Пам'ятка водієві

Отключить рекламу
 - 672887b6805795a4394ff252ea449626jpg

Перш за все маєте пам’ятати, що статтею 19 Конституції України Вам гарантований захист від примушування робити те, що не передбачено законодавством, а співробітник ДАІ зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спілкування з працівниками ДАІ – це гра. Найважливіше при цьому пам’ятати, що всі люди. Дружелюбний настрій найбільш ефективний засіб! Як правило вони чують від водіїв грубощі, вимогу пояснити причину зупинки чи показати службове посвідчення. Але, якщо відразу сказати (саме сказати, це не означає зробити!): «Дякую, що Ви мене зупинили, мені як раз потрібно розім’яти ноги», - працівник ДАІ може розгубитися. Таких формулювань він явно раніше не чув, і як реагувати на вдячність, в даному випадку просто не знатиме.

Перед початком спілкування з працівником ДАІ обов’язково виплюньте жуйку з рота чи будь-який інший їстівний предмет. Може скластися враження, що Ви хочете таким чином зменшити запах алкоголю.

Зупинення транспортного засобу здійснюється виключно жезлом, а у виняткових випадках — жестом руки. При цьому співробітник ДАІ спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім — на місце, де йому слід зупинитися (пункт 27.3. Наказу 111).

Співробітник міліції зобов’язаний повідомити водія про причину зупинення транспортного засобу та суть вчиненого правопорушення (пункт 21-1статті 11 ЗУ „Про міліцію“).

На вимогу співробітника ДАІ зупинку слід здійснити з дотриманням вимог Правил дорожнього руху (пункт 2.4). Не спішіть кидатись в обійми міліціонерові, вибігаючи з автомобіля, поки не з’ясуєте його намірів та не впевнитеся в адекватності його поведінки. З автомобіля не виходьте (згідно з чинним законодавством водій це робити не зобов’язаний), а зачекайтеспівробітника ДАІ, знаходячись в автомобілі. Фіксатори дверей установіть в нижнє положення, для спілкування приспустіть скло водійських дверцят. При наявності аудіо, відеофіксуючого пристрою (мобільний телефон з технічними можливостями тощо) — увімкніть його.

Ви маєте право здійснювати аудіо- та відеофіксацію як спілкування зі співробітником ДАІ, так і всіх його дій при виконанні ним своїх публічних службових обов’язків. Жодним законом це не заборонено. Більше того, це право передбачене низкою законодавчих актів.

Зафіксуйте автомобіль, на якому здійснює службові обов’язки співробітник ДАІ. У разі знаходження поблизу інших зупинених транспортних засобів, водіїв чи пасажирів — зафіксуйте на відео або фото їх та запишіть номерні знаки цих транспортних засобів для встановлення потенційних свідків на випадок спірних правовідносин зі співробітником ДАІ.

Якщо співробітник ДАІ змусив Вас зупинитися в одному з місць, заборонених для зупинки (пункт 15.9. ПДР) — зафіксуйте об’єкти, які знаходяться поруч, таким чином, щоб можна було ідентифікувати місце розташування Вашого автомобіля. Знайте, що зупиняти транспортні засоби в місцях, заборонених ПДР, співробітник ДАІ має право лише у виключних випадках (якщо є достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп’яніння, підозрюється у скоєнні злочину, залишив місце ДТП, створює аварійні ситуації іншим часникам руху) (пункт 12.11.Наказу 111).

Під час зупинки транспортного засобу співробітник ДАІ зобов’язаний без затримки підійти до водія (пункт 27.4. Наказу 111), а не змушувати його чекати, витрачаючи власний час.

Під час звернення до водія співробітник ДАІ зобов’язаний:

— привітатися;

— повідомити про причину зупинки транспортного засобу і суть скоєного правопорушення;

— чітко й зрозуміло відрекомендуватися (назвати свою посаду, звання та прізвище);

— висловити вимогу до водія про пред’явлення ним:

а) посвідчення на право керування транспортним засобом;

б) реєстраційного документа на транспортний засіб;

в) поліса (сертифіката) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідаль-ності власників наземних транспортних засобів для перевірки (пункти 14.7., 27.2. Наказу 111; підпункт „а“ пункту 2.4. ПДР).

Названі документи давати в руки співробітникові ДАІ не обов’язково, достатньо показати в розгорнутому вигляді. Вимога співробітника ДАІ передати йому в руки документи протиправна (абзац 2 частини 2 статті 16 ЗУ „Про дорожній рух“; підпункт „а“ пункту 2.4. ПДР). Перед тим, як пред’явити свої документи, бажано висловити вимогу до співробітника ДАІ пред’явити його службове посвідчення. Ви маєте на це право, а співробітник ДАІ зобов’язаний таку вимогу виконати (частина 2 статті 5 ЗУ „Про міліцію“).

З посвідчення перепишіть прізвище, ім’я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій до прокуратури чи до суду, уточніть причину зупинки і суть скоєного правопорушення. Не забудьте записати номер нагрудного знака співробітника, він Вам також може знадобитися для його ідентифікації.

Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав співробітник ДАІ при зверненні, і чи не закінчився термін дії посвідчення. У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого співробітника не виконуйте і негайно телефонуйте черговому УМВС (ГУМВС), на території обслуговування якого це трапилося та на телефон довіри Департаменту ДАІ МВС України (044) 272-46-59; телефон довіри ДАІ Кіровограда та області (0522)35-75-33.

Ви маєте знати, що у взаємовідносинах з учасниками дорожнього руху співробітникові ДАІ забороняється:

— звертатися на „ти“;

— використовувати погрозливі чи образливі жести;

— допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, вирази або репліки, що ображають людську гідність, погрози;

— пред’являти безпідставні звинувачення (пункт 17.7. Наказу 111).

За наявності неадекватної поведінки співробітника ДАІ негайно телефонуйте за відповідними телефонами довіри.

Якщо Ви просто сидите в припаркованому автомобілі на місці водія, тобто за рулем, то являєтесь пасажиром і в такому випадку можете пред’явити лише паспорт, а не водійське посвідчення.

Для того, щоб притягнути Вас до відповідальності за порушення ПДР, співробітник ДАІ має скласти протокол, а в ряді випадків має право на місці зупинки винести постанову про притягнення до відповідальності. Саме протокол має передувати винесенню постанови, а не навпаки.

Протокол складається в двох примірниках, один із яких під розписку вручається водієві (стаття 254 КУпАП).

Будь-який пасажир (співробітник, чоловік\дружина) – є свідками. Кожного із цих осіб співробітник ДАІ повинен вписати в протокол.

Увага! Тільки суд дає оцінку свідченням очевидців, а інспектор ДАІ повинен бути добросовісним реєстратором. Він зобов’язаний внести в протокол дані всіх пасажирів, які були свідками обставин, а Ваше завдання – уважно прослідкувати за цим при підписанні протоколу.

Запам’ятайте, у жодному разі не відмовляйтеся від підпису та надання пояснень у протоколі. Така відмова — це мовчазне визнання вини. Зверніть увагу на бланк протоколу, де зазначено, що Вам роз’яснені стаття 63 Конституції та стаття 268 КУпАП. Співробітник ДАІ зобов’язаний зробити ці роз’яснення при складанні протоколу (частина 4 статті 256 КУпАП), але, як правило, ним ця вимога ігнорується. Тому Ви маєте знати, що стаття 268 КУпАП дає Вам, між іншим, право:

— знайомитися з матеріалами справи;

— давати пояснення;

— подавати докази;

— заявляти клопотання.

І головне — при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи (далі — захисника). Держава гарантує Вам можливість, незалежно від характеру правовідносин з державними органами, вільно, без неправомірних обмежень отримувати допомогу з юридичних питань в обсязі і формах, як вона того потребує. Ви маєте право всі перераховані вище права реалізувати за участі саме того захисника, послугами якого Ви бажаєте скористатися.

А тому в усіх випадках, коли законодавством співробітникові ДАІ надане право накладати стягнення (виносити постанову) безпосередньо на місці зупинки, в протоколі, у графі „пояснення правопорушника“ маєте право зробити запис: „Правопорушення не скоював, з протоколом не згоден, аргументи приведу в суді» В графі «З правами і обов’язками згідно ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП і ч.2 ст.130 КУпАП ознайомлений» замість підпису пишіть: «Стаття 268 КУпАП мені не роз’яснена. При розгляді справи бажаю скористатися послугами адвоката, за участі якого буду знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання“. При наявності такого запису в протоколі співробітник ДАІ позбавляється права виносити постанову на місці, а зобов’язаний призначити час і місце розгляду справи в присутності визначеного Вамизахисника. Це дає Вам можливість отримати кваліфіковану юридичну допомогу при прийнятті стосовно Васрішення в адміністративній справі. За таких обставин наявність чи відсутність правопорушення, Вашої вини в його скоєнні буде встановлюватися не лише протоколом, складеним співробітником ДАІ, а й сукупністю наявних та представлених Вами за допомогою захисника доказів, до яких, зокрема, належать Ваші пояснення, пояснення свідків, висновки експерта, речові докази, показники технічних приладів та технічних засобів, інші фактичні дані, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 251 КУпАП).

Дуже важливо продемонструвати працівникам ДАІ свою повну байдужість до покарання за не скоєне порушення. Якщо працівник ДАІ вважає, що Ви проїхали на червоне світло, не слід його переконувати і сперечатися з ним. Простіше всього сказати, що в поясненнях до протоколу Ви напишете, що їхали на зелений. За «неузгоджений» протокол працівника ДАІ керівництво не похвалить, а роботи в бюрократичній системі явно збільшиться.

При наявності відповідних ознак співробітник ДАІ зобов’язаний відсторонити водія від керування автомобілем та провести огляд на стан сп’яніння (частина 1статті 266 КУпАП). Відсторонити — це не значить відібрати у Вас автомобіль. Можливість керування автомобілем має бути надана уповноваженій Вами особі, яка має посвідчення водія відповідної категорії та може бути допущена до керування автомобілем (частина 7 статті 266 КУпАП).

У жодному разі не відмовляйтеся від проходження огляду на стан сп’яніння, не дайте себе спровокувати на таку відмову, тому що правові наслідки відмови такі ж самі, як і керування в стані сп’яніння (стаття 130 КУпАП, пункт 8 Постанови КМУ 1103). Але вимагайте проведення огляду в порядку, встановленому чинним законодавством.

Огляд на стан сп’яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу й фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції (пункт 2.4. Наказу 400/666).

Відповідно до вимог Закону (статті 266 КУпАП) проведення огляду в закладі охорони здоров’я можливе лише в двох випадках:

— якщо водієві запропоновано провести огляд на місці зупинки і він проведений з дотриманням усіх перерахованих вище вимог, але водій незгодний із результатами огляду і виявив бажання провести огляд у закладі охорони здоров’я;

— якщо водієві запропоновано провести огляд на місці зупинки, водія попередньо проінформовано про порядок застосування спеціального технічного засобу, на його вимогу надане свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про його повірку, але водій відмовився від проходження огляду на місці й виявив бажання провести огляд у закладі охорони здоров’я (частина 2 статті 266 КУпАП).

Зверніть увагу:

— у жодному разі співробітник ДАІ не має права доставляти Вас до закладу охорони здоров’я примусово;

— для того, щоб порушувати питання про проведення Вашого огляду на стан сп’яніння, крім виявлення відповідних ознак сп’яніння, у співробітника ДАІ обов’язково має бути спеціальний технічний засіб (який у нього переважно відсутній);

— Закон (КУпАП) встановлює однакові вимоги щодо порядку проведення огляду незалежно від виду сп’яніння (алкогольного чи наркотичного, чи під впливом лікарських засобів). Щоправда пункт. 2.12 Наказу 400/666 у разі виявлення ознак наркотичного сп’яніння чи перебування під впливом лікарських препаратів передбачає направлення до закладу охорони здоров’я без проведення огляду на місці, але ця норма відомчого нормативноправового акту суперечить Закону (частині 2 статті 266 КУпАП), а тому відповідно до принципу верховенства закону має бути застосований саме Закон.

Інколи при розмові з інспектором ДАІ Ви можете почути таку фразу: «Відкрийте багажник!» Як правило, водії беззаперечно виконують це прохання, не задумуючись про можливі наслідки.

Увага! Це прохання, а не вимога. Для такої вимоги повинні бути законні підстави. Він може проводити лише огляд автомобіля. Його ж обшук вимагає зовсім іншої процедури.

У самому факті огляду багажного відділення Вашого автомобіля нічого страшного немає, хоча сама процедура принизлива і займає Ваш час. Та і дивлячись що Ви везете в своєму автомобілі. Адже автомобіль – це Ваша власність, недоторканість якої гарантується Конституцією.

Чому я звертаю увагу на це питання? Нажаль, є багато випадків підкидувань у ході обшуку різних пікантних речей і предметів, за зберігання яких передбачено юридичну відповідальність – від адміністративної до кримінальної. І знаходження таких предметів є підставою для вимагань, шантажу чи втілення інших планів.

Памятайте! Лише після складання протоколу затримання у працівників міліції з’являється право на обшук транспортних засобів і особистих речей. До цього моменту Ви вільна людина, особисте майно якого недоторканне.

Співробітник ДАІ як крайній захід має право тимчасово затримати транспортний засіб шляхом його доставляння для зберігання на спеціальний майданчик або стоянку лише за обов’язкової наявності всіх чотирьох складових у сукупності:

1) скоєне відповідне правопорушення, визначене статтею 265-2 КУпАП;

2) на місці зупинки неможливо усунути причину затримання;

3) розміщення транспортного засобу в місці затримання суттєво перешкоджає дорожньому руху;

4) водієві надана можливість повернути автомобіль на місце постійної дислокації, а він такою можливістю не скористався.

Затримання та доставляння Вашого автомобіля на штраф-майданчик за відсутності будь-якої з зазначених складових є протиправним, а за певних обставин у діях співробітника ДАІ можуть вбачатися ознаки злочину „Незаконне заволодіння транспортним засобом“ (стаття 289 ККУ). Якщо мають місце такі дії стосовно Вас з боку співробітника ДАІ.

Співробітникам ДАІ забороняється брати участь у здійсненні блокування або евакуації транспортних засобів у випадках, не передбачених законом (абзац 2 пункту 2 Постанови КМУ 1102). Доставляння транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється виключно(!) за допомогою спеціальних автомобілів-евакуаторів, у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов’язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими Державтоінспекцією укладені в установленому порядку договори (пункт 3 Постанови КМУ 1102).

Будь-який інший спосіб доставляння є протиправним. Ні в якому разі не погоджуйтеся самостійно керувати своїм автомобілем до штраф-майданчика. Така вимога співробітника ДАІ є протиправною. Якщо ж співробітник ДАІ самовільно проникне в Ваш автомобіль для керування ним до штраф-майданчика, ним буде скоєне проникнення до Вашого „іншого володіння“, а його дії будуть мати ознаки кримінально караних (стаття 162 ККУ).

Якщо Ваш автомобіль на штраф-майданчику, Ви маєте право доступу до нього в присутності особи, відповідальної за його зберігання (пункт 11 Постанови КМУ 1102). Ваш автомобіль може утримуватися на штраф-майданчику не більше трьох днів з моменту його затримання (частина 3 статті 265-2 КУпАП).

Строк затримання Вашого автомобіля обчислюється з моменту складення протоколу стосовно Вас про адміністративне порушення (пункт 10 Постанови КМУ 1102).

Після закінчення триденного строку тимчасового затримання Вашого автомобіля Ви маєтеправо звернутися за його отриманням. Таке звернення є обов’язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення (частина 4 статті 265-2 КУпАП).

Згідно із Законом (частини 5 статті 265-2 КУпАП) за подання звернення про повернення та за повернення з штраф-майданчика тимчасово затриманого автомобіля не може стягуватися плата. Проте підзаконним нормативно-правовим актом (пунктом 12 Постанови КМУ 1102) усупереч Закону обов’язок оплати витрат, пов’язаних із транспортуванням та зберіганням тимчасово затриманих транспортних засобів, покладено на водіїв, власників (співвласників).

З урахуванням цієї невідповідності стягнення з Васплати за ці витрати Ви можете оскаржити в судовому порядку. Аргументувати можете тим, що роботи, пов’язані з транспортуванням та зберіганням тимчасово затриманих транспортних засобів — це є по своїй суті платні послуги, які надаються примусово. За змістом ряду норм цивільного права послуги не можуть бути примусовими, а відповідно за такі послуги плата стягуватися не може (статті 14 167 203 215 216 231 267 901 903 ЦКУ).

Крім того, відповідно до змісту нормативно-правового акту, яким регламентоване справляння плати за надання послуг органами та підрозділами МВС, зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках та транспортування їх до місця зберігання можуть здійснюватися лише за згодою замовника (пункт 2 Наказу 369/1105/336).

Якщо за адміністративне порушення на Вас накладено стягнення, а Ви вважаєте, що накладене воно безпідставно або з порушенням передбаченої законом процедури, не поспішайте його виконувати. Ви маєте право на оскарження постанови про накладення цього стягнення.

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Якщо постанова винесена співробітником ДАІ, Ви можете її оскаржити вищестоящій посадовій особі або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд (далі — суд).

Скарга на постанову у справі про адміністративне правопорушення розглядається правомочними органами (посадовими особами) в десятиденний строк з дня її надходження.

Оскарження постанови про накладення стягнення вищестоящій посадовій особі не позбавляє Вас права звернення з такою ж скаргою до суду. Оскаржувати постанову до суду Ви можетеяк одночасно з оскарженням вищестоящій посадовій особі, так і після прийняття цією посадовою особою рішення за Вашою скаргою.

Якщо вищестоящою посадовою особою Вам відмовлено в задоволенні скарги, Ви протягом десяти днів можете звернутися до суду після отримання відмови. У такому разі будуть підстави для поновлення судом строку звернення.

Рішення суду за Вашою скаргою на постанову, винесену співробітником ДАІ, остаточне і подальшому оскарженню не підлягає.

Якщо постанова про накладення стягнення стосовно Васвинесена судом, вона може бути оскаржена протягом десяти днів до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову. Місцевий суд на наступний день після закінчення строку для подання апеляційної скарги надсилає її разом зі справою до апеляційного суду.

За наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право:

1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін;

2) скасувати постанову та закрити провадження у справі;

3) скасувати постанову та прийняти нову постанову;

4) змінити постанову.

У разі зміни постанови в частині накладення стягнення, воно не може бути посилено.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Автор консультації: адвокат Сьора Оксана Миколаївна

  • 8648

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 8648

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати