Главная Блог ... Консультации от юристов Оренда невитребуваних земельних паїв: реєструємо право чи договір? Оренда невитребуваних земельних паїв: реєструємо п...

Оренда невитребуваних земельних паїв: реєструємо право чи договір?

Отключить рекламу
 - tn1_0_34926500_1551250836_5c763594554ac.jpg

Ідея використання земельних часток (паїв) на підставі договорів оренди вперше була запроваджена Указом Президента України №1529/99 від 03.12.1999 р. «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки».

На виконання вказаного указу ще до прийняття Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» було розроблено наступні підзаконні акти:

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах N 5 від 17.01.2000 р. затверджено Типову форму договору оренди земельної частки (паю). У наказі не міститься вказівки про обов’язковість використання даної форми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119 затверджено Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), де передбачено, що реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю) у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв), що ведеться за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди є дата внесення відповідного запису до цієї Книги.

Із системного тлумачення вказаних актів, з урахуванням також змісту Указу Президента України № 720/95 від 08.08.1995 р. «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», випливає, що земельна частка (пай) – це умовна частка земель, розмір якої визначається в умовних кадастрових гектарах.

У 2003 р. було прийнято Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», де в ст. 13 було визначено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (в межах населених пунктів) чи районної державної адміністрації (за межами населених пунктів) можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Відповідно до чинної редакції цієї статті (діє з 01.01.2019 р.) нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

Згідно з ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

З 01.01.2016 р. діє нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яка містить наступні положення:

- Право оренди земельної ділянки підлягає обов’язковій державній реєстрації (ст. 4 Закону).

- Право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, надані в оренду органами державної влади, органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав (ст. 30 Закону).

Слід зазначити, що до 01.01.2016 р. положення, яке наразі міститься у ст. 30 Закону, було відсутнє.

Принагідно вважаємо за необхідне зазначити, що у 2015 р. з положень Закону України «Про оренду землі» було виключено норму про необхідність наявності такого невід’ємного додатка до договору як акт приймання-передачі об’єкта оренди.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у ред., яка діяла на дату укладення договорів і діє до цього часу) права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Що стосується вимог до реєстрації договору як правочину, слід звернутися до положень Цивільного кодексу України. Відповідно до ст. 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.

Висновки

Якщо невитребуваний земельний пай не сформований, визначається в умовних кадастрових гектарах, він не є земельною ділянкою та права на його використання не можуть бути зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Якщо ж така земля має межі, їй присвоєний кадастровий номер – це є земельна ділянка у розумінні положень чинного земельного законодавства, хоча і з певною особливістю – невизначеним власником. Право оренди такого об’єкта нерухомого майна підлягає державній реєстрації.

Власне можливість державної реєстрації права оренди земельної ділянки, яка за своєю суттю є невитребуваним паєм, з’явилася лише з 01.01.2016 р. Відповідно, право її використання виникає з дати реєстрації права.

Реєстрація ж самого договору у сільській раді не є обов’язковою, оскільки не передбачена на рівні закону. Проте якщо у користуванні перебуває пай, визначений в умовних кадастрових гектарах, з метою певного підтвердження, «бронювання» права користування слід звертатися до сільської ради та реєструвати свій договір у відповідній книзі. Момент початку використання визначається умовами договору.

Автор консультації: Любич Вікторія

  • 12760

    Просмотров

  • 3

    Коментарии

  • 12760

    Просмотров

  • 3

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Як узаконити земельний пай моєї бабусі,яка давно померла,батьки не переоформили пай і також померли,заповіту від бабусі не було,є тільки державний акт,дякую

    04.03.2019 16:25

    Для того, щоб надати повну та змістовну відповідь на Ваше питання, необхідна додаткова інформація, орієнтовний перелік якої направляю Вам на електронну пошту.

    04.03.2019 22:16

    А підскажіть! ОМС на даний час (2020) є розпорядником невитребуваних паїв. До Омс надійшла заява на подовження договору(був заключений з районною адміністрацією) оренди за невитребуваними земельними ділянками, але в звязку з тим що була відсутня тех. документація(встановлення меж раніше сформованої ділянки) на дану зем. ділянку подовження договору не відбулось. на теперішній час вже сформована тех документація, але орендар пропонує занадто низький відсоток орендної плати. Чи може и як може ОМС передати зем ділянку іншому орендарю який пропонує значно вищий відсоток орендної плати, чи провести щось подібне аукціону для отримання більшого відсотку.

    23.06.2020 14:23

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст