Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №348/208/17 Постанова КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №348...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №348/208/17
Ухвала КАС ВП від 09.07.2018 року у справі №348/208/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 липня 2018 року

м. Київ

справа №348/208/17

адміністративне провадження №К/9901/24205/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Берназюка Я.О., Гриціва М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_1, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017р. (судді: Р.М. Шавель, Н.В. Бруновська, М.В. Костів) та Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської обл. від 03.04.2017р., (суддя: Мужик І.І.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017р.(судді: Р.М. Шавель, Н.В. Бруновська, М.В. Костів) у справі за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

встановив:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив (а.с. 34-36):

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні йому перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.05.2016р.;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.05.2016р. перерахунок його пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), призначеної йому в розмірі 83%, включивши до заробітної плати суми, вказані в довідці № 13/85/93-117 від 02.12.2016р. про заробітну плату, виданої Головним управлінням статистики в Івано-Франківській обл., виплатити недоплачені суми пенсій та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин;

- поновити строк для звернення до адміністративного суду для визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в зарахуванні сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, який було пропущено з поважних причин;

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з включенням до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 12.11.2010р., відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати в розмірі 83%, передбачених довідкою №13/11/11-13 від 28.02.2017р., виданою Головним управлінням статистики в Івано-Франківській обл., виплатити недоплачені суми пенсії і надалі виплачувати пенсію згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Позовні вимоги мотивовані тим, що раніше призначена йому пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із зміною заробітної плати державних службовців в зв'язку з чим вважає відмову відповідача у такому перерахунку протиправною. Крім того, відповідач відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії діяв з порушенням Конституції України, статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 5 розділу ІІІ "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення"; "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних правових актів.

Крім того, для визначення розміру його пенсії підлягають врахуванню суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської обл. від 03.04.2017р. позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.05.2016р.

Зобов'язано відповідача здійснити з 01.12.2016р. перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначеної позивачу в poзмірі 83%, включивши до заробітної плати суми вказані у довідці про заробітну плату, виданій головним управлінням статистики в Івано-Франківській області №13/85/93-117 від 02.12.2016р. та виплатити позивачу недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з включенням до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати з яких утримували i перераховували внески в Пенсійний фонд України.

Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії починаючи з 06.09.2016р. відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати в рoзмірі 83%, передбачених довідкою, виданою головним управлінням статистики в Івано-Франківській області №13/11/11-13 від 28.02.2017р. та виплатити позивачу недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

В решті позову відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017р. скасовано рішення суду першої інстанції, прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною відмову відповідача, яка викладена листі № 119/Т-15 від 06.03.2017р. у проведенні перерахунку пенсії позивачу із урахуванням одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутові питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, - протиправною.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця у розмірі 83% середньомісячної заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених йому сум одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутові питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з 13.09.2016р. включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).

Відмовлено у задоволенні позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям, починаючи з 30.07.2016р.

Залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду позовні вимоги в частинах зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця із урахуванням одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутові питань, індексації заробітної плати, - за період з 12.11.2010р. до 12.09.2016р. включно та про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям, - за період з 01.05.2016р. до 29.07.2016р. включно.

З ухваленими у справі судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із сум допомоги збору на обов'язкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Крім того, з ухваленим у справі судовим рішенням апеляційного суду не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що до спірних правовідносин, а саме пов'язаних з проведенням перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, має застосовуватися норма закону, що визначала умови та порядок проведення перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення їм пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягають з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин у 2014 році) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень частини 2 статті 3 Закону України "Про державну службу" статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

В ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває з 12.11.2010р. на обліку в відповідача та отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання згідно Закону України «Про державну службу» із врахуванням стажу перебування на державній службі в розмірі 83% заробітної плати (а.с.14).

Позивач 07.12.2016р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки № 13/85/93-117 від 02.12.2016р., виданої Головним управлінням статистики в Івано-Франківській обл. (а.с. 12, 13).

Відповідачем листом від 12.12.2016р. № 376/Т-15 повідомлено позивача про відмову у перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213, згідно якого у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначенні пенсії не перераховуються. (а.с.14).

Крім того, позивач 01.03.2017р. звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління статистики № 13/11/11-13 від 28.02.2017р., відповідно до якої позивачу за період з 01.11.2008р. до 31.10.2010р. включно виплачено матеріальні допомоги на оздоровлення, допомога на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати (а.с.37).

Листом відповідача № 119/Т-15 від 06.03.2017р. позивача повідомлено відмову у перерахунку призначеної пенсії з посиланням на те, що суми виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати не враховуються при обчисленні пенсії державного службовця (а.с.40).

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що до спірних правовідносин стосовно права на перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», підлягали застосуванню положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", яка була чинна на момент призначення пенсії позивачу.

Задовольняючи позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, суд першої інстанції виходив з того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Залишаючи без розгляду позовні вимоги в частинах зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця із урахуванням одноразової матеріальної допомоги для оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, - за період з 12.11.2010р. до 12.09.2016р. включно та про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям, - за період з 01.05.2016р. до 29.07.2016р. включно., суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду та відсутні достатні підстави для його поновлення.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги частково апеляційний суд виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Крім того, у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд апеляційної інстанцій дійшов висновку про те, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, а тому матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині права на перерахунок пенсії позивача у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд апеляційної інстанції виходив з того, що статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ) в редакції, яка діяла до 01.01.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, в подальшому законодавство, яке регулювало зазначені правовідносини змінилось, зокрема 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.

Отже, з 01.12.2015р. по 01.05.2016р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

10.12.2015р. прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України від 10.12.2015р. №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) .

Зазначений Закон набув чинності 01.05.2016р., у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII "Про державну службу" частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким не передбачено перерахунок пенсії у зв?язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.

З огляду на зазначене апеляційний суд дійшов висновку, що питання перерахунку пенсії Управління зобов'язане вирішувати на підставі правових норм, що діють на час звернення пенсіонера за таким перерахунком. Разом з тим, на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, постанова Кабінету Міністрів України №865 не містила положень про порядок перерахунку пенсії державних службовців. Крім того, на той час вже діяли норми Закону №889-VIII, а тому у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі позивача, висновки апеляційного суду не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії законодавством не було передбачено можливість такого перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітку працюючим державним службовцям, а тому апеляційний суд обґрунтовано прийняв рішення про відмову у задоволенні позову - в цій частині.

Верховний Суд у постанові від 23.01.2018р. у справі №359/5905/16-а вже висловлював правову позицію стосовно відсутності правових підстав перерахунку з 01.12.2015р. пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.

Посилання позивача в обґрунтування касаційної скарги на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним і висновки апеляційного суду не спростовує, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.

Також безпідставним є посилання позивача на те, що відповідно до статті 58 Конституції України права на перерахунок пенсії не можуть бути позбавлені особи, які вже вийшли на пенсію, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов?язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.

Крім того, мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» також є безпідставними та висновки судів першої та апеляційної інстанції не спростовують, оскільки в ході розгляду справи судами встановлено, що при обчисленні пенсії відповідачем не враховано усі види оплати праці, які отримував позивач, і з яких було сплачено страхові внески, за правилами статті 41 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" такий заробіток повинен враховуватись під час обчислення пенсії, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням таких видів заробітку, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про часткове задоволення позову.

Подібна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у постанові Верховного Суду від 15.03.2018р. №440/1130/16-а.

Посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на те, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії норми законодавства, які визначали право особи на такий перерахунок скасовані також є безпідставним, оскільки такий перерахунок позивач пов'язував з неврахуванням зазначених видів виплат під час призначення пенсії, а не у зв'язку з підвищенням заробітку працюючих державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні судового рішення суд апеляційної інстанції порушень норм матеріального та процесуального права не допустив, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись статтями 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційні скарги ОСОБА_1 та Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017р. у даній справі - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Я.О. Берназюк

М.І. Гриців

logo