Історія справи
Ухвала КАС ВП від 29.07.2018 року у справі №822/1282/17

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ30 листопада 2021 рокум. Київсправа №822/1282/17касаційне провадження № К/9901/36327/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Бившевої Л. І.,суддів: Хохуляка В. В., Ханової Р. Ф.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі у тексті - ДПІ у м. Хмельницькому, Інспекція) на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від29.06.2017 (головуючий суддя - Біла Л. М., суддя - Гонтарук В. М., Граб Л. С. ) у справі № 822/1282/17 за позовом ОСОБА_1 (далі у тексті - ОСОБА_1) до Державної податкової інспекції у місті Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,ВСТАНОВИВ:У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ від 10.06.2015 №39249-17, яким йому визначено податкове зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" у сумі 25 000,00 грн.Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на відсутність у нього обов'язку сплачувати транспортний податок у 2015 році, оскільки цей податок був запроваджений
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014, то дотримання принципу стабільності виключає виникнення податкового обов'язку щодо сплати транспортного податку за 2015 рік, такий обов'язок у платника податку виникає не раніше 2016 року, як наступного, після року запровадження цього податку, бюджетного року.Хмельницький окружний адміністративний суд постановою від 29.05.2017 відмовив у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Не погоджуючись із таким рішенням суду першої інстанції позивач звернувся із апеляційною скаргою до Хмельницького апеляційного адміністративного суду, який постановою від 29.06.2017, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив повністю, скасував постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.05.2017 та прийняв нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив повністю: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 39249-17 від 10.06.2015.Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції зазначив, що враховуючи приписи підпункту
12.3.4 статті
12 та підпункту
267.5.1 пункту
267.5 статті
267 Податкового кодексу України, транспортний податок не може бути визнаний обов'язковим до сплати у 2015 році, оскільки органи місцевого самоврядування як суб'єкти встановлення місцевих податків не могли прийняти і офіційно оприлюднити до 15 липня 2014 року рішення про встановлення транспортного податку.Інспекція подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, який ухвалою від 20.07.2017 відкрив касаційне провадження у даній справі та витребував матеріали справи у суду першої інстанції.В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, а саме підпункту 267.1.1 пункту
267.1, підпункту
267.2.1 пункту
267.2, пункту
267.4, підпунктів
267.6.1,
267.6.2 пункту
267.6 статті
267 Податкового кодексу України, просить скасувати зазначені судові рішення і прийняти нове судове рішення, яким у позові відмовити повністю.
Законом України "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)" від02.06.2106 № 1401-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, статтю
125 Конституції України викладено в редакції, згідно з якою Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України.Згідно з пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, який набрав чинності з30.09.2016, з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку.Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, який набрав чинності з30.09.2016,
постановою Пленуму Верховного Суду від 30.11.2017 № 2 "Про визначення дня початку роботи Верховного Суду" днем початку роботи Верховного Суду визначено 15.12.2017.Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017,
Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями у справі визначено склад колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Бившева Л. І. (суддя-доповідач, головуючий суддя), Хохуляк В. В., Ханова Р. Ф.Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Перехідних положень
Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 15.11.2021 закінчив підготовку справи до касаційного розгляду та визнав за можливе проведення касаційного розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 16.11.2021.Позивач своє процесуальне право на подання відзиву на касаційну скаргу не реалізував, що у силу частини
4 статті
338 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішення суду апеляційної інстанції.Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи Інспекції та дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Суди попередніх інстанцій встановили, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 громадянин ОСОБА_1 є власником транспортного засобу MITSUBISHI PAJERO WAGON, об'єм двигуна 3200 куб см, реєстраційний номер - НОМЕР_2,2013 року випуску. Дата першої реєстрації транспортного засобу - 10.04.2013.Податковим повідомленням-рішенням від 10.06.2015 №39249-17 громадянину ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з транспортного податку у сумі 25 000,00 грн.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015, до
Податкового кодексу України внесені зміни, зокрема, статтю 267 викладено в новій редакції "Транспортний податок", тобто фактично запроваджено цей податок.Згідно з підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 цієї статті (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.Підпунктом 267.2.1 цієї статті (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), у свою чергу, встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Відповідно до пункту 267.4 зазначеної статті (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті, а до пункту 267.5 - базовий податковий (звітний) період як елемент транспортного податку дорівнює календарному року.Підпунктом
267.6.1 пункту
267.6 статті
267 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.Згідно з підпунктом
267.6.2 пункту
267.6 статті
267 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).Тобто, із набранням чинності вказаними положеннями
Податкового кодексу України01.01.2015, власники транспортних засобів, які використовувалися до 5 років та з об'ємом циліндрів двигуна більше 3000 куб. см, є платниками транспортного податку.
Згідно із пунктом
10.2 статті
10 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).Пунктом 4 Прикінцевих положень
Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII рекомендовано органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування
Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установлено, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені
Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".Відповідно до положень пункту
12.3 статті
12 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.Підпунктом
12.3.4 пункту
12.3 статті
12 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків.Зазначені рішення офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Наведеною нормою передбачено обов'язок місцевої ради опублікувати рішення про встановлення місцевого податку, а також наслідки несвоєчасного опублікування відповідного рішення. Зазначена норма розрізняє період опублікування рішення ради, плановий період та наступний період, кожен з яких має самостійне правове значення та не може співпадати в часі.Згідно з пунктом
2.1 статті
2 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зміна положень пунктом
2.1 статті
2 Податкового кодексу України може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до пунктом
2.1 статті
2 Податкового кодексу України.Жодних змін до вищезазначених положень
Податкового кодексу України внесено не було, дія зазначених положень на 2015 рік законодавцем не зупинялась.Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що місцеві ради мають обов'язково встановити (відповідним рішенням місцевої ради) транспортний податок і вирішити питання (на власний розсуд), чи запроваджувати податок (і в яких розмірах) на майно, відмінне від земельної ділянки. Таке рішення має бути оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.Статтею
57 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.Транспортний податок був встановлений
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, отже, лише у 2015 році місцеві ради отримали повноваження і одночасно набули обов'язку встановлення транспортного податку.З огляду на неможливість збігу між періодом опублікування рішення та плановим періодом (у якому планується встановити місцевий податок) відповідно до норми підпункту
12.3.4 пункту
12.3 статті
12 Податкового кодексу України, застосування контролюючим органом положень Закону України від 28.12.2014 №71-VIII з метою оподаткування може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.З огляду на зміст наведених правових норм суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, не спростованого доводами касаційної скарги, про протиправність податкового повідомлення-рішення Інспекції від 10.06.2015 №39249-17.Відповідно до частини
1 статті
350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 349, статтею 350, частинами 1,5 статті 355, статтями 356,359, підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень
Кодексу адміністративного судочинства України, СудПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29.06.2017 - без змін.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.СуддіЛ. І. Бившева В. В. Хохуляк Р. Ф. Ханова