Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 24.10.2019 року у справі №820/6235/16 Ухвала КАС ВП від 24.10.2019 року у справі №820/62...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 24.10.2019 року у справі №820/6235/16



ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2019 року

Київ

справа №820/6235/16

адміністративне провадження №К/9901/22989/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого (судді-доповідача) - Уханенка С. А.,

суддів - Кашпур О. В., Радишевської О. Р.,

розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Дзержинського районного відділу в місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Дюкарєвої С. В., суддів Жигилія С. П., Перцової Т. С.,

УСТАНОВИЛ:

І. Суть спору

1. У березні 2016 року ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дзержинського районного відділу у м. Харкові Головного управління державної міграційної служби України в Харківській області, в якому просив:

- зобов'язати відповідача здійснити провадження з питань припинення йому громадянства України - подати відповідні документи на розгляд Комісії при президентові України з питань громадянства.

2. На обґрунтування позову зазначає про безпідставне невжиття відповідачем заходів з припинення громадянства за його заявою про припинення громадянства України, у зв'язку з набуттям ним громадянства іноземної держави.

ІІ. Установлені судами обставини справи

3.11 серпня 2016 року позивач направив поштовим зв'язком до Дзержинського районного відділу у місті Харкові Головного управління державної міграційної служби України в Харківській області нотаріально засвідчену заяву від 08 серпня 2016 року про вихід із громадянства України, до якої додав копії:

- паспорту громадянина України серії НОМЕР_1, виданого Керченським МУ ГУ МВС України АР Крим 11 серпня 2005 року;

- паспорту громадянина Російської Федерації номер паспорта 51 НОМЕР_2, виданого 18 серпня 2015 року Генеральним консульством Росії в Харкові;

- нотаріально засвідченої довідки Генерального консульства Російської Федерації в Харкові про взяття на консульський облік позивача, №1135 від 19 серпня 2015 року;

-письмового роз'яснення порядку виходу із громадянства України, яке було надане позивачу Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області №03/2-2673 від 09.02.2015 року.

4. Відповідач листом № 13/10-Л від 27.08.2016 року, надав відповідь, що згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону України "Про громадянство України", подання про втрату громадянства України у зв'язку з добровільним набуттям громадянином України громадянства іншої держави, може бути внесеним на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства за умови наявності документального підтвердження підстав для його втрати, а саме, надання довідки виданої компетентними органами іноземної держави із зазначенням дати і підстав добровільного набуття ним громадянства іншої держави.

Зазначив, що після отримання довідки з Генерального консульства Російської Федерації, позивачу необхідно звернутися на особистий прийом до Дзержинського РВ у місті Харкові ГУДМС України в Харківській області щодо подачі документів для припинення громадянства України внаслідок його втрати.

5. На лист відповідача № 13/10-Л від 27.08.2016 року позивач направив лист від 12 вересня 2016 року, в якому просив вжити заходів з припинення йому громадянства України і оформити посвідку на постійне проживання після припинення громадянства України, до якого додав нотаріально засвідчену копію довідки від 11 лютого 2015 року Генерального консульства Росії в Харкові про отримання його заяви про прийняття в громадянство Російської Федерації.

6. Відповідач надав відповідь у листі №13/12-Л-2 від 19.10.2016 року, в якому вказав, що надана позивачем довідка не містить інформації про рішення прийняте за результатами розгляду заяви із зазначенням підстав його прийняття. Вказав про необхідність особистого звернення з наданням наступних документів:

- подання про втрату громадянства України;

- документа, який є підставою для внесення подання про втрату особою громадянства України;

- документа, що підтверджує перебування особи у громадянстві України;

- документа, що підтверджує добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, разом із документом, який підтверджує, що на момент такого набуття громадянин України досяг повноліття.

7. Суть спору полягає у визначенні правомірності дій відповідача щодо розгляду поданої позивачем заяви про вихід із громадянства України.

ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

8. Харківський окружний адміністративний суд постановою від 22 грудня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив частково.

Зобов'язав Дзержинський районний відділ у місті Харкові Головного управління державної міграційної служби України в Харківський області розглянути документи ОСОБА_1 з питань припинення громадянства України з урахуванням висновків суду в цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.

9. Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості зазначення відповідачем про необхідність надання позивачем довідки, виданої компетентними органами іноземної держави із зазначенням дати та підстав набуття громадянства цієї держави.

10. Харківський апеляційний адміністративний суд постановою від 06 лютого 2017 року скасував постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року і прийняв нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

11. Відмовляючи в задоволенні позову суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції, що чинним законодавством не передбачено надання заявником разом із заявою про вихід із громадянства України довідки виданої компетентними органами іноземної держави із зазначенням дати і підстав набуття громадянства цієї держави. Однак, враховуючи відсутність факту належного звернення позивача до відділу міграційної служби із заявою про вихід із громадянства України і необхідними документами зазначив про передчасність вимог позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити провадження з питань припинення громадянства України позивача - подати відповідні документи на розгляд Комісії при президентові України з питань громадянства та відсутність підстав для їх задоволення.

IV. Провадження в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги і аргументи сторін

12. Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати оскаржену постанову і залишити в силі постанову суду першої інстанції.

13. На обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що обґрунтовуючи своє рішення суд апеляційної інстанції зазначив, що позивач не звертався до відповідача, але з яких саме підстав апеляційний суд дійшов такого висновку в оскарженій постанові не наведено.

14. Відповідачем подані заперечення на касаційну скаргу, в яких він просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.

V. Джерела права й акти їхнього застосування.

15. Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України "Про громадянство України" №2235-III.

16. Відповідно до статті 1 Закону України "Про громадянство України", громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах і обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

17. Згідно з статтею 17 Закону України "Про громадянство України", громадянство України припиняється: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

При цьому порядок виходу з громадянства України встановлений статтею 18 Закону України "Про громадянство України", а підстави для втрати громадянства України передбачені статтею 18 Закону України "Про громадянство України".

18. Частинами 1, 12, 14, 15 Закону України "Про громадянство України" встановлено наступне.

Громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням.

Вихід з громадянства України допускається, якщо особа набула громадянство іншої держави або отримала документ, виданий уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України.

Вихід із громадянства України не допускається, якщо особі, яка клопоче про вихід з громадянства України, в Україні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно якої в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав законної сили і підлягає виконанню.

Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.

19. Відповідно до статті 19 Закону України "Про громадянство України" підставами для втрати громадянства України є:

1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі випадки:

а) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;

б) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновителів унаслідок усиновлення її іноземцями;

в) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;

г) автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави;

2) набуття особою громадянства України на підставі статті 19 Закону України "Про громадянство України" внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;

3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою.

Положення пунктів 1,3 частини першої цієї статті не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства.

Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.

20. Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001року №215 (далі - Порядок №215).

21. Відповідно до пункту 1 Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

22. Згідно з пунктом 2 Порядку №215 заяви з питань громадянства оформлюються, зокрема про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім'я Президента України.

23. Пунктом 4 Порядку №215 встановлено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.

24. Пункт 5 Порядку №215 передбачає, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою. Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

25. Розділом ІІ Порядку №215, зокрема визначений перелік документів, що подаються особою для виходу з громадянства України.

26. Розділ III Порядку №215 визначає, зокрема порядок та документи, які подають і готують територіальні органи Державної міграційної служби України, дипломатичні представництва чи консульські установи України для припинення громадянства України внаслідок його втрати.

27. Порядок розгляду органами міграційної служби заяв і подань з питань громадянства України, рішення за якими приймає Президент України встановлений Розділом ІV Порядку №215 пунктом 101 якого передбачено, що управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

VI. Позиція Верховного Суду

28. Аналіз викладених положень законодавчих норм свідчить, що громадянство України може припинятися, зокрема внаслідок виходу з громадянства України або його втрати. Водночас ці процедури є різними за своєю правовою природою, підставами і порядком їх проведення.

29. Як свідчать матеріали справи подана позивачем до Дзержинського районного відділу в місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заява від 08.08.2016 визначена ним як заява про вихід з громадянства, однак в тексті заяви і в поданому листі від 12.09.2016 позивач посилається також на підстави для втрати громадянства України.

У направлених позивачу листах, відповідач посилається на норми, як щодо виходу з громадянства України так і щодо його втрати, не розмежовуючи порядок припинення громадянства позивача.

30. Відповідно до викладених норм вказані обставини впливають на процедуру проведення припинення громадянства України, умови, підстави і перелік документів для її проведення.

31. Зазначені обставини залишись поза увагою суду апеляційної інстанції, що призвело до прийняття помилкового рішення у справі.

32. Крім того в матеріалах справи містяться висновки, затверджені начальником Дзержинського РВ у місті Харкові ГУДМС України в Харківській області про результати розгляду заяви позивача від 27.08.2016 року і про результати розгляду повторного звернення позивача від 19.10.2016 відповідно, які не досліджені і яким не надано оцінку судом апеляційної інстанції.

33. Також суд касаційної інстанції зазначає, що відповідно до зазначених положень пункту 101 Порядку №215 подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України повертаються заявникові для усунення недоліків і якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно приймається рішення про припинення провадження за цією заявою.

34. Доказів вчинення відповідачем передбачених вказаною нормою дій і прийняття передбачених рішень та дослідження судом апеляційної інстанції вказаного питання матеріали справи не містять.

35. Частиною 2 статті 341 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

36. При новому розгляді справи суду апеляційної інстанції необхідно встановити підставу проведення припинення громадянства України позивачу і з огляду на встановлену підставу вирішити питання про правомірність дій відповідача при розгляді поданої позивачем заяви

37. За правилами пункту 1 частини 2 статті 353 КАС України, підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.

38. Таким чином, Суд дійшов висновку, що рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню з направленням справи до суду апеляційної інстанції на новий судовий розгляд.

39. Керуючись статтями 345, 349, 353, 355, 356, 359 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

40. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

41. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року скасувати.

42. Справу направити на новий судовий розгляд до Другого апеляційного адміністративного суду.

Судові витрати не розподіляються.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не підлягає оскарженню.

Головуючий: С. А. Уханенко

Судді: О. В. Кашпур

О. Р. Радишевська
logo