Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №442/897/17 Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №442/89...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №442/897/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 вересня 2018 року

Київ

справа № 442/897/17

провадження № К/9901/22881/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Улицького В.З., Довгої О.І., Запотічного І.І. від 12 вересня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила:

- визнати дії протиправними та скасувати рішення Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця;

- зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв'язку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати провідного спеціаліста - економіста управління статистики у Дрогобицькому районі Львівської області;

- зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати та виплачувати пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 грудня 2016 року, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) в розмірі 70 відсотків середнього заробітку державного службовця, на який нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 11 серпня 2003 року № 226/509;

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо не включення ОСОБА_2 до заробітку для обчислення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язано Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 70 відсотків середньомісячного заробітку, починаючи з 1 грудня 2016 року згідно з відповідною довідкою про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, де передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії, та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи до заробітку для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати та інші виплати, які вона отримувала до виходу на пенсію.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3. Задовольняючи позов, суд виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

4. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області було задоволено частково.

Постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 березня 2017 року - скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимог ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення до заробітку усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при призначенні та перерахунку ОСОБА_2 пенсії.

Зобов'язано Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» виходячи з розміру 70 відсотків її заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб, індексацію згідно довідки від 2 вересня 2016 року № 15.2/309, виданої Головним управлінням Статистики у Львівській області, з 29 листопада 2016 року з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

5. Задовольняючи позов, суд виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Оскільки заяву про здійснення перерахунку призначеної пенсії з довідкою виданою Головним управлінням статистики у Львівській області України від 2 вересня 2016 року № 15.2/309 позивач подала при зверненні до пенсійного органу 29 листопада 2016 року, а тому позовні вимоги в частині перерахунку пенсії на підставі цієї заяви та довідки, враховуючи положення пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1, підлягають задоволенню з 29 листопада 2016 року.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Дрогобицьке об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 березня 2017 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Дрогобицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та з 7 серпня 2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

29 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку, призначеної їй пенсії з моменту її призначення з урахуванням поданої довідки від 2 вересня 2016 року №15.2/309 виданої Головним управлінням Статистики у Львівській області.

Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області листом від 29 листопада 2016 року № 10192/05-33 повідомив позивачку про відмову у перерахунку пенсії, оскільки законодавством не передбачено при обчисленні пенсії урахування до заробітної плати такі види виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, окрім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу».

8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином, виплати які позивачка просить врахувати при проведенні перерахунку пенсії, не входять до переліку виплат, зазначених у статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, у зв'язку з чим не можуть бути включені у розрахунок пенсії. Крім того з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.

10. ОСОБА_2 відзиву на касаційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

12. Згідно із частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

13. Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

14. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

15. Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

16. Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

17. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

18. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

19. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідок про складові заробітної плати позивачці були нараховані та виплачені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

20. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачці при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

21. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

22. Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 5 червня 2018 року (справа № 275/593/17).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

23. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців

logo