 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551) особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв`язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом "б" пункту 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв`язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
29. Відповідно до пунктів 11-13 частини другої статті 7 Закону № 3551 до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:
- військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
30. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 затверджено Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який визначає механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, деяких категорій осіб (далі - одноразова грошова допомога) (далі - Порядок № 336).
31. У пункті 2 Порядку № 336 зазначені особи, які є одержувачами одноразової грошової допомоги.
32. Згідно підпункту 4 Порядку № 336 у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
33. Тобто, законодавством передбачено для одержувача одноразової грошової допомоги право вибору підстави її виплати у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-ХІІ, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів.
34. Згідно із пунктом 17 Порядку № 336 призначення та виплата одноразової грошової допомоги не проводиться:
1) якщо загибель (смерть) осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, або інвалідність осіб, зазначених в абзацах другому, третьому, четвертому та п`ятому пункту 2 цього Порядку, є наслідком:
- вчинення ними злочину або адміністративного правопорушення;
- вчинення ними дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім факту доведення особи до самогубства, встановленого судом);
- подання неправдивих відомостей для призначення та виплати одноразової грошової допомоги;
2) у разі отримання від органів, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інформації стосовно призначення такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит;
3) у разі подання заяви особою, якій вже призначено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», крім випадку, передбаченого абзацом шостим пункту 6 цього Порядку.
35. Колегія суддів звертає увагу на те, що подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 12.04.2023 у справі № 440/2563/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:
« норми Порядку № 336 у своїй сукупності вказують на те, що одноразова грошова допомога згідно з частиною сьомою статті 13 Закону № 3551-ХІІ може бути призначена лише у тому випадку, якщо особа не реалізувала свого права на одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів.
При цьому, виходячи з аналізу абзацу 6 пункту 6 у поєднанні із пунктом 17 Порядку № 336, колегія суддів приходить до висновку, що протягом двох років після первинного встановлення інвалідності особа може реалізувати своє право на призначення та виплату отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі при встановлені вищої групи інвалідності лише при наявності обставин, що при первинному встановлені інвалідності було одноразову грошову допомогу було призначено та виплачено відповідно до Закону № 3551-ХІІ.
У разі, якщо особі було призначено і виплачено одноразову грошову допомогу на підставі іншого закону, то в разі встановлення вищої групи інвалідності, право на отримання такої допомоги в більшому розмірі реалізується на підставі того ж нормативно-правового акта, за яким таку допомогу було призначено вперше.
Таким чином, з урахуванням викладеного вище та беручи до уваги те, що у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності (первинно) Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області 10.02.2021 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону № 580-VIII у розмірі 250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб, на підставі пункту 3 частини першої статті 97 Закону № 580-VIII, колегія суддів приходить до висновку, що Міжвідомчою комісією було прийнято правомірне рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 3551-ХІІ, оскільки він не може реалізувати право на призначення та виплату отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі при встановлені вищої групи інвалідності за цим законом, з огляду на те, що при первинній виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням позивачу інвалідності ІІІ групи, було застосовано положення Закону № 580-VIII.»
36. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач отримав одноразову грошову допомогу відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про національну поліцію". Йому було виплачено одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності у розмірі 112 000 гривень.
37. Після повторного огляду МСЕК згідно довідки від 30.10.2017 ОСОБА_1 було встановлено 2 групу інвалідності з 23.10.2017 довічно із причиною інвалідності: "захворювання, так пов`язане з проходженням служби в ОВС".
38. Згодом ОСОБА_1 було виплачено одноразову грошову допомогу з урахуванням вже виплаченої суми у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності у розмірі 32 000 гривень.
39. Постановою центральної медичної (військово-лікарської комісії МВС України) від 18.02.2019 № 8 ОСОБА_1 було встановлено захворювання, яке "так, одержано під час безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції, забезпеченні її проведення".
40. Після повторного огляду МСЕК згідно довідки від 20.03.2019 ОСОБА_1 було підтверджено 2 групу інвалідності з 20.03.2019 довічно, однак причину інвалідності змінено на "захворювання одержане під час безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції, забезпеченні її проведення".
41. Враховуючи приписи частини сьомої статті 13 Закону № 3551-ХІІ, підпункту 2 пункту 17 Порядку № 336, Суд доходить висновку, що відповідачі діяли обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, у зв`язку із чим суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивач реалізував своє право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", та не має права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
42. Враховуючи зазначене вище, доводи скаржника не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, який вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
43. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341 343 349 350 356 359 КАС України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у справі №640/9709/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб