Історія справи
Ухвала КАС ВП від 09.07.2018 року у справі №592/5929/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 липня 2018 року
м. Київ
справа № 592/5929/17
адміністративне провадження № К/9901/662/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Берназюка Я.О., Гриціва М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.08.2017р. (головуючий суддя - Костенко В.Г.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну суду від 27.11.2017р. (головуючий суддя - Донець Л.О., судді - Бенедик А.П., Мельнікова Л.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У травні 2017 року позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати протиправними та дискримінаційними дії відповідача щодо припинення нарахування і виплати пенсії та зобов'язати відповідача поновити йому нарахування і виплату пенсії, а також заборгованості, яка виникла внаслідок такого припинення, починаючи з 01.04.2017р.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, як внутрішньо переміщена особа. З 01.04.2017р. йому припинено виплату пенсії у зв'язку із відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування). Вважає дії відповідача незаконними, дискримінаційними, які суперечать практиці Європейського суду з прав людини та порушують його конституційне право на пенсію.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.08.2017р. позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії щодо припинення позивачу нарахування та виплату пенсії з 01.04.2017р.
Зобов'язано відповідача з 01.04.2017р. поновити виплату пенсії позивачу та виплатити створену заборгованість.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2017р. скасовано постанову суду першої інстанції в частині визнання протиправними дії відповідача щодо припинення позивачу нарахування та виплату пенсії з 01.04.2017р. та в цій частині прийнято нову постанову про задоволення позову частково.
Скасовано рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про припинення виплати пенсії позивачу №818423 від 12.07.2017р.
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що припиняючи позивачу виплату пенсії управління Пенсійного фонду діяло відповідно до положень Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р. №365 у зв'язку із скасуванням позивачу довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Позивач своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористався.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 2 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 07.11.2014р. прийнято постанову № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області.
Частиною третьою статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 цього Закону №1058 передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, як внутрішньо переміщена особа, отримує пенсію за віком та у квітні 2015 року взятий на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради.
З 01.04.2017р. нарахування і виплату позивачу пенсії припинено.
Згідно з довідкою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 18.04.2017р. №0000180573 позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з міста Первомайськ Луганської області до м. Суми.
28.04.2017р. позивач звернувся до відповідача із запитом про отримання публічної інформації щодо припинення нарахування і виплати йому пенсії.
Листом від 05.05.2017р. відповідач повідомив позивача про те, що нарахування і виплату пенсії йому, як внутрішньо переміщеній особі, припинено на підставі письмової інформації Держприкордонслужби та у зв'язку із скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до підпункту 4 пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р. №365 Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Рішенням Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 12.07.2017р. №818423 припинено позивачу виплату пенсії на підставі рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол від 15.03.2017р. №10) у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи з 10.03.2017р.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що в порушення відповідачем вимог статті 19 Конституції України позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення та за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині визнання дій відповідача дискримінаційними, суд дійшов висновку про те, що така позовна вимога виходить за межі повноважень суду, передбачених статтею 162 КАС України.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій відповідача щодо припинення позивачу нарахування і виплату пенсії з 01.04.2017р. та приймаючи в цій частині нову постанову про скасування рішення відповідача про припинення виплати пенсії №818423 від 12.07.2017р., апеляційний суд виходив з того, що відповідачем порушений встановлений законом спосіб прийняття оскаржуваного рішення про припинення позивачу пенсії, а тому в порядку статті 11 КАС України для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача підлягає скасуванню рішення відповідача від 12.07.2017р. №818423, яке стало підставою для припинення виплати пенсії, а не дії управління Пенсійного фонду.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що припинення відповідачем виплати позивачу пенсії відбулось за відсутності передбачених законом для цього підстав, рішення про припинення виплати пенсії та про скасування довідки про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи не приймалось, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позовних вимог.
Крім того, не підтвердження фактичного місця проживання не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р. №365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення, а постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.08.2017р. та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну суду від 27.11.2017р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Я.О. Берназюк
М.І. Гриців