Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 19.02.2018 року у справі №372/816/17 Ухвала КАС ВП від 19.02.2018 року у справі №372/81...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 19.02.2018 року у справі №372/816/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 березня 2019 року

Київ

справа №372/816/17

провадження №К/9901/22154/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Бевзенка В. М., Білоуса О. В.,

розглянув у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу № 372/816/17

за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації Київської області про поновлення виборчих прав, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 27 березня 2017 року, прийняту у складі головуючого судді Потабенко Л. В., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого - Кучми А. Ю., суддів: Аліменка В. О., Безименної Н. В.

І. Суть спору

1. У березні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить:

1.1. визнати незаконним рішення про відмову у задоволенні заяви позивача про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, оформлене листом від 22 лютого 2017 року № 29/11-09;

1.2. зобов'язати відповідача внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси позивача згідно з відомостями про місце знаходження позивача, що вказані у довідці про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи.

2. В обґрунтування позову позивач зазначає, що вона є внутрішньо переміщеною особою та постійно проживає понад один рік за адресою: АДРЕСА_2.

2.1. Вказує, що займає активну громадську позицію і хоче приймати участь в якості виборця у всіх виборах за новим місцем свого постійного проживання, як внутрішньо переміщена особа та вважає своє нове місце проживання новою виборчою адресою, відомості про яку відповідач повинен внести до Державного реєстру виборців.

2.2. Зазначає, що 21 лютого 2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про включення її до списку виборців на місцевих виборах (про зміну виборчої адреси виборця).

2.3. Проте, листом від 22 лютого 2017 року № 29/11-09 відповідач відмовив ОСОБА_1 у зміні виборчої адреси, обґрунтовуючи свою відмову тим, що відсутні правові підстави для задоволення такої заяви, оскільки останньою не надані документи, що підтверджують її належність до місцевої територіальної громади, довідка про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи не була врахована при розгляді даної заяви.

2.4. Вважаючи наведене рішення протиправним, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою про його скасування та зобов'язання внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси позивача згідно з відомостями про місце знаходження позивача, що вказані у довідці про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2, виданий 15 листопада 2008 року Калінінським РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області.

4. Згідно з довідкою від 24 квітня 2015 року № НОМЕР_1 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та постійно проживає понад один рік за адресою: АДРЕСА_2.

5. 21 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації із заявою про включення її до списку виборців на місцевих виборах (про зміну виборчої адреси виборця) у відповідності до вищевказаної довідки.

6. Листом від 22 лютого 2017 року № 29/11-09 відповідач відмовив ОСОБА_1 у зміні виборчої адреси, обґрунтовуючи свою відмову тим, що наведена заява є необґрунтованою, а відтак відсутні правові підстави для її задоволення у зв'язку ненаданням документів, що підтверджують належність позивача до місцевої територіальної громади (не зареєстрована), а довідка про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи є недостатньою.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

7. Постановою Обухівського районного суду Київської області від 27 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2017 року, відмовлено в позові.

8. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що довідка від 24 квітня 2015 року № НОМЕР_1 про взяття ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщеної особи жодним чином не підтверджує факт реєстрації її за вказаною адресою: АДРЕСА_2, а відтак позивач не належить до територіальної громади Обухівського району Київської області, оскільки місцем її реєстрації в паспорті громадянина України є АДРЕСА_3. Місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями, тому незалежно від того чи відбувається на даний час виборчий процес у громаді, де фактично мешкає внутрішньо переміщена особа чи ні, позивач має право на зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців як своїх персональних даних, оскільки у разі оголошення початку виборчого процесу, позивач, з урахуванням положень статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" має змогу реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців.

9. Зазначена позиція підтримана Київським апеляційним адміністративним судом, який за результатом апеляційного перегляду залишив рішення суду першої інстанції без змін.

IV. Касаційне оскарження

10. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

11. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що судами попередніх інстанцій не враховано доводи про те, що позивач є членом місцевої територіальної громади, оскільки проживає у ній вже понад один рік, що, на думку позивача, в розумінні Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є постійним її місцем проживання, а відтак, надає право голосувати останній на місцевих виборах. Крім того, позбавлення права на участь у виборах особи, який має статус внутрішньо переміщеної особи, шляхом відмови у зміні виборчої адреси у Державному реєстрі виборців є проявом дискримінації відносно позивача.

12. Водночас у відзиві на касаційну скаргу відповідач вказує на безпідставність касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

13. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

14. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

15. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост встановлено Законом України "Про місцеві вибори".

17. Право голосу на виборах депутатів міської ради, виборах міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу. Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями. Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України). Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

18. Приписами частин першої та другої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців"обумовлено виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

19. Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

20. Статтею 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

21. Разом з тим, зареєстроване місце проживання не повинно бути тимчасовим, як випливає зі статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою встановлено, що територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

22. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

23. За змістом статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, тобто у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

24. При цьому згідно зі статтею 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання здійснюється лише за однією адресою.

VI. Позиція Верховного Суду

25. З аналізу наведених правових норм висновується, що право участі на місцевих виборах повинні мати лише ті громадяни України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацію місця проживання на території відповідного села, селища, міста.

26. Саме місце реєстрації у паспорті громадянина України має ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах, оскільки залежно від місця реєстрації виборця визначається його виборча адреса.

27. Віднесення законодавцем виборчої адреси до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, підкреслює пріоритетність та значимість зареєстрованого місця проживання цього виборця для реалізації його виборчих прав.

28. Також, законодавець визначає зареєстроване місце проживання як обставину, за якою може бути підтверджено належність громадянина до певної територіальної громади, а, відтак, реалізовано громадянином право голосу на місцевих виборах.

29. Так, згідно з паспортними даними ОСОБА_1 останнім місцем її реєстрації є: АДРЕСА_3.

30. Відповідно до довідки від 24 квітня 2015 року № НОМЕР_1, виданої Управлінням соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_1 перебуває на обліку осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України та фактичне місце перебування останньої зафіксовано за адресою: АДРЕСА_2. Довідка пред'являється разом із паспортом громадянина України, або іншим документом, що посвідчує особу.

31. За таких обставин справи та правового врегулювання посилання позивача на довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не заслуговує на увагу, оскільки за Законом не є правовою підставою для зміни місця голосування виборця, тобто голосування не за виборчою адресою.

32. Таким чином Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що законодавчою можливістю брати участь у місцевих виборах наділені ті громадяни України, які постійно проживають на відповідній території та мають зареєстроване місце проживання на території відповідного села, селища, міста.

33. Доводи позивача щодо приналежності її до відповідної територіальної громади з підстав тривалого проживання у ній не приймаються до уваги, оскільки норми Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", на який позивач посилається, покликані регулювати діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а не правовідносини щодо правового статусу внутрішньо переміщених осіб.

34. Разом з цим доводи позивача про дискримінацію її за ознакою місця проживання та належності до категорії внутрішньо переміщених осіб, спростовуються нормами статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", приписами якої передбачено спроможність реалізації права голосу на виборах зазначеної категорії осіб, шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, яка і становить предмет спірних правовідносин у даній справі.

35. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

36. Доводи ж касаційної скарги не спростовують висновки суду і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.

37. Зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

VII. Судові витрати

38. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

2. Постанову Обухівського районного суду Київської області від 27 березня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2017 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді В. М. Бевзенко

О. В. Білоус

logo