Історія справи
Постанова КАС ВП від 18.07.2024 року у справі №380/16981/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2024 року
м. Київ
справа №380/16981/21
адміністративне провадження № К/990/9560/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства у справах ветеранів України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у складі судді Брильовського Р.М. та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2022 року у складі колегії суддів: Онишкевича Т.В. (головуючий), суддів: Сеника Р.П., Судової-Хомюк Н.М. у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Міжвідомча комісія) про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 визнати протиправним і скасувати рішення Міжвідомчої комісії, оформлене протоколом № 9 від 12 серпня 2021 року (далі - Рішення № 9 від 12 серпня 2021 року), щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) у зв`язку із інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення в розмірі, що становить різницю між належною до виплати сумою (250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб) та вже одержаною сумою грошової допомоги відповідно до Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII);
1.2 зобов`язати Міжвідомчу комісію призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення в розмірі, що становить різницю між належною до виплати сумою (250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб) та вже одержаною сумою грошової допомоги відповідно до Закону № 580-VIII.
2. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 13 січня 2022 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2022 року позов задовольнив.
Визнав протиправним та скасував рішення Міжвідомчої комісії відповідно до Закону № 3551-XII, оформлене Протоколом №9 від 12 серпня 2021 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 3551-XII у зв`язку з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення в розмірі, що становить різницю між належною до виплати сумою (250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб) та вже одержаною сумою грошової допомоги відповідно до Закону № 580-VIII.
Зобов`язав Міжвідомчу комісію призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення в розмірі, що становить різницю між належною до виплати сумою (250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб) та вже одержаною сумою грошової допомоги відповідно до Закону № 580-VIII.
2.1 Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що до спірного випадку не можуть бути застосовані приписи частини сьомої статті 13 Закону № 3551-XII, відповідно до яких якщо особа у зв`язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи, оскільки у ОСОБА_1 на час отримання допомоги відповідно до Закону № 580-VIII такого вибору не було через допущену Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи (Обласна МСЕК №1) помилку при визначення причин виявленого у нього захворювання.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 11 червня 2019 року Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи (Обласна МСЕК №1) ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності із зазначенням причини інвалідності: захворювання, пов`язане з проходженням служби в поліції, у зв`язку з чим 8 серпня 2019 року йому виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 134 470, 00грн.
3.2 Не погодившись з причиною інвалідності, позивач пройшов огляд в Медичній військово-лікарській комісії (м. Київ).
Постановою вказаної комісії від 23 серпня 2020 року постанову щодо причинного зв`язку захворювань у свідоцтві про хворобу №133 від 17 квітня 2019 року скасовано, встановлено причину інвалідності: захворювання, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, про що видано Довідку до акта огляду МСЕК про ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення.
3.3 20 травня 2021 року позивач звернувся до Міністерства у справах ветеранів України із заявою про призначення йому одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 3551-XII у зв`язку з інвалідністю третьої групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення в розмірі, що становить різницю між належною до виплати сумою в розмірі 250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб та вже одержаною ним сумою.
3.4 Міністерство у справах ветеранів України за результатами розгляду цієї заяви листом від 19 серпня 2021 року повідомило позивача, що згідно витягу протоколу Міжвідомчої комісії від 12 серпня 2021 року №9 прийнято рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 3551-XII у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 отримав вже виплату відповідно до Закону № 580-VIII .
3.5 Уважаючи зазначені рішення відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Міністерство у справах ветеранів України звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
4.1 На її обґрунтування відповідач зазначив, зокрема, що відсутній висновок щодо питання застосування частини сьомої статті 13 Закону № 3551-XII.
5. Позивач відзив на касаційну скаргу не подав. Копію ухвали суду та касаційної скарги позивач отримав 27 вересня 2022 року.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, згідно яких Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Ключовим питанням у цій справі є право позивача на отримання одноразової грошової допомоги згідно із Законом № 3551-ХІІ у випадку отримання останньої на підставі іншого закону, а саме Закону № 580-VIII.
8. Згідно з частиною сьомою статті 13 Закону № 3551-XII особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв`язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом "б" пункту 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв`язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
9. Відповідно до пунктів 11-13 частини другої статті 7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:
- військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
10. У пункті 2 Порядку № 336 зазначені особи, які є одержувачами одноразової грошової допомоги.
11. Згідно з підпунктом 4 Порядку № 336 у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Тобто, законодавством передбачено для одержувача одноразової грошової допомоги право вибору підстави її виплати у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-ХІІ, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів.
12. Відповідно до абзацу шостого пункту 6 Порядку № 336 якщо протягом двох років особам, зазначеним в абзацах другому - п`ятому пункту 2 цього Порядку, після первинного встановлення інвалідності при повторному огляді встановлено вищу групу інвалідності згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
13. Пунктом 17 Порядку № 336 передбачено, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги не проводиться:
1) якщо загибель (смерть) осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, або інвалідність осіб, зазначених в абзацах другому, третьому, четвертому та п`ятому пункту 2 цього Порядку, є наслідком:
- вчинення ними злочину або адміністративного правопорушення;
- вчинення ними дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім факту доведення особи до самогубства, встановленого судом);
- подання неправдивих відомостей для призначення та виплати одноразової грошової допомоги;
2) у разі отримання від органів, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інформації стосовно призначення такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит;
3) у разі подання заяви особою, якій вже призначено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», крім випадку, передбаченого абзацом шостим пункту 6 цього Порядку.
13. Колегія суддів звертає увагу на те, що подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 12 квітня 2023 року у справі № 440/2563/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:
«норми Порядку № 336 у своїй сукупності вказують на те, що одноразова грошова допомога згідно з частиною сьомою статті 13 Закону № 3551-ХІІ може бути призначена лише у тому випадку, якщо особа не реалізувала свого права на одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів.
При цьому, виходячи з аналізу абзацу шостого пункту 6 у поєднанні із пунктом 17 Порядку № 336, колегія суддів приходить до висновку, що протягом двох років після первинного встановлення інвалідності особа може реалізувати своє право на призначення та виплату отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі при встановлені вищої групи інвалідності лише при наявності обставин, що при первинному встановлені інвалідності одноразову грошову допомогу було призначено та виплачено відповідно до Закону № 3551-ХІІ.
У разі, якщо особі було призначено і виплачено одноразову грошову допомогу на підставі іншого закону, то в разі встановлення вищої групи інвалідності, право на отримання такої допомоги в більшому розмірі реалізується на підставі того ж нормативно-правового акта, за яким таку допомогу було призначено вперше».
14. Наведений висновок є застосовним до спірних правовідносин, підстав для відступу від нього колегія суддів не вбачає.
15. Як встановлено судами попередніх інстанцій (і це підтверджується матеріалами справи), позивач у 2019 році, відповідно до статей 97, 99 Закону № 580-VIII, отримав одноразову грошову допомогу у зв`язку зі встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції, в сумі 134 470,00 грн.
16. Ураховуючи приписи частини сьомої статті 13 Закону № 3551-ХІІ, підпункту 2 пункту 17 Порядку № 336, колегія суддів доходить висновку, що Мінветеранів та Міжвідомча комісія діяли обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, у зв`язку із чим відсутні підстави для задоволення позову.
17. Колегія суддів зазначає, що касаційне провадження відкрито на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС через відсутність висновку щодо застосування норм матеріального права. Проте після відкриття касаційного провадження Верховним Судом розглянуто справи, правовідносини у яких за фактичними обставинами, матеріально - правовим регулюванням, підставами позову та предметом спору, суб`єктним складом учасників є подібними до тих, у яких виник спір у справі, яка переглядається (постанова 12 квітня, 30 травня, 20 червня 2023 року, 10 січня 2024 року (справи №№ 440/2563/22, 640/9709/19, 640/32345/21, 640/2151/21, відповідно), висновки яких враховані під час розгляду цієї справи відповідно до частини третьої статті 341 КАС України.
18. Відповідно до частин першої, третьої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
19. Оскільки у цій справі суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, колегія суддів, уважає, що касаційна скарга Міністерства у справах ветеранів України підлягає задоволенню, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2022 року - скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 139 341 345 349 351 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Міністерства у справах ветеранів України задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2022 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді: А.А. Єзеров С.М. Чиркін