Підлітки прагнуть бути незалежними, особливо фінансово незалежними від батьків. Роздавання листівок на вулиці вже давно не єдиний спосіб для дітей підзаробити на канікулах трохи грошей: вони вже можуть заробляти в інтернеті, граючи, наприклад, в комп'ютерні ігри, бути блогерами і ще купа варіантів.
Але як вберегти дитину від неприємностей? Дорослі з досвідом можуть запросто натрапити на шахраїв-працедавців, а діти ще більше не захищені, адже ще не мають досвіду.
В цій статті розберемо, за яких умов дитина може працювати легально, які моменти регулюються законодавством та чому взагалі важливо проконтролювати, щоб ваша дитина була працевлаштована офіційно.
З якого віку діти можуть працювати? В Україні діти можуть офіційно працювати з 16 років. Є можливість працевлаштування для дитини від 15 до 16 років за згодою батьків.
Яка тривалість робочого дня для дітей? Не більше 12 годин в тиждень.
Якщо ви дізналися, що працедавець порушує закони про працю, то потрібно написати скаргу до Управління Державної служби з питань праці. Законом передбачений штраф, сума якого залежить від того, чи це перше правопорушення і права скількох робітників було порушено.
Робота для школяра може бути чудовим способом визначити, яку професію він хоче обрати в майбутньому, у який університет вступати. Запропонуйте дитині пройти тест на профорієнтацію, поспілкуватися в школі з психологом, який може допомогти виявити здібності до певної роботи. Стажування у компаніїї буде дуже класним досвідом для дитини, бо вона зможе побачити робоче середовище зсередини і поспілкуватися з людьми, які вже мають досвід.
Якщо ви бачите у своїй дитині бажання працювати, то краще щоб це відбувалося під вашим контролем. Тому що батьки можуть захистити свою дитину. Якщо дитина починає працювати, батьки мають знати, де працює дитина, на кого вона працює, чи оформлені документи, чи є якісь ризики для дитини.
Чого остерігатися? Перш за все, роботи, яка може бути небезпечною для здоров'я та життя дитини. Бо дуже часто дітей залучають для виконання важких робіт по перенесенню важких речей, наприклад на будівництві. А на будівництві, окрім підняття важких речей є ще дуже багато інших небезпек — це і висота, і предмети, що можуть впасти згори. І, звісно, неофіційного працевлаштування.
Найпростіший спосіб це звернутись до центрів зайнятості. Вони організовують на літо громадські роботи, до центрів зайнятості звертаються роботодавці за сезонними та тимчасовими працівниками. Як правило на час канікул дітей на роботу беруть сільськогосподарські та виробничі підприємства для виконання якоїсь нескладної роботи. В принципі дитина може працювати будь-де, якщо там немає якогось шкідливого впливу на її організм.
Найбільше для школярів відкрито вакансій промоутерів, продавців-консультантів, кур'єрів та помічників офіціантів. За день підліток може заробити близько 300 гривень.
Так, діти можуть працювати в такій сфері, але за умови, що їх здоров'ю не буде нічого загрожувати. Батьки можуть прийти з дитиною до такого надавача роботи та оформити усі необхідні документи. Це займає буквально 10 хв. Це не складна процедура, є форма де просто треба зазначити: як працює дитина, як їй буде оплачувати заробітну плату роботодавець, поставити підпис і віддати повідомлення в фіскальну службу.
Якщо дитина працює офіційно вона знаходиться під захистом держави і якщо роботодавець навіть спробує не виконати свої зобов'язання це можна довести. Можна поновити права дитини, можна стягнути невиплачені кошти або заборонити виконання якоїсь роботи, але це все починається з оформлення.
Залежно від обставин і місця роботи, резюме не завжди обов'язкове для дітей.
Але складання резюме - це надзвичайно важлива навичка, тож найкраще це допомогти дитині скласти його вже у шкільному віці. До того ж, якщо дитина хоче потрапити на стажування в серйозну професійну команду, то наявність резюме буде для неї великим плюсом, адже покаже її цілеспрямованість і серйозний підхід до діла.
Отже, як допомогти дитині скласти резюме?
Найкраще знайти хороші зразки резюме і на основі них спробувати створити разом з дитиною резюме. Потрібно звернути увагу на те, як оформлюється резюме, які є розділи, про що написано і в якому стилі.
На перший погляд може здатися, що в резюме школяра можна вписати лише один рядок з даними про місце навчання. Але це не єдина інформація. Щоб показати, чому дитина хоче отримати роботу, потрібно написати на початку резюме розділ "Мета працевлаштування". Цей розділ добре показує яка мотивація у дитини, які очікування і який тип роботи вона хотіла б виконувати (безцінно для стажування). Також в резюме мають бути контактна інформація, фото, перелік навичок (наприклад Microsoft Word, PowerPoint, Excel). Хорошою ідеєю буде включити опис релевантних до професії шкільних проєктів.
Де знайти зразки? На сервісі SweetCV є ціла бібліотека зразків резюме українською мовою: https://sweetcv.com/ua/resume-examples. Кожен зразок можна відредагувати прямо на сайті і скачати в форматі PDF, бо сам цей сервіс - це онлайн конструктор резюме. Також зверніть увагу на безліч статей на тему створення резюме на цьому сайті.
Перше й основне правило — оформлювати трудові відносини, коли ви оформленні — ви захищені. Друге, звертати увагу до кого ви хочете влаштуватись на роботу, звертати увагу на репутацію цього роботодавця, якщо працевлаштуватись через центр зайнятості ризики значно зменшуються.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.