Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 19.06.2025 року у справі №360/665/24 Постанова КАС ВП від 19.06.2025 року у справі №360...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 19.06.2025 року у справі №360/665/24

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року

м. Київ

справа №360/665/24

адміністративне провадження № К/990/12754/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Тацій Л.В.,

суддів: Коваленко Н.В., Стеценка С.Г.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні справу № 360/665/24

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 (головуючий суддя Гайдар А. В., судді Геращенко І. В., Компанієць І. Д.),

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, Управління, відповідач), у якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Рівненській області від 23.05.2024 № 12295002677;

- зобов`язати Управління розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 23.04.2024, зарахувавши до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, який дає право на призначення пенсії у відповідності до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» наступний стаж позивача: з 10.08.2001 по 09.11.2001 - учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею у ВАТ шахта «Карбоніт» ДП ДХК «Первомайськвугілля»; з 19.11.2001 по 29.04.2003 - строкова військова служба у ЗСУ; з 23.06.2003 по 31.03.2022 - машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»; з 19.06.2022 по 22.04.2024 - проходження військової служби під час мобілізації, здійснивши зарахування періодів участі у бойових діях у воєнний час з 01.08.2022 по 15.08.2022, з 04.09.2022 по 27.01.2023, з 09.02.2023 по 03.05.2023, з 13.05.2023 по 03.09.2023, з 16.09.2023 по 06.12.2023, з 20.12.2023 по 06.03.2024, з 25.03.2024 по 15.04.2024 до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, який дає право на призначення пенсії у відповідності до частини третьої статті114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу ОСОБА_1 вищевказані періоди роботи за частиною третьою статті 114 Закону України від 09.07.2023 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Луганський окружний адміністративний суд рішенням від 26.08.2024 позов задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Рівненській області від 23.05.2024 № 12295002677 про відмову в призначенні пенсії. Зобов`язав ГУ ПФУ в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.04.2024 про призначення пенсії на підставі абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

З огляду на встановленні у справі обставини суд першої інстанції дійшов висновку про те, що для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання такої обов`язкової вимоги як безпосередня зайнятість не менше 25 років на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Суд установив, що відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 23.04.2024 страхувальники Державне відкрите акціонерне товариство шахта «Карбоніт» Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Первомайськвугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» у період з 10.08.2001 по 31.03.2022 звітували щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1, код підстави ЗПЗ013А1 діє з 05.11.1991 та має назву: «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам».

Трудова книжка позивача містить відомості про те, що він працював у періоди з 10.08.2001 по 09.11.2001 учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею у Державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Карбоніт» Дочірнього підприємства Державна холдингова компанія «Первомайськвугілля» та з 23.06.2003 по 31.03.2022 машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля», яке в подальшому перейменовано у Відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля».

Вищезазначені обставини зумовили висновок суду першої інстанції про протиправність незарахування Управлінням до стажу роботи позивача із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період роботи з повним робочим днем під землею за вказані періоди, що сукупно складає 19 років 10 місяців.

Щодо періоду роботи ОСОБА_1 з 01.10.2021 по 31.03.2022 у Відокремленому підрозділі шахти «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» на посаді машиніста підземної установки, який відповідач не зарахував до страхового та пільгового стажу у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків, суд першої інстанції зазначив таке.

В індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 23.05.2024 по страхувальнику Відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (код 26402983) наявні відомості про нарахування та виплату заробітної плати у жовтні 2021 року - березні 2022 року та відомості про спецстаж за кодом підстави ЗПЗ013А1. Разом з цим, відсутні відомості про сплату страхових внесків за означений період.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Проаналізувавши вказані норми, суд виснував, що саме на платника єдиного внеску (у межах цієї справи - Відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля») покладена відповідальність за порушення законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, а відтак відповідач протиправно не зарахував спірний період до страхового та пільгового стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля, що сукупно складає 06 місяців.

Водночас суд зазначив, що оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) за квітень - травень 2022 року по страхувальнику Відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний код 26402983) відсутні відомості про нарахування та виплату заробітної плати і страхових внесків, відомостей по спецстажу, до страхового стажу зазначений період роботи правомірно не зарахований відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії.

Визнав суд безпідставним і незарахування Управлінням до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля час проходження позивачем строкової військової служби з 19.11.2001 по 29.04.2003 (01 рік 05 місяців 11 днів), оскільки на момент призову на строкову військову службу позивач працював учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею у Державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Карбоніт» Дочірнього підприємства Державна холдингова компанія «Первомайськвугілля».

При цьому суд урахував, що відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Стосовно періоду проходження ОСОБА_1 військової служби під час мобілізації (з 19.06.2022 по 22.04.2024) та безпосередньої участі позивача у бойових діях у воєнний час (з 01.08.2022 по 15.08.2022, з 04.09.2022 по 27.01.2023, з 09.02.2023 по 03.05.2023, з 13.05.2023 по 03.09.2023, з 16.09.2023 по 06.12.2023, з 20.12.2023 по 06.03.2024, з 25.03.2024 по 15.04.2024) суд зазначив, що статтею 57 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Суд установив, що проходження ОСОБА_1 з 19.06.2022 по 22.04.2024 військової служби під час мобілізації підтверджується відповідними записами у військовому квитку від 19.11.2001 серії НОМЕР_1 .

За висновком суду, підлягає зарахуванню до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період роботи з повним робочим днем під землею з 01.07.2022 по 31.12.2022 - проходження військової служби під час мобілізації; до страхового стажу та до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період роботи з повним робочим днем під землею з 19.06.2022 по 30.06.2022 та 01.01.2023 по 22.04.2024 - проходження військової служби під час мобілізації та, що сукупно складає 01 рік 10 місяців 04 дня.

Також суд першої інстанції урахував правове регулювання, визначене нормами Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.10.2014 за № 1294/26071 (далі - Положення № 530).

За правилами приписів пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; інші періоди, зазначені в підпункті А пункту 3 Порядку № 393.

Порядком № 393 встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Проаналізувавши згадані норми, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Суд установив, що згідно з наданої позивачем довідки Військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 18.04.2024 № 926 ОСОБА_1 дійсно у період з 01.08.2022 по 15.08.2022, з 04.09.2022 по 27.01.2023, з 09.02.2023 по 03.05.2023, з 13.05.2023 по 03.09.2023, з 16.09.2023 по 06.12.2023, з 20.12.2023 по 06.03.2024, з 25.03.2024 по 15.04.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в с. Нововолодимирівка, Баштанський район, Миколаївська область; м. Херсон.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що наявні правові підстави для зарахування до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період роботи з повним робочим днем під землею з 01.08.2022 по 15.08.2022, з 04.09.2022 по 27.01.2023, з 09.02.2023 по 03.05.2023, з 13.05.2023 по 03.09.2023, з 16.09.2023 по 06.12.2023, з 20.12.2023 по 06.03.2024, з 25.03.2024 по 15.04.2024 - період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Перший апеляційний адміністративний суд постановою від 26.02.2025 змінив мотивувальну частину рішення суду першої інстанції. В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 залишив без змін.

Загалом суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції за виключенням того, що стосується необхідності зарахування до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Позиція апеляційного суду мотивована тим, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України (частина перша статті 8 Закону № 2011-XII).

При цьому Кабінет Міністрів України постановою від 17.07.1993 № 393 визначив порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

Аналіз пункту 3 цієї Постанови, за висновком апеляційного суду, свідчить про те, що для призначення пенсій приймається до уваги тільки календарна вислуга, тобто вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів, а для визначення розміру пенсії вислуга років розраховується на пільгових умовах, зокрема, один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.

Таким чином, періоди проходження військової служби з 19.06.2022 по 22.04.2024 підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів, а тому позовні вимоги про пільгове обчислення вказаних періодів є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У березні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025, у якій просить скасувати вказане судове рішення та залишити в силі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.08.2024.

На обґрунтування касаційної скарги позивач вказує на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права внаслідок неврахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16, від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16, від 17.10.2022 у справі № 340/395/17, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.03.2025 цю справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Тацій Л. В. - головуючий суддя, судді: Коваленко Н. В., Стрелець Т. Г.

Верховний Суд ухвалою від 14.04.2025 відкрив касаційне провадження у справі на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

У зв`язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Стрелець Т. Г. розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 16.06.2025 призначено повторний автоматизований розподіл справи.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 16.06.2025 справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Тацій Л. В. - головуючий суддя, судді: Стеценко С. Г., Коваленко Н. В.

Управління не реалізувало право подати відзив на касаційну скаргу.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 23.04.2024 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на підставі частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV.

ГУ ПФУ в Рівненській області рішенням від 23.05.2024 (на зміну рішення від 01.05.2024 № 1229500267 про відмову в призначенні пенсії) відмовлено позивачу у призначенні пенсії відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV через відсутність необхідного пільгового стажу на провідних професіях 20 років та професіях по постанові Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 - 25 років.

В указаному рішенні зазначено, що вік заявника 41 рік 04 місяця 11 днів, страховий стаж з урахуванням кратності - 42 роки 03 місяці 11 днів. Пільговий стаж враховано згідно з даних по спеціальному стажу, наявному в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування з кодом підстави ЗП3013А1, що відповідає роботі за Списком № 1. Пільговий стаж складає 19 років 09 місяців 22 дні, у тому числі: робота за Списком № 1 - 18 років 04 місяці 11 днів та військова служба - 1 рік 5 місяців 11 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 01.10.2021 по 31.03.2022 у Відокремленому підрозділі шахти «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» на посаді машиніста підземної установки у зв`язку з відсутністю сплати внесків; з 01.04.2022 по 31.05.2022 - у зв`язку з відсутністю звітності підприємства в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ (Підсистема призначення та виплати пенсії): страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на 23.05.2024 складає 24 роки 03 місяці 09 днів, пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років 09 місяців 22 дні, а саме до пільгового стажу зараховано періоди роботи позивача: з 10.08.2001 по 09.11.2001, з 19.11.2001 по 29.04.2003 - військова служба строкова, з 26.06.2003 по 31.12.2003, 01.01.2004 по 27.06.2011, 01.07.2011 по 29.09.2011, 01.10.2011 по 30.12.2011, 01.01.2012 по 29.04.2012, 01.05.2012 по 28.08.2012, 01.09.2012 по 30.10.2012, 01.11.2012 по 29.12.2012, 01.01.2013 по 29.04.2013, 01.05.2013 по 29.06.2013, 01.07.2013 по 28.08.2013, 01.09.2013 по 30.10.2013, 01.11.2013 по 30.12.2013, 01.01.2014 по 22.08.2014, 01.10.2014 по 27.11.2015, 01.12.2015 по 28.12.2015, 01.01.2017 по 28.03.2017, 01.04.2017 по 30.07.2021, 01.08.2021 по 30.09.2021.

Відповідно до записів у трудовій книжці від 13.07.2001 серії НОМЕР_3 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :

- 10.08.2001 прийнятий учнем машиніста підземної установки І розряду з повним робочим днем під землею на Державне відкрите акціонерне товариство шахта «Карбоніт» Дочірнього підприємства Державна холдингова компанія «Первомайськвугілля»;

- 29.08.2001 проведена атестація робочого місця машиніста підземної установки та відповідає займаній професії Списку № 1;

- 19.11.2001 звільнений у зв`язку з призовом до Збройних Сил України;

- з 19..11.2001 по 29.04.2003 - військова служба у Збройних Силах України;

- 23.06.2003 прийнятий машиністом підземної установки ІІ розряду з повним робочим днем під землею до Структурного підрозділу шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля». На підставі атестації робочих місць за умовами праці професія машиніст підземних установок вважається пільговою для пенсійного забезпечення за Списком № 1 (наказ від 29.08.2000 № 175 к).

- 04.09.2005 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професія машиніст підземних установок вважається пільговою для пенсійного забезпечення за Списком № 1;

- 23.01.2006 Структурний підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» перейменовано у Відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля»;

- 16.04.2010 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професія машиніст підземних установок вважається пільговою для пенсійного забезпечення за Списком № 1;

- 16.04.2015 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професія машиніст підземних установок вважається пільговою для пенсійного забезпечення за Списком № 1;

- 13.04.2020 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професія машиніст підземних установок вважається пільговою для пенсійного забезпечення за Списком № 1.

Згідно з військовим квитком від 19.11.2001 серії НОМЕР_1 позивач з 19.11.2001 по 29.04.2003 проходив строкову військову служба в лавах Збройних Сил України, з 19.06.2022 по 22.04.2024 проходив військову служби під час мобілізації.

Відповідно до наказу Відокремленого підрозділу шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» від 19.06.2022 № 20/а «Про увільнення» ОСОБА_1 , таб. № 2417, МПУ дільниці ЕВМ, з 19.06.2022 увільнено у зв`язку з призовом на військову службу під час мобілізації на особливий період, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 18.04.2024 № 926 ОСОБА_1 дійсно в період з 01.08.2022 по 15.08.2022, з 04.09.2022 по 27.01.2023, з 09.02.2023 по 03.05.2023, з 13.05.2023 по 03.09.2023, з 16.09.2023 по 06.12.2023, з 20.12.2023 по 06.03.2024, з 25.03.2024 по 15.04.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в с. Нововолодимирівка, Баштанський район, Миколаївська область; м. Херсон. Підстава: бойове розпорядження Командувача ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 20.07.2022 № 405т; бойове розпорядження ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 1252дск. ОКП - Миколаїв від 13.11.2022; бойове розпорядження ОКП оборони Херсон від 29.11.2022 № 5/95дск; бойове розпорядження тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № від 17.01.2023 13/ВРСО/1Т; витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.08.2022 № 94.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Відповідно до частин першої та другої статті 341 КАС суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

За такого правового регулювання та доводів касаційної скарги Верховний Суд під час касаційного перегляду справи перевіряє висновки суду апеляційної інстанції в частині, що стосується зарахування періоду безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Стаття 24 цього ж Закону визначає періоди, з яких складається страховий стаж.

Частиною першою цієї статті передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (частина четверта).

Особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії встановлює стаття 14 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), згідно з якою працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Згідно зі статтею 57 Закону № 1788-XII військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 11 статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов`язок і військову службу".

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п`ятий статті 1 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Частиною другою статті 1-2 цього Закону (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перебачено, що у зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 17-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) також передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв постанову № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393), пунктом 3 якого становлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Варто зауважити, що пункт 3 Порядку № 393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.

З урахуванням того, що на момент звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про призначення пенсії (23.04.2024) пункт 3 Порядку № 393 діяв у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що періоди проходження військової служби з 19.06.2022 по 22.04.2024 підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів.

Заперечуючи проти такого висновку апеляційного суду, позивач посилається на висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16, від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16, від 17.10.2022 у справі № 340/395/17, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19.

Указані постанови, однак, не можуть бути прикладом іншого правозастосування, у порівнянні із правозастосуванням суду апеляційної інстанції, оскільки вони ухваленні за інших фактичних обставин (позивачі у справах брали участь у антитерористичній операції та зверталися до пенсійних органів для призначення пенсії до 19.02.2022, тобто до зміни правового регулювання) та за іншого правового регулювання (висновки стосуються норм Положення № 530, яке згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII спірні правовідносини не регулює).

У контексті оцінки доводів касаційної скарги Верховний Суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, Верховний Суд вважає, що ключові аргументи касаційної скарги отримали достатню оцінку.

У зв`язку з викладеним Суд резюмує, що доводи касаційної скарги не спростовують мотивів, покладених судом апеляційної інстанції в основу оскаржуваного судового рішення, і не свідчать про неправильне застосування ним норм матеріального права або ж порушення процесуальних норм, а фактично полягають у помилковому трактуванні норм матеріального права та незгоді з оцінкою, наданою судом повно і всебічно встановленим обставинам справи, при цьому порушень норм процесуального права, які б вплинули або змінили цю оцінку, скаржником не зазначено.

Відповідно до частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 360/665/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді Л.В. Тацій Н.В. Коваленко С.Г. Стеценко

logo