Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 07.10.2020 року у справі №155/109/17 Ухвала КАС ВП від 07.10.2020 року у справі №155/10...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 07.10.2020 року у справі №155/109/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

22 жовтня 2020 року

Київ

справа №155/109/17

адміністративне провадження №К/9901/44224/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стрелець Т. Г.,

суддів: Рибачука А. І., Тацій Л. В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №155/109/17

за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Горохівського районного суду Волинської області від 08 лютого 2017 року (суд у складі головуючого судді - Чонки В. В. ) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року (суд у складі колегії суддів: головуючого судді - Матковської З. М., суддів:

Затолочного В. С., Каралюса В. М. )

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із врахуванням заробітної плати, одержаної в період з 04 січня 1992 року по 28 лютого 1998 року, на підставі довідки Промислово-будівельного кооперативу "Добриня" від 03 серпня 2016 року №1 про заробітну плату для обчислення пенсії.

2. Позовна заява мотивована тим, що рішенням відповідача позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі наданих ним документів у зв'язку із неможливістю проведення перевірки в ПБК "Добриня" через відсутність даної організації за адресою, що вказана у довідці про заробітну плату.

Короткий зміст рішення суду І інстанції

3. Постановою Горохівського районного суду Волинської області від 08 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року, позов задоволено. Визнано неправомірною відмову Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язано Локачинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №1 від 03 серпня 2016 року, виданої промислово-будівельним кооперативом "Добриня", починаючи з моменту призначення пенсії, та провести її виплату.

4. Рішення судів мотивовані тим, що відповідачем не наведено доказів про недостовірність даних, указаних у довідці промислово-будівельного кооперативу "Добриня" про заробітну плату позивача, виданої для обчислення пенсії.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Локачинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити по справі нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

6. Касаційна скарга мотивована тим, що позивачем не підтверджено достовірність відомостей щодо заробітної плати, указаних в довідці №1 від 03 серпня 2016 року, виданої промислово-будівельним кооперативом "Добриня", первинними документами.

Касатор стверджує, що позивачем було пропущений строк для звернення до суду з даним позовом, проте суди попередніх інстанцій не надали правової оцінки даним обставинам.

7. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.

8.06 лютого 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.

9. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від
22.03.2018 року для розгляду даної справи визначено склад колегії суддів:

Анцупова Т. О. - головуючий суддя, судді: Стародуб О. П., Кравчук В. М.

10. У зв'язку із обранням до складу Великої Палати Верховного Суду судді-доповідача Анцупової Т. О. (відповідно до рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20 травня 2019 року № 14, розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл касаційних скарг, зокрема, касаційної скарги у справі № 155/109/17.

11. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стрелець Т. Г., судді: Рибачук А. І., Тацій Л. В., справу передано головуючому судді.

12. Позивач надав заперечення на касаційну скаргу, в яких просив залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

13. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Локачинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

14.15 листопада 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати, одержаної ним в період з 04 січня 1992 року по 28 лютого 1998 року, надавши при цьому довідку Промислово-будівельного кооперативу "Добриня" від 03 серпня 2016 року №1 про заробітну плату.

15. Відповідачем було відмолено позивачу у перерахунку пенсії на підставі наданих документів, оскільки підприємство, яке видавало довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, на даний час не існує, а тому неможливо провести з ним перевірку.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

16. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.

17. Відповідно до частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

18.8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

19. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

20. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.

21. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла наступних висновків.

22. Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV) застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених п. 9 ч. 1 ст. 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV.

23. Згідно абз. 1 ~law20~ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

24. ~law21~ передбачений порядок визначення розміру пенсії за віком.

25. Відповідно до абз. 4 ~law22~ для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ~law23~ заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності ~law24~ визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності ~law25~ - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Згідно ~law27~ заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

При цьому відповідно до ~law28~ органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

26. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ~law29~ врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).

Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від
25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі №539/3234/16-а.

27. Суди попередніх інстанцій дослідили довідку №1 від 03.08.2016 року про заробітну плату позивача за період з січня 1992 року по грудень 1996 року, видану Промислово - будівельним кооперативом "Добриня", та встановили, що вона видана на підставі первинних документів - облікових карток за 1992-1996 р. р. із зазначенням адреси їх знаходження.

28. Разом з тим, як встановлено судами, та не спростовано в ході судового розгляду, підставою для відмови відповідача у проведенні перерахунку стала неможливість проведення перевірки зазначених вище первинних документів у зв'язку із ліквідацією Промислово - будівельного кооперативу "Добриня", яке видавало довідку.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими твердження касатора про те, що надана позивачем для перерахунку пенсії довідка видану Промислово - будівельним кооперативом "Добриня" №1 від 03.08.2016 року містить відомості, які не підтверджені первинними документами, а тому не може братися до уваги пенсійним органом як підстава для здійснення перерахунку пенсії.

29. Таким чином, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

30. Частиною 1 статті 351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

31. З огляду на те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про необхідність скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

32. Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

постановив:

1. Касаційну скаргу Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області - задовольнити.

2. Постанову Горохівського районного суду Волинської області від 08 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року по справі №155/109/17 - скасувати.

3. Ухвалити по справі №155/109/17 нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.

4. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т. Г. Стрелець

Судді А. І. Рибачук

Л. В. Тацій
logo