Главная Блог ... Новости Операції з валютою під час воєнного стану - роз'яснення НБУ Операції з валютою під час воєнного стану - роз'яс...

Операції з валютою під час воєнного стану - роз'яснення НБУ

Отключить рекламу
Операції з валютою під час воєнного стану - роз'яснення НБУ - 783bd03568e956305d5da88e02ceff00.jpg

Нацбанк України розповів про зняття готівки з рахунків в іноземній валюті.

Зняти кошти з валютного рахунку в Україні можна:

  • у гривні у розмірі 100 тис. грн на день;
  • у валюті рахунку в еквіваленті 100 тис. грн на день без комісій.

Наприклад, у вас є доларовий рахунок – ви можете зняти з нього в касі відділень вашого банку близько 3,4 тис. дол. США на день, якщо рахунок в євро, тоді зняти можна 3 тис. євро на день.

Зняття коштів з рахунків за кордоном:

  • ліміт до 100 тис. грн в еквіваленті на день також поширюється на зняття валюти за кордоном із рахунків в іноземній валюті, що відкриті в українських банках;
  • крім того, встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків обсягом до 100 тис. грн на місяць.

Ці обмеження покликані запобігти виведенню капіталу за кордон.

Згадайте новину: Чи законно майнити криптовалюту

Купівля/продаж іноземної валюти

Обмеження на продаж іноземної валюти (готівкової та безготівкової) відсутні.

Конвертація долар/євро можлива лише у безготівковій формі.

Продати іноземну валюту можна у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.

Офіційний курс гривні до долара – 29,25 грн/$ (зафіксований на 24 лютого 2022 року).

Купівля іноземної валюти поки заборонена (заборона діє з 24 лютого 2022 року), крім:

  1. територій, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором (див. нижче);
  2. придбання товарів критичного імпорту (див. нижче).

Правила для громадян, які перебувають на територіях, що знаходяться під загрозою окупації державою-агресором

Дозволено:

  1. знімати готівкову національну та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою (за наявності готівки у касі банку);
  2. купувати готівкову іноземну валюту та банківські метали з фізичною поставкою за умови наявності коштів або банківських металів у філії/відділенні банку.

Рішення про здійснення таких операцій ухвалює керівник банку та може делегувати його керівникові філії/відділення банку.

Чи можна зараз відкрити валютну картку? Як це зробити?

НБУ не встановлював обмежень на випуск валютних карток. Замовити нову картку можна звернувшись у відділення банку, яке працює, чи засобами онлайн-банкінгу. У більшості банків можна отримати віртуальну картку, якою потім можна розраховуватися за допомогою платіжних застосунків Apple Pay або GooglePay.

Перекази в іноземній валюті. Обмеження, які діють на перекази у валюті з України

Сьогодні більшість переказів з України за кордон заборонені. Серед винятків, зокрема, оплата витрат за кордоном, пов’язаних зі смертю громадян, лікуванням в медичних закладах, транспортуванням хворих та оплата навчання на рахунки навчальних закладів за кордоном.

Загальним лімітом у 100 тис. грн (у еквіваленті) на місяць обмежені такі операції:

  • переказ коштів на рахунки фізичних осіб за кордоном з використанням реквізитів платіжних карток платника та отримувача (тобто P2P-перекази);
  • здійснення операцій із використанням платіжних карток для придбання активів, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій quasi cash. Серед таких операцій: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо.

Такі обмеження – необхідний крок зараз для підтримки економіки та фінансової системи в умовах збройної агресії російської федерацій.

Це важливо, щоб не допустити відпливу валюти з України і загалом щоб і надалі забезпечувати надійне та стабільне функціонування фінансової системи країни та безперебійну роботу об’єктів критичної інфраструктури. Це також важливо для відновлення економіки після визволення території України від російських загарбників.

Звертаємо вашу увагу, що Національний банк поступово послаблює обмеження на валютному ринку, якщо бачить простір та можливості для цього.

Які є варіанти переказів з-за кордону, для тих хто хоче підтримати рідних або волонтерів в Україні?

Національний банк не вводив обмеження на більшість переказів з-за кордону. Заборона стосується виключно переказів, пов'язаних з рф та рб, а також переказів у російських та білоруських рублях.

Загалом зробити переказ можна через системи миттєвих переказів або самостійно з картки на картку, чи по системі SWIFT за номером IBAN. Обирайте спосіб залежно від можливостей обслуговуючого банку та розміру комісії.

Про зняття переказів з-за кордону

Перекази, що здійснюються через системи миттєвих переказів без відкриття рахунків, можуть зніматися без обмежень, але з урахуванням можливостей банку чи небанківської фінансової установи.

Якщо ж перекази надходять на рахунок у банку, фізична особа може щоденно знімати еквівалент 100 тис. грн.

Водночас Національний банк рекомендує використовувати безготівкові розрахунки, щоб не створювати зайве навантаження на банки, не наражати на небезпеку інкасаторів та себе.

На сьогодні #cashless лишається найбезпечнішим способом розрахунку.

Чим відрізняються перекази через SWIFT та через міжнародні системи грошових переказів (наприклад Western Union)?

SWIFT – це міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів. Її послугами користуються близько 11 тис. банків і фінансових установ у понад 200 країнах світу.

Перекази через SWIFT – це перекази коштів з банківського рахунку на банківський рахунок. Такі перекази не швидкі, можуть йти 1-3 дні.

Перекази через міжнародні системи грошових переказів – це швидші перекази, які не потребують відкриття рахунку в банку. У міжнародної системи грошових переказів є власна база, куди заноситься інформація про кожен переказ і за допомогою цієї бази, знаючи номер\код переказу, надавач послуг може швидко знайти такий переказ і забезпечити отримання надісланих коштів. За бажання отримувача кошти можуть бути також зараховані на його рахунок.

Чи можу я отримати кошти в Україні, переказані мені з-за кордону через SWIFT або міжнародні системи грошових переказів?

Національний банк не вводив обмеження на більшість переказів з-за кордону. Заборона стосується виключно переказів, пов'язаних з рф та рб, а також переказів у російських та білоруських рублях. Тобто ви можете отримувати перекази з-за кордону, якщо вони не підпадають під наведену заборону.

Як мені отримати готівку в іноземній валюті, якщо я отримав на свій рахунок відповідний переказ через SWIFT?

Ви можете щоденно знімати в касі відділень вашого банку іноземну валюту в еквіваленті 100 тис. грн (це, наприклад, близько 3,4 тис. дол. США або 3 тис. євро).

Виняток: зняття валюти у відділеннях банків, які перебувають на територіях, які заходяться під загрозою окупації. Видача готівки у такому випадку здійснюється в межах залишку коштів на рахунку за наявності готівкових коштів у касі філії або відділення. Рішення про видачу таких коштів ухвалює керівник банк та або керівник філії чи відділення банку (у разі делегування).

Як мені отримати готівку в іноземній валюті, якщо мені надійшов переказ через міжнародні системи грошових переказів?

Ви можете отримати готівку в іноземній валюті у повному обсязі, але з урахуванням можливостей відділень банків та небанківських фінансових установ – учасників, відповідних міжнародних платіжних систем.

Чи є можливість придбання валюти на додаткові товари, що не входять до переліку товарів критичного імпорту?

Перелік товарів критичного імпорту визначений постановою Кабінету Міністрів України. Важливо знати, що перелік товарів оновлюється відповідно до потреб клієнтів. Товари у переліку призначені для забезпечення національної безпеки і оборони, всебічної підтримки Збройних Сил України.

Якщо відповідних товарів (продукції та послуг) немає в переліку, просимо звертатися до Національного банку та Кабінету Міністрів України для актуалізації переліку.

Вивіз валютних цінностей за кордон

13 березня Національний банк повернув вимогу, яка діяла до 4 березня 2022 року, й передбачає необхідність надавати підтвердні документи під час переміщення валютних цінностей за межі України у сумі, що перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті).

Таке рішення покликане запобігти неконтрольованому виведенню капіталу за кордон.

Громадяни, як і раніше, мають декларувати валютні цінності, вартість яких перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті), під час їхнього фізичного переміщення за кордон. Ця вимога не змінювалася.

Які документи відносяться до підтвердних?

Документи про:

  • зняття готівки з власних рахунків у банку;
  • придбання банківських металів у банку.

Відповідні документи можуть бути отримані у відділеннях або філіях банків під час здійснення операцій. Термін дії – 90 календарних днів.

До підтвердних документів також належать документи про здійснення валютно-обмінної операції, а також документи на придбання банківських металів у Національному банку. Водночас нагадуємо, що сьогодні на відміну від продажу валюти її купівля у більшості випадків є забороненою, а продаж банківських металів НБУ тимчасово призупинено.

Усі документи при декларуванні надаються виключно на суму, що перевищує 10 тис. євро на день вивезення в еквіваленті. Тобто, якщо у вас з собою 11 тис. євро, то документи потрібні тільки на 1 тис. євро.

Що робити, якщо у мене немає документів з переліку, але є готівкова гривня або іноземна валюта?

Ви можете покласти кошти на рахунок в банку і перемістити їх за кордон у безготівковому вигляді без обмежень та декларування. Для цього вам потрібно надати банку документ, який підтверджує джерело походження коштів. Це можуть бути як договори купівлі-продажу квартири, машини, так і довідка про доходи, депозитний договір.

За кордоном ви зможете знімати по 100 тис. грн на день з валютного рахунку або по 100 тис. грн на місяць – з гривневого. Розрахунки карткою як в Україні, так і з кордоном можуть здійснюватися без обмежень.

Джерело: НБУ

  • 4113

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 4113

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати