Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 16.04.2019 року у справі №565/939/17 Ухвала КАС ВП від 16.04.2019 року у справі №565/93...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 16.04.2019 року у справі №565/939/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 квітня 2019 року

м. Київ

справа №565/939/17

адміністративне провадження №К/9901/32208/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Володимирецького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 06.07.2017р. (головуючий суддя - Демчина Т.Ю.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2017р. (головуючий суддя - Охрімчук І.Г., судді - Капустинський М.М., Моніч Б.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії,

встановив:

У травні 2017р. ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, в якому просила зобов'язати Володимирецьке об?єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії з урахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 03.04.2017р., та виплачувати їй пенсію з урахуванням проведеного перерахунку.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що є пенсіонером та отримує пенсію, призначену згідно Закону №1058-ІV. На її думку вона має право на перерахунок пенсії згідно ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, у проведенні якого відповідач протиправно відмовив.

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 06.07.2017р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2017р., позов задоволено.

Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 03.04.2017р. і виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати.

З ухваленими судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги посилався на те, що судами попередніх інстанцій при ухваленні оскаржуваних рішень не було враховано, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV та має підвищення на 1% розміру пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад встановлений розмір відповідно до цього Закону, а тому відсутні підстави для перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі Закону №796-XII, а саме, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років, але не вище 75% заробітку.

Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-ІV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Відповідно до статті 28 Закону №1058-ІV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років - жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон №796-XII визначає спеціальні норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною 2 ст. 27 Закону №1058-ІV надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її загальний страховий стаж становить 31 повний рік.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії посвідчення серії А №431126, виданого 15.06.2007р. Рівненською обласною державною адміністрацією, позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Як свідчить розпорядження №116928 від 30.03.2017р., позивачу здійснюється також виплата додаткової пенсії, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 49 Закону №796-XII.

03.04.2017р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в якій просила про збільшення її розміру на один процент її заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років.

Листом від 12.04.2017р. №1061/Я-61 повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку її пенсії. Підставами для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем зазначено, що пенсію їй призначено відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і згідно з ст. 28 цього Закону здійснюється нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж, а підстав щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу чинним законодавством не передбачено.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення пенсій за понад встановлений необхідний розмір стажу роботи, має пільговий характер, зокрема щодо тривалості (розміру) такого стажу і величини, з якої проводиться розрахунок збільшення пенсії, як це встановлено ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, у зв'язку з чим дійшли висновку, що оскільки позивачеві призначено пенсію, в тому числі, на умовах, встановлених спеціальним законом (Закон №796-XII), то і збільшення її пенсії за понад встановлений розмір страхового стажу можливий на підставі спеціальної норми ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII.

З такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; на неї розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому суди дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 17.04.2018р. (справа № 565/1270/17), від 03.07.2018р. (справа № 565/798/17), від 05.09.2018р. (справа № 708/818/17), від 26.10.2018р. (справа №565/606/17).

Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи, що при ухваленні судових рішень судами попередніх інстанцій порушень норм матеріального та процесуального права допущено не було, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваних судових рішень - без змін.

Керуючись статтями 345, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області - залишити без задоволення, а постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 06.07.2017р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo