Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 13.03.2019 року у справі №522/7855/17 Ухвала КАС ВП від 13.03.2019 року у справі №522/78...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 13.03.2019 року у справі №522/7855/17
Постанова КАС ВП від 14.03.2019 року у справі №522/7855/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 березня 2019 року

м. Київ

справа №522/7855/17

провадження №К/9901/5385/17, К/9901/5388/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Гриціва М.І., Стародуба О.П.,

розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційними скаргами ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 19.07.2017 (головуючий суддя Ільченко Н.А.) та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 (колегія у складі суддів Шеметенко Л.П., Потапчука В.О., Семенюка Г.В.)

у справі №522/7855/17

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

I. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

а) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку йому пенсії та виплати донарахованої її частини, шляхом включення до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 10552,80 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11487,00 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3381,24 грн. та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 121106,70 грн.;

б) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо перерахунку та підвищення йому пенсії, починаючи з моменту її призначення 03.12.2010, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення та з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 10552,80 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11487,00 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3381,24 грн. та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 121106,70 грн.;

в) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату йому донарахованих сум пенсії після її перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, починаючи з моменту її призначення 03.12.2010, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення та з включенням (врахуванням) до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 10552,80 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11487,00 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3381,24 грн. та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 121106,70 грн.

2. Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 19.07.2017 позов задоволено.

3. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 постанову суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову, якою позов задоволено частково: визнано протиправними дії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо перерахунку, підвищення та виплати пенсії ОСОБА_2, в тому числі донарахованих сум за минулий час, починаючи з 01.04.2016, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення та з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 10552,80 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11487,00 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3381,24 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

4. У касаційній скарзі ОСОБА_2 із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

5. У касаційній скарзі Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з 03.12.2010 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

7. 21.03.2017 позивач, посилаючись на норми ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 №3-1, подавши додаткові документи, звернувся з вимогою до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії з включенням до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідних сум грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 10552,80 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11487,00 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3381,24 грн. та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 121106,70 грн.

8. Відповідно до повідомлення від 30.03.2017 вих. №371/К-11 відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача.

9. Також судами встановлено, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_2 фактично отримав у складі грошового забезпечення наступні суми, які не були враховані на момент призначення пенсії та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення: грошова допомога для оздоровлення в загальному розмірі 10552,80 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11487,00 грн.; індексація грошового забезпечення в загальному розмірі 3381,24 грн.; грошова допомога при звільненні в загальному розмірі 121106,70 грн.

10. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.

11. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого частково погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а відтак вимоги про зобов'язання відповідача провести виплату донарахованих сум пенсії після її перерахунку підлягають задоволенню з 03.12.2010, а саме з моменту її призначення.

12. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позов, виходив з того, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія входить тільки грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошового забезпечення.

13. При цьому суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню ст. 99 КАС України (в редакції на час їх виникнення), натомість слід застосовувати норму ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тобто, перерахунок пенсії позивача має бути вчинений за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто з 01.04.2016.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

14. Позивач у касаційній скарзі наголошує, що грошова допомога при звільненні повинна бути включена до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, оскільки з неї у грудні 2010 року утримано страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15. Крім того зазначає, що суд апеляційної інстанції помилково посилається на норму ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки в ній йдеться про перерахунок пенсії, що не є предметом даного спору. В той же час, на думку позивача, підлягає застосуванню норма ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто перерахунок пенсій повинен бути здійснений без обмеження строком.

16. Відповідач у касаційній скарзі наголошує, що відсутні передбачені законодавством підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

17. Крім того вказує, що індексація грошових доводів населення не є постійною виплатою, з неї не сплачується внесок на загальнообов'язкове державне страхування, відтак вона не включається до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

18. Також звертає увагу, що допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є додатковим видом грошового забезпечення.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

19. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

20. Ч. 1-3 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин тут й надалі; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

21. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види його складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

22. Ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

23. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

24. Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

25. Відповідно до п. 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

26. Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

27. Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

28. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

29. Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 (справа № 522/2738/17).

30. Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій про наявність підстав для включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні, виплата яких здійснювалася не щомісячно, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

31. Отже, позовні вимоги щодо зобов'язання орган Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється пенсія, названих вище одноразових додаткових видів грошового забезпечення не підлягають задоволенню.

32. З огляду на викладене, колегія суддів не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення часткового задоволення позову.

33. Відповідно до ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

34. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позову.

35. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 341, 345, 349, 350, 354, 355, 356 КАС України, Суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

2. Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

3. Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 19.07.2017 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 у справі №522/7855/17 - скасувати.

4. У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя М.І. Гриців

Суддя О.П. Стародуб

logo