Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 19.02.2019 року у справі №804/1831/18 Постанова КАС ВП від 19.02.2019 року у справі №804...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова КАС ВП від 19.02.2019 року у справі №804/1831/18
Ухвала КАС ВП від 04.11.2018 року у справі №804/1831/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 лютого 2019 року

Київ

справа №804/1831/18

адміністративне провадження №К/9901/67330/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,

суддів - Бевзенка В.М.,

Желтобрюх І.Л.,

секретаря судового засідання - Шевчук К.В.

за участю

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача Кордупа М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року (суддя - Захарчук-Борисенко Н.В.) та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року (головуючий суддя - Мельник В.В., судді - Чепурнов Д.В., Сафронова С.В.) у справі

за позовом ОСОБА_4

до Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області

про визнання протиправним і скасування рішення, -

в с т а н о в и в :

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У березні 2018 року ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (далі - Дніпровська селищна рада), в якому просила визнати протиправним і скасувати рішення 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області від 11.01.2018р. №237-31/VII «Про розпуск виконавчого комітету Дніпровської селищної ради».

2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 зазначила, що розпорядженням № 8-р від 05.01.2018 року селищного голови Дніпровської селищної ради скликано позачергову 31 сесію VII скликання Дніпровської селищної ради на 11 січня 2018 року на 16:00 год., в порядок денний якої було включено лише одне питання «Про роботу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради». На засіданні сесії було заслухано документ з назвою «Звіт про роботу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради за період 2016-2017 років», який, на думку позивача, незрозуміло ким складений, не містить жодних підписів та не підкріплений жодними документами. За наслідками розгляду звіту, на 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради було прийнято спірне рішення від 11.01.2018 року № 237-31/VII. Позивач вважає, що дане рішення прийнято протиправно, за відсутності законних на те правових підстав, а тому підлягає скасуванню.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року в задоволені адміністративного позову відмовлено.

4. Відмовляючи в задоволені адміністративного позову, суд першої інстанції зазначив, що Дніпровська селищна рада розглянула питання розпуску виконавчого комітету на виконання наданих їй повноважень. Нормативно-правові акти чи індивідуальні акти, прийняті суб'єктом владних повноважень з порушенням закону, підлягають визнанню нечинними чи скасуванню лише у разі порушення прав, свобод чи інтересів фізичної особи і необхідності судового захисту з метою поновлення порушеного права. Разом з цим, суд дійшов висновку, що внаслідок прийняття оскаржуваного рішення про розпуск виконавчого комітету Дніпровської селищної ради жодні негативні наслідки для позивача не настали, тому порушення прав позивача відсутнє. За відсутності порушеного права позивача позов задоволенню не підлягає.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

5. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов повністю.

6. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018року без змін.

7. Апеляційний суд, залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, зазначив, що у виняткових випадках, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» і Регламенту Дніпровської селищної ради, розпорядження селищного голови про скликання чергової сесії може бути опубліковано не пізніше, як за день до сесії. У цьому випадку саме рішенням селищної ради № 226-30/VІ від 04.01.2018 року винесено на повторний розгляд 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради рішення питання «Про звіт виконавчого комітету» та встановлено дату проведення останньої, а саме 11 січня 2018 року. Чинним законодавством не передбачено необхідності зазначення «винятковості випадку» в розпорядженні про скликання сесії. З приводу посилань заявника апеляційної скарги на те, що під час проведення 31 сесії Дніпровської селищної ради було змінено порядок денний та внесено на розгляд останньої питання щодо розпуску виконавчого комітету Дніпровської селищної ради, суд зауважив, що зміна порядку денного сесії не суперечить ст.19 Регламенту Дніпровської селищної ради та ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування». Отже, внесення селищним головою пропозиції про розпуск виконавчого комітету відповідає приписам чинного законодавства. Дніпровська селищна рада розглянула питання розпуску виконавчого комітету на виконання наданих їй повноважень. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що нормативно-правові акти чи індивідуальні акти, прийняті суб'єктом владних повноважень з порушенням закону, підлягають визнанню нечинними чи скасуванню лише у разі порушення прав, свобод чи інтересів фізичної особи і необхідності судового захисту з метою поновлення порушеного права. ОСОБА_4, як депутат Верхньодніпровської районної ради, не була позбавлена права виступити під час роботи сесії, чим остання частково і скористалась, направивши відповідний лист-звернення на 30 сесію Дніпровської селищної ради сьомого скликання, як член виконавчого комітету, разом з тим, правом особисто висловити свою позицію з кожного питання порядку денного позивач не скористалась. При цьому, позивач, будучи депутатом Верхньодніпровської районної ради, має також постійне місце роботи в ПАТ «Дніпровський крохмалепатоковий комбінат», що останньою не заперечується. Отже, розпуск виконавчого комітету фактично не вплинув на права позивача як депутата, які можуть бути реалізовані виключно участю останньої у голосуванні під час пленарних засідань, та не пов'язані з постійним місцем роботи та виплатою заробітної плати. З приводу порушень прав позивача як члена територіальної громади, суд зауважив, що питання визначення складу та розпуску виконавчого комітету селищної ради відноситься до організаційних питань ради та не впливає на права осіб, як членів територіальної громади.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)

8. ОСОБА_4 (далі - скаржник) в грудні 2018 року звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року.

9. В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року, і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

10. В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник посилається на те, що позачергова 31 сесія VII скликання Дніпровської селищної ради була проведена з порушенням вимог ст.14 Регламенту Дніпровської селищної ради та ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», так як рішення про скликання позачергової сесії ні за десять днів ні за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради, у порушення зазначених норм не оприлюднене, а сама позачергова сесія скликана менш ніж за 10 днів. Внесення на розгляд нових питань до порядку денного безпосередньо на позачерговій сесії повністю нівелює право ОСОБА_4 та громадськості бути заздалегідь проінформованими та обізнаними щодо питань, які фактично розглядаються на сесії. Питання розпуску виконкому було запропоновано включити до порядку денного безпосередньо на позачерговій 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради 11 січня 2018 року і жодного подання або документів, передбачених ст.17 Регламенту, від селищного голови Блохіної Л.В. не надходило. Також питання розпуску виконавчого комітету не обговорювалося депутатами.

11. Крім того, вважає, що Виконавчий комітет Дніпровської селищної ради діяв правомірно при вирішенні питання щодо затвердження тарифів, а Дніпровською селищною радою визнається, що робота виконкому виконується належним чином. Зазначає, що за приписами п.9 ч.1 ст.26 та ч.7 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» про результати діяльності виконавчого комітету повинна була звітувати селищна голова Блохіна Л.В. Посилається на те, що внаслідок прийняття оскаржуваного рішення були порушені права скаржника, як члена Виконавчого комітету Дніпровської селищної ради, який було утворено на строк повноважень ради.

12. Касаційна скарга не містить клопотання скаржника про розгляд справи за її участі.

13. Дніпровська селищна рада надала відзив на касаційну скаргу, яким просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін. Посилається на невиконання виконавчим комітетом рекомендацій Антимонопольного комітету України щодо тарифів. Обставини, встановлені судами, свідчать про відповідність дій відповідача при прийняті оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства. Крім того, скаржник ототожнює себе з посадовою особою місцевого самоврядування, яка реалізує свої повноваження на здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, що не відповідає дійсності у зв'язку з непостійним характером діяльності ОСОБА_4, як члена виконавчого комітету та відсутністю факту отримання заробітної плати за рахунок місцевого бюджету.

14. Відзив на касаційну скаргу містить клопотання Дніпровської селищної ради про розгляд справи за участі її представника.

15. Ухвалою Верховного Суду від 28 січня 2019 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду.

II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

16. ОСОБА_4 за результатами виборів від 25.10.2015 року була обрана депутатом в багатомандатному виборчому окрузі до Верхньодніпровської районної ради та на підставі рішення Дніпровської селищної ради № 26-5/VII від 22.01.2016 року є членом виконавчого комітету Дніпровської селищної ради. Також має постійне місце роботи в ПАТ «Дніпровський крохмалепатоковий комбінат»

17. Розпорядженням № 3-р селищного голови Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області від 03.01.2018 року було скликано чергову 30 сесію VII скликання Дніпровської селищної ради на 04 січня 2018 року на 14:00 год.

18. В порядок денний було включено питання «Про роботу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради» під порядковим номером № 1. Відповідно до Протоколу 30 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради на 04 січня 2018 року було зачитано звернення ОСОБА_4 № 3-02-17. Заслухавши звернення ОСОБА_4 на сесії від 04.01.2018 року, депутатами Дніпровської селищної ради було внесено пропозицію призначити сесію на 11.01.2018 року на 16:00 год. та на засідання запросити членів виконкому.

19. Рішенням № 226-30/VІ від 04.01.2018 року дана пропозиція була підтримана та винесено на повторний розгляд 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради рішення «Про звіт виконавчого комітету».

20. Розпорядженням № 8-р від 05.01.2018 року селищного голови Дніпровської селищної ради скликано позачергову 31 сесію VII скликання Дніпровської селищної ради на 11 січня 2018 року на 16:00 год., до порядку денного якої було включено одне питання - «Про роботу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради».

21. На засіданні сесії було заслухано «Звіт про роботу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради за період 2016-2017 років».

22. Відповідно до протоколу 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради від 11 січня 2018 року селищною головою Дніпровської селищної ради Блохіною Л.В. було запропоновано внести до черги денної питання про розпуск виконавчого комітету Дніпровської селищної ради (результат голосування - «за» - одноголосно).

23. В результаті розгляду звіту на 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради було прийнято рішення від 11.01.2018 року № 237-31/VІІ, яким було розпущено виконавчий комітет Дніпровської селищної ради, склад якого затверджений рішенням Дніпровської селищної ради № 26-5/VІІ від 22.01.2016 року; скасовано рішення Дніпровської селищної ради № 26-5/VІІ від 22.01.2016 року «Про затвердження кількісного та якісного складу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради»; зобов'язано селищного голову Блохіну Л.В. подати кандидатури кількісного та персонального складу виконавчого комітету.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)

24. Частини 1 та 3 статті 140 Конституції України: місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

25. Частини 1 та 2 статті 11 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»: виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

26. Пункти 3 та 11 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує.

27. Пункти 1, 5, 8 та 14 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

28. Частини 1, 5, 10, 13 та 15 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

29. Частина 2 статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

30. Частина 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

31. Частини 2, 3, 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

32. Частина 1 статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

33. Абзац перший статті 5 Регламенту Дніпровської селищної ради сьомого скликання, затверджений рішенням третьої сесії сьомого скликання від 14 грудня 2015 року № 5-3/VII (далі - Регламент ради): селищна рада проводить свою роботу сесійно. Сесії можуть бути як чергові так і позачергові.

34. Стаття 11 Регламенту ради: наступні сесії скликаються селищним головою в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок-не рідше ніж один раз на місяць. Розпорядження селищного голови про скликання чергової сесії із зазначенням питань, які вносяться на розгляд ради, місця і часу проведення сесії публікується в інформаційних листах, повідомляється в інших засобах масової інформації, а також індивідуально кожному депутату не пізніше, як за десять днів до її відкриття, а у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії.

35. Стаття 12 Регламенту ради: проекти порядку денного, рішень ради, інформаційні та допоміжні матеріали передаються депутатам для ознайомлення до початку роботи сесії.

36. Стаття 14 Регламенту ради: позачергова сесія скликається не пізніше десятиденного терміну після надходження пропозиції про її скликання. Розпорядження селищного голови про скликання позачергової сесії повідомляється в засобах масової інформації не пізніше як за один день до її відкриття із зазначенням питань, які пропонується внести на розгляд позачергової сесії.

37. Стаття 16 Регламенту ради: пропозиції до проекту порядку денного сесії вносяться селищним головою, постійними комісіями, депутатами.

38. Стаття 17 Регламенту ради: пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подаються з супровідною запискою і проектом рішення, яке пропонується прийняти з цього питання. Проекти рішень повинні бути юридично обґрунтовані.

39. Стаття 18 Регламенту ради: пропозиції до порядку денного, внесені пізніше зазначеного терміну або під час чергової сесії, вносяться на розгляд селищної ради після обговорення та підготовки висновку про доцільність їх включення до порядку денного сесії відповідною постійною комісією.

40. Стаття 19 Регламенту ради: питання затвердженого порядку денного сесії селищної ради можуть розглядатися в іншій послідовності, ніж передбачено, відкладатися, змінюватися чи виключатися з порядку денного за рішенням селищної ради.

41. Стаття 24 Регламенту ради: головуючий на пленарному засіданні ради: відкриває, закриває та веде засідання, оголошує перерву в засіданнях селищної ради; вносить на обговорення проекти рішень, оголошує повну назву та ініціаторів їх внесення, інформує про матеріали, що надійшли на адресу сесії; організує розгляд питань; оголошує списки осіб, які записалися для виступу; надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, оголошує наступного оратора; створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань; ставить питання на голосування, оголошує його результати; забезпечує дотримання Регламенту селищної ради всіма присутніми на засіданні; робить офіційні та інші повідомлення; забезпечує порядок в залі засідання ради; здійснює інші повноваження, що випливають з цього Регламенту.

42. Стаття 28 Регламенту ради: рішення селищної ради приймаються на пленарному засіданні після їх обговорення. Рішення селищної ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не полягає на цьому. <…>

ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

43. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.

44. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина 1 статті 341 КАС України).

45. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч. 2 ст. 341 КАС України).

46. Конституційний Суд України в п.2.2 рішення від 09.02.2000р. № 1-рп/2000 у справі про місцеве самоврядування зазначив, що утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, утворення інших виконавчих органів ради та затвердження їх структури в цілому, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, обрання секретаря ради віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Проте ці питання вирішуються ними за поданням сільського, селищного, міського голови <…>.

47. Отже, питання про розпуск Виконавчого комітету Дніпровської селищної ради належить до виключної компетенції безпосередньо Дніпровської селищної ради, а доцільність прийняття рішення про розпуск виконавчого комітету не може бути предметом судового розгляду.

48. Зі змісту ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» випливає, що у виняткових випадках рішення про скликання сесії ради може бути доведено до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Отже, у вказаному випадку на сесії ради можуть бути розглянуті лише ті питання, розгляд яких потребував такого виняткового способу скликання сесії.

49. Зі встановлених судами попередніх інстанцій обставин випливає, що розпорядженням № 8-р від 05.01.2018 року до порядку денного 31 сесії ради було включено одне питання «Про роботу виконавчого комітету Дніпровської селищної ради». А питання про розпуск Виконавчого комітету Дніпровської селищної ради було включено безпосередньо в день проведення 31 сесії ради, а саме 11.01.2018 року.

50. Як підсумок, всупереч наведених законодавчих приписів, 11.01.2018 року на 31 сесії ради було розглянуто та вирішено питання, яке не було внесено на розгляд цієї сесії Дніпровської селищної ради у встановленому Законом порядку.

51. Посилання на те, що зміна порядку денного сесії не суперечить ст.19 Регламенту Дніпровської селищної ради та ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» Суд вважає недоречним, оскільки за наведеними законодавчими приписами змінено може бути безпосередньо питання порядку денного, в той час, як встановлено судами попередніх інстанцій, первісне питання порядку денного не було змінено, а порядок денний в день проведення сесії було доповнено новим питанням.

52. Також Суд вважає, що посилання судів попередніх інстанцій на те, що внаслідок прийняття оскаржуваного рішення про розпуск Виконавчого комітету Дніпровської селищної ради не настали жодні негативні наслідки для ОСОБА_4 - є необґрунтованими, оскільки спірне рішення вплинуло на скаржника як члена виконавчого комітету і, відповідно, на її можливість брати участь у здійсненні виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування в межах, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.

53. З огляду на викладене, Суд дійшов висновку про протиправність спірного рішення та наявність підстав для задоволення позовних вимог.

54. У відповідності до п.3 ч.1 ст.349 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.

55. Частинами 1 та 3 ст.351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

56. Зважаючи на те, що судами попередніх інстанцій допущено неправильне тлумачення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Дніпровської селищної ради сьомого скликання, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову повністю.

57. Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

58. Згідно квитанцій від 03.03.2018р., від 02.07.2018р. і від 22.10.2018р. скаржником сплачено 704,80 грн. за подання адміністративного позову, 1057,20 грн. за подання апеляційної скарги та 1409,60 грн. за подання касаційної скарги відповідно. Отже стягненню на користь ОСОБА_4 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3171,60 грн.

59. Керуючись статтями 341, 344, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -

п о с т а н о в и в :

60. Касаційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити.

61. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року - скасувати.

62. Ухвалити у справі №804/1831/18 нове рішення, яким позов ОСОБА_4 до Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним і скасування рішення - задовольнити повністю.

63. Визнати протиправним і скасувати рішення 31 сесії VII скликання Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області від 11 січня 2018 року №237-31/VII «Про розпуск виконавчого комітету Дніпровської селищної ради».

64. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (51650, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, смт. Дніпровське, вул. Шкільна, буд.9; ідентифікаційний код 04338316) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 3171 (три тисячі сто сімдесят одна) гривня 60 (шістдесят) копійок.

65. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не оскаржується.

Повний текст постанови складено 15 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Н.А. Данилевич

Судді В.М. Бевзенко

І.Л. Желтобрюх

logo