Главная Блог ... Новости Економічне бронювання. Чи можуть ФОПи забронювати себе та працівників Економічне бронювання. Чи можуть ФОПи забронювати ...

Економічне бронювання. Чи можуть ФОПи забронювати себе та працівників

Отключить рекламу
Економічне бронювання. Чи можуть ФОПи забронювати себе та працівників - d382468ae30614ad6bd68a275fb9d425.webp

Законопроєкт щодо економічного бронювання "Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки" №11331 нещодавно зареєстрували у Верховній Раді. Згідно з документом, про який розповів один із соавторів проєкту народний депутат Дмитро Наталуха, фізична особа-підприємець (ФОП) зможе забронюватися та забронювати працівників, якщо підтвердить реальне ведення діяльності протягом останнього року. Адвокати проконсультували Фокус щодо сьогоднішньої ситуації з бронюванням та тонкощів майбутнього економічного бронювання.

Умови і правила: які підприємці сьогодні можуть забронювати себе від мобілізації

Сьогодні основною умовою бронювання є не форма здійснення підприємницької діяльності, а реальність її здійснення, вид, обсяг заробітку від такої діяльності та сума сплаченого податку. Про це Фокусу розповіла партнерка, адвокатка адвокатського об’єднання "Фомін і партнери" Юлія Степаненко.

Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо економічного бронювання

Вона зазначила, що закон визначає, що бронюванню під час дії воєнного стану підлягають працівники, які працюють, зокрема на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. "Питання бронювання ФОП і можливість набуття ними статусу "критично важливих" чинним законодавством на сьогоднішній день не врегульоване", — зазначила адвокатка.

Дійсно, теоретично ФОПи можуть отримати бронь від мобілізації. Це можливо у разі, якщо фізична особа-підприємець і її працівники виконують стратегічно важливу роботу для оборонної здатності України, додає PR-менеджерка порталу Work.ua Вікторія Білякова. "Якщо ФОПи виконують замовлення від Міноборони, вони мають право отримати бронювання працівників", — каже експертка. Проте, на відміну від великих бізнесів, ФОП, що працює у харчопромі, на паливному ринку або у IT, можливості себе забронювати сьогодні не має.

Згадайте новину: Забув документи про бронювання вдома: чи може ТЦК виписати повістку

Економічне бронювання ФОП: основні умови для отримання відстрочки від мобілізації

Процедура бронювання сьогодні є однаковою для всіх без винятків, незалежно від того, чи це фізособа-підприємець, чи державне підприємство. Запропонований депутатами проєкт закону №11331 передбачає внесення змін до Податкового кодексу щодо бронювання за воєнний збір суб'єктами господарювання, проте законопроєкт не вказує форму реєстрації підприємства, а отже, мається на увазі будь-який суб'єкт, включаючи фізосіб-підприємців.

Відомо про наступні умови для бронювання ФОПів, що можуть бути розглянуті та затверджені внаслідок ухвалення змін до законодавства:

  • реальне ведення діяльності протягом останнього року;
  • сплата військового збору у сумі 20 000 грн на місяць за працівника (тут важливо нагадати, що ФОП першої групи одразу "випадають" з цього списку, адже позбавлені можливості наймати працівників);
  • бронюються найбільш "критично важливі" працівники, що вирішує ФОП, адже податок сплачується не найманим працівником, а самим суб’єктом господарювання.

· Відсоток заброньованих буде визначений Кабміном, а отже бронювати всіх найманих співробітників ФОПи не зможуть

· Водночас, відсоток заброньованих буде визначений Кабміном, а отже бронювати всіх найманих співробітників ФОПи не зможуть. Проте це те, що стосується проєкту №11331, але найближчим часом в Раді можуть зареєструвати і альтернативні, про зміст яких зараз інформації, на жаль, немає.

Згадайте новину: Хто прийде до ТЦК без повістки, тим дозволять служити в ЗСУ лише 1 рік.

Бронювання і зарплата — чи залишать цю норму

Суперечки щодо рівня зарплатні і можливості отримати відстрочку від призова точаться ще з березня 2024-го. Дійсно, у Кабміні пропонували прив'язати бронювання працівників до рівня заробітної плати.

"Незабаром у парламенті будуть зареєстровані два альтернативні законопроєкти, що будуть включати: модель із бронюванням за рівнем зарплати у понад 35 000 грн, а також змішану модель — 35 000 грн зарплати для найманого працівника, 20 000 грн військового збору для ФОП", — повідомив народний депутат, голова комітету Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.

Як працює бронювання ФОП: покроковий процес

За словами Анни Даніель, адвокатки, керуючої Адвокатським бюро "Анни Даніель", робочий варіант процедури виглядає досить зрозуміло і прозоро:

  • підприємство вносить відомості про працівників на електронному порталі;
  • надає квитанцію про сплату збору, у випадку ФОП — довідку про рух коштів;
  • Державна податкова служба онлайн підтверджує відсутність заборгованості;
  • особа отримує жовтий QR код, який підтверджує процедуру бронювання;
  • протягом 60 днів необхідно з’явитися в ЦНАП для оновлення даних і валідації бронювання.

Заброньовані громадяни отримуватимуть зелений QR код, що підтверджуватиме їхнє бронювання, а підприємство отримує право самостійно обрати, яких працівників забронювати. Право на виїзд за кордон економічна бронь не надає.

"Кінцевий варіант "моделі" економічного бронювання буде зрозумілий після появи самого тексту законопроєкту. Наразі на сайті ВРУ його немає. Для бронювання потрібен актуальний військово-обліковий документ, перебування на обліку в ТЦК за місцем реєстрації, присвоєне військове звання, військово-облікова спеціальність", — додала адвокатка.

В який термін та хто затверджує списки на бронь

Теоретично бронювання ФОПів зараз виглядає просто, проте реалізація процедури потребує знань законодавства, часу, і, головне, наявності підстав для бронювання.

"Відповідно до п.3 ч.1 ст. 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачена можливість бронювання ФОПів, яким встановлено мобілізаційні завдання. Для реалізації процедури бронювання, ФОП перш за все має укласти контракт з відповідним державним органом на виконання мобілізаційного завдання. В подальшому, згідно п. 6 Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, до державного органу який встановив мобілізаційне завдання необхідно направити список військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання (у списку вказати дані ФОПа), відповідне обґрунтування та довідку про кількість військовозобов’язаних працівників", — пояснив керуючий партнер АО EvrikaLaw, голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.

Для реалізації процедури бронювання, ФОП перш за все має укласти контракт з відповідним державним органом на виконання мобілізаційного завдання

Після отримання всіх належних документів орган державної влади, який встановив мобілізаційне завдання, має перевірити все і не пізніше 5-ти робочих днів від дня отримання списку подати його на погодження до Міноборони. А звідти протягом 10 днів погоджені списки йдуть до Мінекономіки.

"Після цього вказане рішення Мінекономіки направляється до органу, що надав мобілізаційне завдання, а також до Мінооборони, яке перенаправляє його до відповідного ТЦК та СП. Завершальним етапом процедури бронювання ФОП є формування Витягу з Рішення Мінекономіки про бронювання, який є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному ФОПу відстрочки", — каже Шабельніков. Адвокат додає: якщо ж ФОП не виконує мобілізаційні завдання та не має відповідного договору з державним органом, то підстави для бронювання станом на сьогодні відсутні, тому він та його працівники підлягають мобілізації.

Тож в очікуванні новин від Верховної Ради щодо економічного бронювання, ФОПи можуть отримувати відстрочку, лише якщо виготовляють замовлення для війська чи держави, що пов’язане з мобілізацією, з обороною. Саме робота на обороноздатність країни сьогодні надає їм законну підставу для бронювання.

Джерело: Фокус

  • 18036

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 18036

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст