Історія справи
Постанова КАС ВП від 14.01.2026 року у справі №520/17250/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2026 року
м. Київ
справа №520/17250/24
адміністративне провадження № К/990/33621/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Кравчука В.М. та Стародуба О.П., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року (ухвалене суддею-доповідачем Супрун Ю.О.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Русанової В.Б., суддів: Бегунца А.О. , Калиновського В.А.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач, Управління, скаржник), в якому просив:
- визнати протиправними дії Управління щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати індексації (підвищення) до пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 (далі - постанова КМУ №118) із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,14, з 01 лютого 2023 року;
- визнати протиправними дії Управління щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати індексації (підвищення) до пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі - постанова КМУ №168) із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,197, з 01 березня 2023 року.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,14, з 01 лютого 2023 року.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії відповідно до пункту 2 постанови КМУ №168 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,197, з 01 березня 2023 року.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем допущено протиправні дії щодо припинення йому нарахування та виплати індексації (підвищення) до пенсії відповідно до пункту 2 постанови КМУ № 118 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,14, з 01 лютого 2023 року та відповідно до пункту 2 постанови КМУ № 168 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,197, з 01 березня 2023 року.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року позов задоволено.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що після перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-XII) у відповідача були відсутні правові підстави для припинення виплати індексації пенсії, встановленої пунктом 2 постанов КМУ № 118 та № 168. Суд зазначив, що зазначеними постановами прямо передбачено врахування підвищення пенсії під час подальших перерахунків, а тому сам факт здійснення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення не виключає права пенсіонера на отримання раніше встановленої індексації. Суд дійшов висновку, що доводи відповідача про відсутність підстав для індексації у зв`язку з використанням оновленого грошового забезпечення станом на 01 лютого 2023 року не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, оскільки постанови № 118 та № 168 не містять такої підстави для припинення виплати індексації. За таких обставин дії органу Пенсійного фонду щодо припинення нарахування та виплати індексації пенсії є протиправними.
5. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року апеляційну скаргу Управління задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 01 лютого 2023 року до 20 грудня 2023 року. Прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 залишено без розгляду. Змінено абзаци 2-5 резолютивної частини рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року в частині визначення дати початку протиправності дій та здійснення перерахунку пенсії на 21 грудня 2023 року.
6. Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції погодився з висновком про протиправність дій органу Пенсійного фонду щодо припинення індексації пенсії позивача після її перерахунку на виконання судового рішення. Колегія суддів виходила з того, що індексація пенсій має обов`язковий характер як елемент державних соціальних гарантій та здійснюється відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV, а підзаконні нормативні акти, зокрема Порядок № 124, підлягають застосуванню лише в частині, що не суперечить закону. Факт призначення або перерахунку пенсії у 2022- 2024 роках сам по собі не виключає права на індексацію, а посилання відповідача на дату грошового забезпечення не ґрунтуються на вимогах законодавства.
7. Разом із тим апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції неправильно застосував норми процесуального права в частині визначення періоду захисту порушеного права. Оскільки індексація пенсії позивачеві фактично не нараховувалася, до спірних правовідносин підлягає застосуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, передбачений статтею 122 КАС України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
8. Не погоджуючись з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
9. На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у справі №520/3/24 вже були захищені права позивача на здійснення перерахунку пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії станом на 01 січня 2023 року, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року №2710-IX.
10. Вказаний перерахунок пенсії позивача здійснено у зв`язку з підвищенням з 01 січня 2023 року грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, внаслідок збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
11. Разом з тим, відповідач вважає, що підстави для підвищення пенсії позивача з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14 та 1,197 відсутні, так як перерахунок пенсії позивача проведений у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, що виключає можливість застосування коефіцієнтів підвищення визначених постановами КМУ №118 та №168, оскільки позивачу здійснено перерахунок з урахуванням приписів пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 у редакції, чинній на дату прийняття.
12. Відповідач також наводить висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі №400/6254/24, у якому зазначено, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту І постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 та постанов КМУ №118 та №168, є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
13. Касаційна скарга надійшла до Суду 08 серпня 2025 року.
14. Ухвалою Верховного Суду від 20 серпня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі № 520/17250/24, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.
15. Ухвалою Верховного Суду від 13 січня 2026 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 13 січня 2026 року.
16. При розгляді цієї справи в касаційному порядку скаржником заявлене клопотання про зупинення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року, у задоволенні якого було відмовлено ухвалою Верховного Суду від 13 січня 2026 року.
Позиція інших учасників справи
17. Від ОСОБА_1 відзиву на касаційну скаргу Управління не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду рішень судів попередніх інстанцій. При цьому колегія суддів зазначає, що копія ухвали Верховного Суду про відкриття касаційного провадження з матеріалами касаційної скарги, була направлена позивачу засобами поштового зв`язку і отримана ним 27 серпня 2025 року (поштовий ідентифікатор № 0610275459790).
Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
18. Суди попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
19. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року № 520/3/24, зобов`язано Управління здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - постанова КМУ № 704), на підставі довідки наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 30 листопада 2023 року № 11/19241-суд. Рішення набрало законної сили 21 березня 2024 року.
20. На виконання цього рішення суду з 01 лютого 2023 року Управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача.
21. Позивач звернувся із заявою до відповідача, щодо поновлення нарахування та виплати індексацій пенсії, встановлених постановами КМУ № 118 та № 168.
22. 05 червня 2024 року відповідач, листом, повідомив позивача, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у справі № 520/3/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з 01 лютого 2023 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Оскільки з 01 лютого 2023 року після перерахунку на виконання рішення суду відбулося підвищення грошового забезпечення, тому підстави для нарахування індексації передбаченої постановами КМУ №168 та № 118 відсутні.
23. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, позивач звернувся до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
24. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
25. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
26. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
27. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
28. Крім того стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме - бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
29. Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року та постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року відповідають не повністю, а викладені у касаційній скарзі доводи є частково обґрунтованими з огляду на таке.
30. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
31. Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
32. Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт приватного права зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
33. Водночас суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
34. Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
35. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
36. Ця норма є об`єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України її статусу як соціальної та правової держави.
37. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
38. За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
39. Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
40. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон №2262-XII.
41. Згідно статті 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
42. Відповідно до частини четвертої статті 63 цього ж Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
43. Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
44. Відповідно до статті 1 цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
45. Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
46. Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1282-XII підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 цього Закону є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.
47. Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід`ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема, військовослужбовцям.
48. Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону №1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
49. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
50. Водночас у зв`язку з необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15 лютого 2022 року №2040-IX (далі - Закон №2040-IX), яким, зокрема, статтю 64 Закону №2262-XII та частину п`яту статті 2 Закону №1282-XII було викладено в новій редакції.
51. Так, частиною п`ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону №1058-IV.
52. При цьому відповідно до статті 64 Закону №2262-XII у редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01 березня 2022 року, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
53. Частиною другою статті 42 Закону №1058-IV в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01 березня 2022 року, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
54. Запровадивши Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124), удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом №2262-XII, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон №1282-XII пов`язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).
55. З метою забезпечення у 2022-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку в межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зокрема, у 2022 році цей показник становив 1,14 відповідно до постанови КМУ №118, а вже у 2023 році - 1,197 згідно з постановою КМУ №168.
56. Так, пунктом 1 постанови КМУ №118 установлено, що з 01 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20 лютого 2019 року №124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
57. Відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118 з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ №713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
58. Пунктом 1 постанови КМУ №168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
59. Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №168 передбачено, що з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118 (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ №713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до цього Закону, крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
60. Аналізуючи положення постанов Уряду №118, №168 Верховний Суд у рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі №400/6254/24, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року, наголосив на тому, що у випадку перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зумовленим зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік, індексація пенсії, передбачена відповідними постановами Уряду, не здійснюється.
61. Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком у постанові від 13 березня 2025 року, також констатувала, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, виключає можливість подальшого застосування механізму індексації, встановленого вищезазначеними постановами Кабінету Міністрів України.
62. Судами попередніх інстанцій установлено, що згідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у справі № 520/3/24 Управління Пенсійного фонду було зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-XII з урахуванням положень постанови КМУ № 704, на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 листопада 2023 року № 11/19241-суд. Зазначене судове рішення набрало законної сили 21 березня 2024 року та було виконане відповідачем шляхом перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
63. За таких установлених судами обставин слід дійти висновку, що перерахунок пенсії позивача був здійснений саме з урахуванням грошового забезпечення станом на 2023 рік, тобто у зв`язку з підвищенням складових грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у розумінні статей 43 та 63 Закону України № 2262-XII. Такий перерахунок є реалізацією спеціального механізму підвищення пенсійних виплат, безпосередньо пов`язаного зі зміною розміру грошового забезпечення, і за своєю правовою природою спрямований на компенсацію зростання соціально-економічних показників, зокрема прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
64. У цьому контексті застосування до пенсії позивача додаткового механізму індексації, передбаченого постановою КМУ № 168, призвело б до подвійного підвищення одного й того самого виду пенсійної виплати за один і той самий період (2023 рік), що суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 13 березня 2025 року. Відтак, з урахуванням зазначених висновків, правові підстави для проведення індексації пенсії позивача у 2023 році відсутні.
65. Натомість у 2022 році перерахунок пенсії позивача у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України № 2262-XII не здійснювався, що встановлено судами попередніх інстанцій та не спростовано відповідачем у касаційній скарзі. При цьому проведений у зазначений період автоматичний перерахунок пенсії не був пов`язаний зі зміною складових грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та не є перерахунком у розумінні статті 63 Закону № 2262-XII. У зв`язку із цим відсутні правові передумови для незастосування механізму індексації, передбаченого постановою КМУ № 118.
66. Колегія суддів зазначає, що підвищення пенсії на коефіцієнт 1,14, встановлене з 01 березня 2022 року, стало невід`ємною складовою частиною пенсійної виплати позивача. Здійснення подальшого перерахунку пенсії у 2023 році за іншою правовою підставою (стаття 63 Закону № 2262-XII) не змінює правомірності нарахування індексації, встановленої за попередній період, оскільки постанова КМУ № 118 прямо передбачає, що таке підвищення враховується під час подальших перерахунків.
67. Таким чином, Суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів відповідача щодо відсутності правових підстав для проведення індексації пенсії у 2023 році відповідно до постанови КМУ № 168, з огляду на здійснення перерахунку пенсії позивача у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення.
68. Водночас доводи касаційної скарги в частині оскарження висновків судів попередніх інстанцій щодо протиправності припинення індексації пенсії у 2022 році не спростовують правильності цих висновків, оскільки у зазначений період перерахунок пенсії позивача у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII не здійснювався.
69. За наведених обставин висновок судів попередніх інстанцій щодо протиправності припинення індексації пенсії у 2022 році є обґрунтованим, тоді як висновок про наявність правових підстав для індексації пенсії у 2023 році відповідно до постанови КМУ № 168 не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та підлягає скасуванню.
70. Аналогічний підхід застосований Верховним Судом, зокрема у постанові від 22 жовтня 2025 року у справі №620/13008/24.
71. Згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
72. Згідно з частинами першою, третьою статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
73. За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі скасуванню в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії позивача з урахуванням підвищення пенсії відповідно до Постанови КМУ № 168, а в іншій частині залишенню без змін.
Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, Cуд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.
Постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року, якою змінено рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року, скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання з 21 грудня 2023 року провести індексацію пенсії позивача за 2023 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.
Ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні вказаних позовних вимог.
В іншій частині, що стосується позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 індексацію (підвищення) до пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,14, постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Я.О. Берназюк
Судді: В.М. Кравчук
О.П. Стародуб