Главная Сервисы для юристов ... Законы Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів Стаття 21. Загальні засади управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами Стаття 21. Загальні засади управління рухомим та н...

Стаття 21. Загальні засади управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами

Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие законы
  • 1897

    Просмотров

  • 1897

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    1. Управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом передачі відповідних активів в управління в порядку, визначеному цим Законом, або їх реалізації.

    2. Управління активами здійснюється управителем активом на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

    Кабінет Міністрів України затверджує примірний договір управління активом, у якому визначаються, зокрема, стандартні умови такого управління, порядок розрахунку та граничні розміри витрат на управління, порядок та строки перерахування доходу від управління активом, права, обов’язки та відповідальність управителя активом, умови припинення договору управління активом.

    Порядок погодження обсягу витрат управителя активом затверджується Кабінетом Міністрів України.

    Управління активами здійснюється на умовах ефективності, а також збереження (за можливості - збільшення) їхньої економічної вартості.

    Управитель активом несе відповідальність за шкоду, заподіяну активу, переданому йому в управління, внаслідок своїх рішень, дій чи бездіяльності, відповідно до Цивільного кодексу України.

    Управитель активом не має права відчужувати актив, прийнятий ним в управління.

    Дія договору управління активом припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави або скасування ухвали про передачу таких активів в управління Національному агентству. У разі винесення судового рішення про стягнення активів у дохід держави у порядку, визначеному статтею 5 - 1 Закону України "Про санкції", дія договору управління активом припиняється з дня прийняття активу Фондом державного майна України або іншим органом державної влади, суб’єктом господарювання державного сектору економіки, визначеним Кабінетом Міністрів України відповідно до зазначеного Закону.

    Ці та інші умови управління активами зазначаються в договорі управління активом, що укладається між Національним агентством та управителем активом.

    Для гарантування збереження активу управитель активу укладає договір страхування майна та договір страхування відповідальності перед третіми особами. Мінімальний розмір страхової суми за договором страхування відповідальності управителя активом визначається Кабінетом Міністрів України.

    Управління цінними паперами здійснюється у порядку, визначеному законодавством про депозитарну систему України, шляхом набуття Національним агентством, управителем активом статусу керуючого рахунком у цінних паперах в депозитарній установі.

    У випадках, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, управитель зобов’язаний отримати дозвіл Антимонопольного комітету України на концентрацію суб’єктів господарювання. Порядок подання та розгляду заяви про надання дозволу на концентрацію встановлюється законодавством про захист економічної конкуренції.

    3. З метою визначення процедури відбору управителя активом активи, прийняті в управління Національним агентством, поділяються на прості і складні.

    До простих активів належать грошові кошти, одиничне рухоме або нерухоме майно, зокрема транспортні засоби, яке не належить до складних активів та основним способом управління якими є передача у користування за плату без необхідності здійснення комплексних заходів для забезпечення функціонування такого активу.

    До складних активів належать:

    1) єдині майнові комплекси;

    2) активи (пули активів), що потребують організації господарської діяльності для забезпечення (підтримки) виробничого або іншого промислового процесу;

    3) активи, управління якими та/або експлуатація яких потребує спеціального дозволу або належить до видів діяльності, які підлягають ліцензуванню;

    4) частки у статутному (складеному) капіталі, паї, акції;

    5) активи (пули активів), вартість яких перевищує 20 тисяч розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому актив (пул активів) прийнято Національним агентством в управління;

    6) активи, що належать до об’єктів культури і мистецтва, які не визнано культурними цінностями за результатами проведення відповідної державної експертизи.

    Належність активу до простих або складних зазначається у висновку Національного агентства щодо можливості здійснення ефективного управління активом та відображається в Єдиному державному реєстрі активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.

    4. Управитель активом здійснює управління активом установи, що надає фінансові послуги, з урахуванням вимог законодавства, що регулює діяльність із надання банківських, інших фінансових та/або супровідних послуг.

    У разі здійснення управління активом у вигляді частки у статутному (складеному або пайовому) капіталі чи акцій, паїв управитель активом під час здійснення повноважень власника у вищих органах управління відповідної юридичної особи зобов’язаний погоджувати свої дії з власником такого активу.

    Вимоги цієї частини не поширюються на управління активами у виняткових випадках, передбачених статтею 21 - 1 цього Закону.

    Управитель активом у вигляді частки у статутному (складеному або пайовому) капіталі чи акцій, паїв під час здійснення повноважень власника таких активів в органах управління відповідної юридичної особи не погоджує з власником такого активу свої дії щодо управління ним, якщо рішенням слідчого судді, суду встановлено, що такий актив прямо чи опосередковано належить:

    Російській Федерації, Республіці Білорусь (далі - держава-агресор);

    громадянину держави-агресора (крім тих, які проживають на території України на законних підставах) або особі, яка не є громадянином держави-агресора, але має місце проживання або здійснює основну діяльність на території держави-агресора;

    юридичній особі (її філії, представництву), яку створено та зареєстровано відповідно до законодавства держави-агресора або місцезнаходженням та місцем здійснення основної діяльності якої є територія держави-агресора, або яку створено відповідно до законодавства України чи іноземної держави, засновником, бенефіціаром, членом або учасником (акціонером) якої прямо чи опосередковано є держава-агресор.

    Управління активами, які є фінансовими інструментами, здійснюється з урахуванням вимог, встановлених Законом України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".

    5. Для вибору способу передачі в управління активів, які мають ознаки культурних цінностей, Національне агентство протягом трьох робочих днів з дня підписання відповідного акта приймання-передачі надає перелік таких активів до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв.

    Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, у строк не більше 30 календарних днів з дня отримання такого переліку організовує проведення державної експертизи культурних цінностей відповідних активів та за її результатами повідомляє Національне агентство щодо належності активів до культурних цінностей. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, для проведення державної експертизи культурних цінностей залучає державні установи, заклади культури, інші організації, яким відповідно до законодавства надано право здійснювати таку експертизу.

    Проведення державної експертизи культурних цінностей відповідних активів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

    Активи, які визнано культурними цінностями у порядку, визначеному цією частиною, підлягають передачі в управління відповідно до статті 21 - 1 цього Закону. У разі якщо за результатами проведення державної експертизи культурних цінностей активи не визнано культурними цінностями, Національне агентство у строк не більше 30 робочих днів з дня надходження відповідного повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, розпочинає відбір управителя активом згідно із статтею 21 - 4 цього Закону, при цьому до учасників процедури відбору управителя активом не застосовуються вимоги, передбачені абзацами другим - шостим частини п’ятої статті 21 - 4 цього Закону.

    6. У разі надходження винесеного в межах наданих законом повноважень рішення прокурора або судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів та/або скасовано передачу активів в управління Національному агентству, за умови наявності судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень, Національне агентство протягом 10 робочих днів повертає такі активи законному власнику.

    Рішення прокурора, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів та/або скасовано передачу активів в управління Національному агентству, направляється до Національного агентства прокурором, а відповідне судове рішення, що набрало законної сили, - судом, слідчим суддею, стороною кримінального провадження, представником юридичної або фізичної особи, стосовно якої здійснюється провадження, третьої особи, щодо майна якої вирішується питання про арешт.

    Активи, щодо яких набрало законної сили рішення суду про застосування санкції, передбаченої пунктом 1 - 1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", підлягають передачі до Фонду державного майна України або іншого органу державної влади, або суб’єкта господарювання державного сектору економіки, визначеного Кабінетом Міністрів України в порядку, встановленому Законом України "Про санкції".

    Майно, що перебуває під митним контролем, може бути видано його власнику або уповноваженій ним особі лише після митного оформлення зазначеного майна відповідно до заявленої мети та сплати відповідних митних платежів (якщо законом передбачено сплату митних платежів).

    У разі якщо активи, щодо яких скасовано арешт, були реалізовані Національним агентством у встановленому цим Законом порядку, одержані кошти, а також проценти, нараховані як плата за користування банком такими коштами, повертаються Національним агентством у безготівковій формі особі, яка була законним власником таких активів на момент їх реалізації, протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного рішення про скасування арешту та реквізитів рахунку такої особи.

    Бездіяльність Національного агентства, яка полягає у неповерненні активів, коштів, одержаних від реалізації арештованих активів, а також процентів, нарахованих як плата за користування банком такими коштами, законному власнику може бути оскаржена особою, права чи законні інтереси якої порушено, у порядку, встановленому законом.

    {Стаття 21 в редакції Закону № 1021-VIII від 18.02.2016 ; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1530-IX від 03.06.2021 , № 1648-IX від 14.07.2021 , № 1942-IX від 14.12.2021 , № 3475-IX від 21.11.2023 ; в редакції Закону № 4503-IX від 18.06.2025 }

    Предыдущая

    25/35

    Следующая
    Добавить в избраное
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати