Історія справи
Постанова від 29.03.2024 року у справі №440/3321/23Постанова КАС ВП від 17.09.2025 року у справі №440/3321/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2025 року
м. Київ
справа №440/3321/23
адміністративне провадження № К/990/22262/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Берназюка Я.О., Шарапи В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року (головуючий суддя Довгопол М.В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року (головуючий суддя Русанова В.Б., судді: Бегунц А.О., Присяжнюк О.В.) у справі № 440/3321/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У березні 2023 року ОСОБА_1 (далі також позивачка) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі також відповідач), в якому просила:
визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану щодо інспектора-снайпера взводу № 2 роти №1 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області лейтенанта поліції Володіна Володимира Анатолійовича;
зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Юліана Матвійчука, буд. 83, м. ІНФОРМАЦІЯ_1, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 40108630) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано висновок ГУНП в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов`язано ГУНП в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Постановою Верховного Суду від 29 березня 2024 року у справі № 440/3321/23 касаційну скаргу ГУНП в Полтавській області задоволено частково, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано висновок ГУНП в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов`язано ГУНП в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
23 травня 2025 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУНП в Полтавській області, в якій скаржник просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року, ухвалити рішення про відмову у задоволенні позову.
Ухвалою Верховного Суду від 10 липня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано справу з суду першої інстанції.
01 серпня 2025 року від позивачки надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому вона просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 16 вересня 2025 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
IІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив права позивачки на отримання пропорційної частки одноразової грошової допомоги в результаті загибелі її сина-поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (далі також Постанова № 168).
ОСОБА_1 вважає, що відповідач неправильно та помилково кваліфікує загибель ОСОБА_2 як таку, що сталася в період проходження ним служби під час виконання службових обов`язків, оскільки ОСОБА_2 загинув не просто при виконанні службових обов`язків, а здійснюючи заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф проти України, посилення охорони об`єктів критичної інфраструктури.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, вказуючи, що відповідно до пункту 2-1 Постанови КМУ № 168 керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
Стосовно поліцейських такий порядок визначений наказом МВС України від 21 червня 2022 року № 376 «Про затвердження Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану» (далі також Порядок № 376), який застосовується з 24 лютого 2022 року.
За умовами вказаного Порядку № 376, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається виключно за обов`язкової та одночасної наявності трьох умов, за яких трапилася загибель поліцейського:
1) період дії воєнного стану в Україні;
2) безпосередня участь поліцейського в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
3) перебування поліцейського на момент загибелі безпосередньо в районах ведення бойових дій або в районах здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів).
Відповідач також зауважував, що на нараді координаційної групи Національної поліції України по роботі із сім`ями працівників поліції, які загинули, отримали поранення, потрапили в полон або постраждали унаслідок збройної агресії російської федерації та представників інших заінтересованих структурних підрозділів центрального органу управління поліцією та Міністерства внутрішніх справ України, яка відбулася 15 серпня 2022 року, ухвалено єдині алгоритми (рекомендації) щодо застосування Постанови № 168, які викладені у протоколі № 1 від 15 серпня 2022 року.
Зазначеними єдиними алгоритмами (рекомендаціями) визначено, що право на виплату одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), що передбачена пунктом 2 Постанови № 168, мають члени сімей поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року під час безпосередньої участі в бойових діях або які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи при цьому безпосередньо в районах, визначених як райони ведення бойових дій (згідно зі статтею 1 Закону України «Про оборону України», що визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України).
В усіх інших випадках загибелі (смерті) поліцейського ОГД призначається членам сімей згідно зі статтею 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 № 4.
Наголошував, що висновок акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)) за наявності права отримувача на виплату ОГД повинен містити необхідну інформацію про перелік обставин загибелі / отримання поранення (контузію, травму, каліцтво).
Вивченням акту від 23 листопада 2022 року № 21 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 13 год. 00 хв., встановлено, що спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що інспектор-снайпер взводу № 2 роти №1 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов`язків.
Проте, акт розслідування не містить інформації про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Вказане, на переконання відповідача, свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.
Поміж іншого відповідач звертав увагу на те, що у позовній заяві не зазначено, на яку саме частку допомоги позивач претендує з урахуванням наявності інших членів сім`ї, які також матимуть право на її отримання.
У заяві від 17 січня 2023 року позивач вказує про наявність інших членів сім`ї, які мають право на отримання допомоги.
Наголосив, що заяви на призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю поліцейського ОСОБА_2. подавалися від трьох членів сім`ї загиблого - матері ОСОБА_1 , батька ОСОБА_3 , дружини ОСОБА_4 . За сукупністю наведених обставин, відповідач вважає, що підстави для задоволення позовної вимоги про зобов`язання ГУНП в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 , передбачену пунктом 2 Постанови № 168 відсутні та позивачем не визначено частку цієї допомоги відповідно до вимог Постанови № 168.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах Національної поліції України.
Наказом ГУНП в Полтавській області від 18 серпня 2021 року № 403 о/с «По особовому складу» старшого сержанта поліції ОСОБА_2 призначено на посаду інспектора-снайпера взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «ІНФОРМАЦІЯ_1», звільнивши його з посади поліцейського-водія взводу № 1 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «ІНФОРМАЦІЯ_1», з 18 серпня 2021 року.
Наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 329 «Про забезпечення охорони об`єктів критичної інфраструктури в Полтавській області» з метою залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об`єктів критичної інфраструктури, зокрема, наказано командиру БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ( ОСОБА_5 ) Головного управління Національної поліції для забезпечення цілодобової охорони військового аеродрому в/ч НОМЕР_2 відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження 43 працівники підпорядкованого підрозділу; командиру БПОП ( ОСОБА_6 ) Головного управління Національної поліції для забезпечення цілодобової охорони Полтавського обласного комунального підприємства «Аеропорт - Полтава» відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження в достатній кількості працівників підпорядкованого підрозділу.
Відповідно до Списку особового складу БПСПОП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », залученого до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремої бригади армійської авіації сухопутних військ Збройних Сил України) лейтенанта поліції інспектора-снайпера ОСОБА_2 було залучено до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 .
Згідно з інформацією зазначеною в свідоцтві про смерть серії НОМЕР_4 від 01 березня 2022 року, виданим Полтавським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наказом ГУНП в Полтавській області від 05 жовтня 2022 року № 866 створена спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку, що трапився ІНФОРМАЦІЯ_2 з інспектором-снайпером взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 (далі - Спеціальна комісія).
За результатами спеціального розслідування складено акт № 21, затверджений 23 листопада 2022 року начальником ГУНП в Полтавській області Є. Рогачовим, яким встановлено наступне:
«У зв`язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у відповідності до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на території держави введено воєнний стан.
Згідно із положенням про батальйон патрульної служби поліції особливого призначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» (далі - БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1») ГУНП в Полтавській області, затвердженим наказом ГУНП від 14 липня 2021 року № 690, підрозділ сприяє забезпеченню відповідно до законодавства режиму воєнного або надзвичайного стану (п. 2.9 Положення).
На виконання вимог наказу ГУНП від 24 лютого 2022 року № 239 «Про забезпечення охорони об`єктів критичної інфраструктури в Полтавській області» у період часу з 24 лютого 2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 працівники БПСПОП ГУНП, згідно із розрахунку були залучені до несення служби з охорони аеродрому, який розташований на території військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окрема бригада армійської авіації сухопутних військ Збройних Сил України), АДРЕСА_2 (об`єкт « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).
Працівники батальйону дислокувалися в казармі № 3, у якій на першому поверсі проживали солдати строкової служби, а на другому - працівники поліції БПСПОП та декілька строковиків.
Особовий склад був поділений на дві зміни.
Службу несли на визначених керівництвом в/ч позиціях (спостерігальні пости та інші).
З особового складу, який не залучався до несення служби на блок-посту, було сформовано штурмовий загін.
За наявною інформацією, на території вищезазначеної військової частини також дислокувались військовослужбовці та представники територіальної оборони.
ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 13.30 год до ГУНП надійшла інформація про те, що на території військової частини НОМЕР_2 , у місці дислокації сил БПСПОП відбулась стрільба з вогнепальної зброї із двома загиблими та одним пораненим поліцейськими.
Розслідуванням встановлено, що вранці ІНФОРМАЦІЯ_2 заступник командира БПСПОП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_7 , інспектор-снайпер взводу № 2 роти № 1 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_2 та заступник командира роти № 2 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 в складі зведеного загону заступили до несення служби з охорони військового аеродрому, який розташований на території в/ч НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 , та були залучені для несення служби на блок-пост зі сторони с. Івонченці, Полтавського району. Старшим від БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» був визначений ОСОБА_7 .
Близько 10 год. 30 хв. заступник командира БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області повідомив заступника командира роти № 2 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області та лейтенанту поліції ОСОБА_2, що доповів керівництву БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» стосовно поповнення запасів продовольства та наказав їм готуватися до виїзду з території військової частини.
Після цього, зазначені працівники поліції на службовому автомобілі «Рено Трафік» білого кольору держаний номер НОМЕР_5 , під керуванням ОСОБА_2 , виїхали з території військової частини та попрямували до розташування підрозділу БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою м. АДРЕСА_3.
По прибуттю до підрозділу, вони завантажили заготовлене озброєння та продукти. Також, ОСОБА_2 завантажив до свого приватного автомобіля «Форд Транзит» білого кольору держаний номер НОМЕР_6 особисті речі та особисті речі особового складу батальйону, які зберігалися в розташуванні підрозділу, оскільки це був перший виїзд із території військової частини з 24 лютого 2022 року .
Близько 13 год. 00 хв, повертаючись до місця несення служби, працівники поліції на двох автомобілях під`їхали до головного КПП (позивний «ІНФОРМАЦІЯ_5») в/ч НОМЕР_2 . Першим їхав службовий автомобіль «Рено Трафік» під керуванням ОСОБА_8 з ОСОБА_7 поруч на пасажирському місці.
За ними їхав автомобіль «Форд Транзит» під керуванням ОСОБА_2 .
Коли автомобілі під`їхали до воріт, перед ними стояв військовий бортовий автомобіль (КАМАЗ). Щоб не створювати перешкод для інших учасників руху, вони зупинилися за автомобілем КАМАЗ біля КПП.
У цей час на вулиці поблизу КПП стояло близько 10 військовослужбовців, частина з яких спілкувалася із цивільними особами.
Через кілька хвилин із приміщення КПП вийшов військовослужбовець та голосно наказав всім військовим негайно зайти на територію військової частини.
ОСОБА_8 чітко почув у його словах, що стався прорив на територію військової частини.
Через кілька секунд були відчинені ворота КПП та КАМАЗ почав рух.
Після цього заступник командира БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області вийшов із авто та звернувся до одного із військовослужбовців та запитав дозвіл на в`їзд, потім він зв`язався з помічником начальника БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1», щоб той попередив начальника штабу в/ч НОМЕР_2 з позивним « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (керівник в/ч НОМЕР_2 ) про їхнє повернення на двох автомобілях та запросив зелений коридор на в`їзд на територію.
ОСОБА_9 , перебуваючи у казармі на території в/ч, зв`язався по рації із «Калібром» та попрохав пропустити два білих мікроавтобуса на територію, чітко повідомивши, що дані автомобілі належать їхньому підрозділу.
По радіостанції «Калібр» дав команду «Брамі-1» (КПП № 1) пропустити автомобілі БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Одночасно з цим ОСОБА_7 повернувся до салону автомобіля та повідомив ОСОБА_8 , що отримав дозвіл на проїзд та наказав їхати.
В цей час КАМАЗ, який рухався попереду, був на відстані 50 метрів.
Перетнувши лінію воріт КПП, ОСОБА_8 знову зупинився та через вікно сказав військовослужбовцю, що «Форд Транзит», який рухається позаду, також із ними. Отримавши від нього дозвіл, вони рушили далі, проте, наблизившись до повороту до пожежної частини, вони почули щільні автоматичні черги, які влучали в їх автомобіль.
У цей же час ОСОБА_9 по радіостанції почув команду «Прорив» і команду «До бою» та звуки пострілів на вулиці. ОСОБА_9 знову в ефірі повторив: «Я Крокус - це наші автобуси, не стрілять» і спробував зв`язатися із ОСОБА_7 - виклик ішов, однак слухавку ніхто не підіймав.
По радіостанції були хаотичні переговори і змоги вклинитися в радіозв`язок у ОСОБА_9 вже не було.
Ким саме та при яких обставинах була подана команда на відкриття вогню встановлено не було.
З другого поверху казарми військової частини, де перебував особовий склад БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП, командир взводу № 2 роти № 1 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1», старший лейтенант поліції ОСОБА_10 став свідком того, що військовослужбовці, які були на вулиці, розклалися в бойовому порядку, по периметру із-за укриття, одним з таких місць-укриттів, був припаркований автомобіль марки ВАЗ червоного кольору, попід будівлею казарми також лежали військові, а стрільба велась у бік в`їзду, в напрямку «Брами-1» (КПП) та сторону пожежної частини, яка розташована на відстані близько 270 метрів від контрольно-пропускного пункту.
Фактично одразу ОСОБА_8 отримав вогнепальне поранення в ліву ногу, а тому вже не міг контролювати рух автомобіля і в`їхав в бордюр біля пожежної частини, під час руху в бік казарми.
ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_7 , що поранений, після чого останній витягнув його із автомобіля через пасажирські дверцята у кювет.
Вони весь час кричали «Свої», але щільний вогонь по ним в цей час продовжувався. ОСОБА_8 побачивши, що із їхнього автомобіля витікає паливо, через пасажирські дверцята поповз вимкнути двигун. У ході цієї спроби він отримав друге кульове поранення в праву ногу. Впавши на землю, він побачив, що ОСОБА_7 в кюветі не було - він помітив його з іншого боку автомобіля без ознак життя.
В цей час «Форд Транзит» об`їхав їх автомобіль зліва та скотився у кювет.
З казарми на допомогу потерпілим також вибігли працівники БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інші.
Діставшись до місця події, свідки побачили два розстріляних автомобіля. Біля «Рено Трафік» без ознак життя лежав ОСОБА_7 з вогнепальним поранням голови, а у канаві, поміж автобусів лежав у свідомості ОСОБА_8 з пораненням ніг, якому надали медичну допомогу. Трохи правіше стояв автомобіль «Форд Транзит», за кермом водія без ознак життя перебував ОСОБА_2 з вогнепальним поранням голови.
Як зазначив у своєму поясненні ОСОБА_14 , перебуваючи на місці події, він почув, як почало сипатися скло із вікна другого поверху першої казарми, що розташована навпроти пожежної частини і максимально близько до них почув постріли, всі хто перебував поруч почали кричати, щоб не стріляли.
В рамках розслідування було також опитано поліцейських, які відповідно до розрахунку від ІНФОРМАЦІЯ_2 перебували та несли службу на території в/ч НОМЕР_2 (окрім тих поліцейських, які в подальшому були направлені до зони ООС, та проведення інших завдань на території Полтавській області) у тому числі ОСОБА_5 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 . Вказані поліцейські виклали відомості аналогічні поясненням поліцейських, які були зазначені раніше.
Згідно з довідкою про причину смерті від 01 березня 2022 року № 275 причиною смерті ОСОБА_2 встановлена травма серця. Свідоцтвом про смерть від 01 березня 2022 року № НОМЕР_4 зафіксована дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проведена судова-медична експертиза тіла ОСОБА_2 обласним бюро СМЕ Полтавської ОДА (висновок СМЕ від 17 червня 2022 року № 234-а).
За результатами службового розслідування від 12 квітня 2022 року, дисциплінарна комісія дійшла висновку, що під час подій 26 лютого 2022 року в діях поліцейських відсутні ознаки дисциплінарного проступку.
За вказаним фактом Територіальним Управлінням ДБР, розташованим у м. Полтаві, розпочате досудове розслідування.
Відомості були внесені до ЄРДР № 62022170010000059 від 27 лютого 2022 року за частиною другою статті 115 КК України.
Постановою Полтавської обласної прокуратури від 19 квітня 2022 року визнано підслідність зазначеного кримінального правопорушення за слідчими СУ ГУНП в Полтавській області.
Спеціальною комісією враховано кваліфікацію кримінального правопорушення за пунктом 1 частини другої статті 115 КК України.
Водночас спеціальною комісією проаналізовано нормативно-правову базу та встановлено, що поліцейські БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» перебували на території військової частини НОМЕР_2 , оскільки наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 239 були залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об`єктів критичної інфраструктури.
Згідно з Указом Президента України № 79/2022 «Про відзначення державними нагородами України», за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі постановлено нагородити посмертно лейтенанта поліції ОСОБА_2 орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
За висновками комісії: по даному факту проведено службове розслідування та складено висновок від 12 квітня 2022 року, затверджений начальником ГУНП ОСОБА_28 , в якому встановлено, що в діях лейтенанта поліції ОСОБА_2 відсутні ознаки дисциплінарного проступку.
Спеціальна комісія встановила, що інспектор-снайпер взводу № 2 роти № 1 БПСПОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов`язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05 жовтня 2020 року 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року № 1139/35422).
Згідно зі свідоцтвом про народження загиблого поліцейського ОСОБА_2. серії НОМЕР_7 ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2
05 січня 2023 року Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради на ім`я ОСОБА_1 видано посвідчення, згідно з яким позивачка має право на пільги, встановлені для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
17 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до начальника ГУНП в Полтавській області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського у зв`язку із загибеллю ОСОБА_2 із додатками: копією паспорта, копією картки ФО-ПП (ІПН), копією свідоцтва про смерть, копією постанови медичної ВЛК МВС, копією свідоцтва про народження, довідкою про несудимість, рахунком та реквізитами банку АТ «Ощадбанк» (зареєстрована у ВДЗ ГУНП 18.01.2023, № В-9).
За наслідками розгляду вказаної заяви складений висновок про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, який затверджений 09 лютого 2023 року заступником начальника ГУНП в Полтавській області полковником поліції Борисом Реутовим.
Листом ГУНП в Полтавській області від 14 лютого 2023 року № 29/В-9 позивачці повідомлено, що згідно з пунктом 1 Порядку № 376 право на виплату одноразової грошової допомоги, що передбачена в пункті 2 постанови КМУ № 168, мають члени сімей поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року під час безпосередньої участі в бойових діях або які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи при цьому безпосередньо в районах, визначених як райони ведення бойових дій (згідно зі статтею 1 Закону України «Про оборону України», що визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України). В усіх інших випадках загибелі (смерті) поліцейського одноразова грошова допомога призначається членам сімей згідно зі статтею 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4 (далі - Порядок № 4). Зазначено, що згідно акту від 23.11.2022 № 21 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 13 год. 00 хв., спеціальна комісія з розслідування кваліфікація нещасного випадку кваліфікувала, що інспектор - снайпер взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов`язків. Однак кваліфікація не містить відомостей про загибель під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, що свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ № 168.
Не погодившись із висновком відповідача від 09 лютого 2023 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, ОСОБА_1 звернулась до суду із цим позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги є необґрунтований, прийнятий без урахування усіх істотних обставин, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що смерть поліцейського ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто на третій день повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.
За позицією судів попередніх інстанцій, загальновідомим фактом є те, що на початку військової агресії були обстріли в першу чергу військових об`єктів, аеродромів, зокрема, 24 лютого 2022 року був обстріл миргородського військового аеродрому, постраждало троє військових (https://np.pl.ua/2022/02/zranku-obstrilialy-viyskovyy-aerodrom-u-myrhorodi-postrazhdaly-troie-viyskovykh-lunin/).
Суд апеляційної інстанції акцентує увагу на тому, що на території Полтавської області в перші дні війни мали місце обстріли, в тому числі з ворожого вертоліту, просування колон російських військових.
Також суд апеляційної інстанції зазначає, що наказ Головнокомандувача Збройних Сил України, який визначив райони бойових дій, під час воєнного стану від 13 березня 2022 року № 84 «Про визначення районів бойових дій», який вперше визначав райони бойових дій, прийнятий пізніше ніж відбулися події на військовому аеродромі у м. Полтаві, під час яких загинув ОСОБА_2 .
Враховуючи обставини, які мали місце на території Полтавської області під час перших днів повномасштабного вторгнення російської федерації, зважаючи на те, що нормативні документи, які визначали межі бойових дій, окупованих територій прийнято пізніше події, що відбулася із ОСОБА_2 , а відтак не можуть погіршувати становище осіб, права яких залежать від оцінки цих обставин, суд апеляційної інстанції погодився із висновками суду першої інстанції, що загибель ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони під час воєнного стану на території військового об`єкту відповідає територіальній ознаці, тобто можливим є вважати, що загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій). Водночас перелік територій, перебування на яких законодавством прирівнюється до перебування безпосередньо в районах здійснення відповідних заходів, не є вичерпним.
Також за позицію судів, зважаючи на те, що смерть поліцейського настала у період здійснення заходів із забезпечення з національної безпеки і оборони, наявна відповідність часовій ознаці, яка передбачена положеннями Постанови КМУ №168 та Порядку № 376.
З огляду на зазначене, суди дійшли висновку, що загибель ОСОБА_2 відповідає сукупності обставинам, що вказують на виникнення права у членів сім`ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови КМУ №168.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ
В обґрунтування вимог касаційної скарги зазначено про необхідність у формуванні Верховним Судом висновку щодо застосування пункту 2 Постанови № 168.
З покликанням на норми Порядку № 376 зазначає, що право на отримання одноразової грошової допомоги визначається виключно за обов`язкової та одночасної наявності трьох умов, за яких трапилася загибель поліцейського:
період дії воєнного стану в Україні;
безпосередня участь поліцейського в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
перебування поліцейського на момент загибелі безпосередньо в районах ведення бойових дій або в районах здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів).
За твердженням скаржника, лише в сукупності всі три вищевказані умови дають право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Порядку № 168.
Акцентує увагу на тому, що жодний з районів Полтавської області не входив до районів ведення бойових дій.
Також зазначає, що акт розслідування не містить інформації про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
У відзиві на касаційну скаргу позивачкою зазначено, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими.
Акцентує увагу на тому, що не кожному поліцейському, який загинув від нещасного випадку під час виконання службових обов`язків Указом Президента видається посмертно орден «За мужність» ІІІ ступеня за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.
Також вважає за необхідне звернути увагу суду на висновки суду першої інстанції, з якими погоджується позивач, стосовно того, що відмова позивачу у задоволенні позовних вимог призводить до дискримінаційного стану позивача, яка є матір`ю загиблого, оскільки батьку та дружині позовні вимоги були задоволенні.
Водночас зазначає, що відповідач не посилається на жодний нормативно-правий акт, який би визначав, що акт за формою (Форма Н-1(ПВ)) повинен містити інформацію про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
VІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України), а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
Відповідно до частин першої, другої статті 341 КАС суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
За змістом частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах Національної поліції України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено положеннями Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі також Закон № 580-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно зі статтею 2 Закону № 580-VIII завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина перша статті 8 Закону № 580-VIII).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.
Запровадження в Україні воєнного стану стало підставою для реалізації поліцейськими відповідних повноважень, передбачених Законом № 580-VIII, зокрема саме для такого особливого стану.
Серед основних повноважень поліцейських, характерних для воєнного стану, стаття 23 Закону № 580-VIII передбачає такі:
участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості (пункт 24 частини першої);
здійснення у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України, боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями (пункт 34 частини першої).
Відповідно до статті 24 Закону № 580-VIII (в редакції станом на 26 лютого 2022 року) у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Отже, поліцейські виконують особливі та надважливі завдання і функції як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. З характером діяльності поліцейських як працівників правоохоронного органу пов`язується також їх особливий правовий та соціальний захист.
З метою забезпечення виконання повноважень, покладених на поліцію, статтею 62 Закону № 580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського, зокрема, держава гарантує поліцейському право на отримання соціального і правового захисту, передбаченого Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина десята).
Відповідно до підпунктів 1, 2 частини першої статті 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Згідно зі статтею 98 Закону № 580-VIII у випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Одним із заходів соціального захисту поліцейського є виплата ОГД як у разі загибелі (смерті) поліцейського, так і у випадку втрати поліцейським працездатності (стаття 97 Закону № 580-VIII).
Отже, Закон № 580-VIII, окрім іншого, в системі соціального захисту поліцейських передбачає урегулювання питання про виплату ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року прийняв постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Станом на час розгляду ГУНП в Полтавській області заяви ОСОБА_1 від 17 січня 2023 року про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського у зв`язку із загибеллю її сина ОСОБА_2 пункти 1, 2 Постанови № 168 діяли в такій редакції:
Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Установити, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім`ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім`я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Суд зазначає, що доповненнями до пункту 2 Постанови № 168, які підлягають застосуванню з 24 лютого 2022 року, врегульовано дату виникнення у члена сім`ї загиблої особи права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та визначено її як дату загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Водночас порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також ОГД, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів (пункт 2-1 Постанови КМУ № 168).
Відповідно до Постанови КМУ № 168 з метою врегулювання питання щодо порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) наказом від 21 червня 2022 року № 376 затвердило Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 1 Порядку МВС № 376 цей Порядок визначає механізм оформлення документів і виплати ОГД, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 376 (в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою про виплату ОГД) цей Порядок визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Застосування Постанови № 168 та Порядку № 376 у межах цієї справи вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 29 березня 2024 року у справі № 440/3321/23 Верховний Суд дійшов наступних висновків:
« 1) обставинами, що вказують на виникнення права у членів сім`ї загиблого поліцейського на ОГД, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, є:
настання загибелі поліцейського в період воєнного стану;
загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);
загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).
Отже, виходячи зі змісту Постанови № 168 слід розмежовувати поняття "в районах їх ведення (здійснення)", яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як "під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії" взаємозв`язку вказаних заходів (виконанні дій), з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, "в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії", та поняття "в районах проведення воєнних (бойових) дій", яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови № 168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як "безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії", вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу; загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів.
Отже, ця обставина є доповнювальною й водночас єднальною попередніх двох, вказуючи, з одного боку, на часовий проміжок одночасності виконання функції (заходу, дій) й перебування в місці такого виконання, з іншого - на нерозривність зв`язку функціональної й територіальної ознак у часовому вимірі.
Водночас вказані обставини за їх видами мають становити обов`язкову сукупність у варіативному вигляді відповідного їх підвиду.
2) для встановлення наявності підстав виникнення у членів сім`ї загиблого поліцейського права на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, в кожному конкретному випадку потребують з`ясування перераховані вище обставини, зокрема конкретизація й належність здійснюваних поліцейським в момент настання його загибелі дій до: а) захисту Батьківщини; б) бойових дій; в) заходів національної безпеки і оборони; г) відсічі і стримування збройної агресії, а також встановленню й перевірці місця (району) й часу (періоду) вчинюваних дій.
До того ж, колегія суддів зауважила, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер, не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв`язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" (далі - Постанова № 1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.
Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована рф територія України, визначена відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.
Перелік оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.
Таким чином, виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій."
Колегія суддів КАС ВС не вбачає підстав для відступу від наведених правових висновків у межах цієї ж справи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 разом з іншими працівниками поліції 24.02.2022 з метою залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об`єктів критичної інфраструктури був відряджений для забезпечення цілодобової охорони військового аеродрому в/ч НОМЕР_2 , що вбачається з наказу ГУНП в Полтавській області від 24.02.2022 року №329 "Про забезпечення охорони об`єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" наказано командиру БПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", списку особового складу БПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", залученого до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремої бригади армійської авіації сухопутних військ Збройних Сил України).
Зміст цього наказу вказує на те, що метою відрядження цих працівників є саме залучення останніх до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об`єктів критичної інфраструктури.
Судами попередніх інстанцій зауважено, що ОСОБА_2 станом на 26.02.2022 здійснював дії, пов`язані із виконанням відповідних завдань (завантаження та транспортування до місця розташування військового аеродрому заготовленого озброєння та продуктів, що встановлено в Акті № 21 спеціального розслідування нещасного випадку від 23.11.2022), отже його загибель ІНФОРМАЦІЯ_2 на території військового аеродрому настала саме під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, що відповідає функціональній ознаці, необхідній для встановлення права членів сім`ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, право на яку в даному випадку є спірним.
Також судами зазначено, що загибель поліцейського ОСОБА_2 під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).
Водночас судами було встановлено, що м. ІНФОРМАЦІЯ_1 та Полтавська область не були віднесена до районів бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022, до якого не включено Полтавську область.
Проте судами попередніх інстанцій взято до уваги той факт, що смерть поліцейського ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто на третій день повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.
Також зауважено, що наказ Головнокомандувача Збройних Сил України, який визначив райони бойових дій, під час воєнного стану від 13.03.2022 № 84 «Про визначення районів бойових дій», який вперше визначав райони бойових дій, прийнятий пізніше ніж відбулися події на військовому аеродромі у м. Полтаві, під час яких загинув ОСОБА_2 .
За позицією судів попередніх інстанцій, загибель ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони під час воєнного стану на території військового об`єкту відповідає територіальній ознаці, тобто можливим є вважати, що загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій).
Водночас, перелік територій, перебування на яких законодавством прирівнюється до перебування безпосередньо в районах здійснення відповідних заходів, не є вичерпним.
Проте, надаючи оцінку обставинам, що вказують на виникнення права у членів сім`ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376, колегія суддів зазначає таке.
Верховний Суд, погоджується з позицією судів попередніх інстанцій, що смерть ОСОБА_2 настала під час захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_2 (у період дії воєнного стану) та при безпосередній його участі у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що відповідає функціональній та часові ознакам на виникнення права у членів сім`ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, визначену пунктом 2 Постанови № 168, та як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376.
Проте щодо перебування на момент смерті ОСОБА_2 безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (відповідність територіальній ознаці), Суд з урахуванням висновків ВС в межах цієї справи зазначає таке.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до якого території м. Полтави та Полтавської області не включені.
Водночас, в подальшому наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України неодноразово було внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, проте такі зміни не стосувалися включення до такого переліку територій м. Полтави, Полтавського району та Полтавської області.
Отже, колегія суддів констатує відсутність територіальної ознаки (обставини перебування ОСОБА_2 на момент смерті на території, на якій ведуться (велися) бойові дії) на виникнення права у позивачки, як матері загиблого поліцейського ОСОБА_2 , на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376.
За змістом частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на зазначене, колегія суддів критично оцінює покликання скаржника на висновки судів першої та апеляційної інстанцій у справах № 440/3711/23 та № 440/3709/23.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи скаржника про те, що наказ Головнокомандувача Збройних Сил України від 13.03.2022 № 84 «Про визначення районів бойових дій», який вперше визначав райони бойових дій, прийнятий пізніше ніж відбулися події на військовому аеродромі у м. Полтаві, під час яких загинув ОСОБА_2 .
Водночас Верховний Суд зауважує, що на виконання вимог статті 77 КАС України сторонами не надано жодних доказів, та судами попередніх інстанцій не встановлено віднесення м. ІНФОРМАЦІЯ_1 до районів бойових дій станом на час смерті позивача.
Враховуючи встановлені у справі обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 прийнятий з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 21 червня 2022 року №376, а тому є правомірним і підстави для задоволення основної позовної вимоги відсутні.
Відповідно до частин першої, третьої статті 351 КАС суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Доводи скаржника про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права знайшли своє підтвердження під час касаційного перегляду справи, у зв`язку із чим наявні підстави для скасування рішень судів попередніх інстанцій і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 345 349 351 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року у справі № 440/3321/23 скасувати, ухвалити нове рішення.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає
Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін
Я.О. Берназюк
В.М. Шарапа