Главная Блог ... Новости Чому мораторій на продаж землі нікого не захищає

Чому мораторій на продаж землі нікого не захищає

Отключить рекламу
Чому мораторій на продаж землі нікого не захищає - tn1_0_19307600_1538231143_5baf8b672f28f.jpg

Починаючи з 2002 року і до сьогодні в Україні офіційно діє мораторій на купівлю-продаж земель сільгосппризначення, який був запроваджений на певний час з метою захисту прав, та для розробки законодавства щодо правил на ринку землі, повідомляє biz.censor.net.ua

Мораторій передбачений п.14,15 Перехідних положень Земельного кодексу України та забороняє купівлю-продаж або інший спосіб відчуження і зміну цільового призначення (використання) земельних ділянок.

Якщо виходити зі змісту статті 41 Конституції України, то кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, однак ситуація, що склалась у нашій країні стосовно ринку землі, не сприяє повноцінному використанню своїх прав відносно землі.

Відсутність вільного земельного ринку перешкоджає здоровій конкуренції та розвитку сільськогосподарської галузі. Неефективне управління земельними ресурсами приводить до того, що Україна як аграрна держава втрачає економічну привабливість на світовому ринку.

Згадайте новину: Прем'єр Гройсман каже, що не продасть землю іноземцям, але ринок землі потрібний

Існування мораторію на землю с/г призначення обмежує права власників паїв та унеможливлює кредитування сільгоспвиробників під заставу землі, а відсутність інвестицій впливає на розвиток сільського господарства в цілому.

Великі с/г виробники також юридично не захищені, оскільки змушені щороку переукладати сотні договорів, і завжди є ризик того, що хтось не захоче продовжувати термін дії договору оренди земельної ділянки (паю).

Про неефективність мораторію також свідчить можливість виведення землі через законодавчу неврегульованість земельних відносин.

Існують випадки на українському аграрному ринку, коли землі сільськогосподарського призначення, які офіційно знаходяться під мораторієм, продають і перепродують на тіньовому ринку завдяки недосконалості українського законодавства.

Договори оренди землі на 49 років, сервітут, емфітевзис де-факто дозволяють безперешкодно користуватися та продавати права користування землями третім особам. Саме тому існування тіньового ринку сільськогосподарських земель викликає таке занепокоєння.

Відміна мораторію позитивно вплине на економічні показники економіки, але безумовно при дотриманні умов демократичних принципів регулювання земельних відносин, збереження гарантій прав власників та затвердження механізмін державного контролю оббігу земельних ділянок.

Аграрний сектор є одним з найбільш перспективних секторів, які визначають розвиток економіки України, а експорт продукції сільського господарства забезпечує 14% загального обсягу ВВП.

Однак сьогодні невизначена позиція влади щодо регулювання земельного ринку лише посилює проблеми пов’язані з використання сільськогосподарських земель.

В результаті бюджет не отримує відповідні податки, збори від операцій з землею, а держава, як наслідок, не має можливості забезпечувати розвиток сільських територій, стимулювати розвиток агропромислового комплексу (АПК) та залучати інвесторів.

Земельна реформа назріла і вона неминуча.

Виведення ринку землі з тіні стане передумовою для економічного прориву України. Безумовним критерієм успішного проведення земельної реформи повинно бути об’єднання зусиль всіх учасників ринку землі, які б відповідали загальнонаціональним інтересам країни.

Згадайте новину:ЄСПЛ зобов'язав Україну скасувати мораторій на продаж сільгоспземель

Тому, для успішного проведення реформи необхідно приділити особливу увагу земельному законодавству, розробити механізми контролю, встановити додаткові критерії і на законодавчому рівні забезпечити:

  • гарантії прав власників і землекористувачів;
  • ефективне управління земельними ресурсами та їхній обіг;
  • здійснення контролю за використанням земельних ресурсів;
  • встановити адекватний розмір плати за землю та збільшити надходження до бюджетів усіх рівнів.

Відкриття ринку землі потребує чіткого розуміння того, яким чином він функціонуватиме. Напрацьовані сценарії розвитку матимуть принципово різні законодавчі моделі, формат і способи відкриття ринку землі.

Здійснюючи юридичну експертизу запропонованих сценаріїв розвитку ринку с/г землі, ми, в першу чергу, беремо на себе обов'язок визначити моделі законодавчого реформування ринку.

Важливо також, що аналіз моделей законодавчого реформування виявить різні можливі ризики для інвесторів, дрібного і середнього бізнесу, власників та кредиторів.

Отже, в нинішніх умовах, мораторій на землю навряд чи можна вважати таким, що захищає власників землі чи фермерів, тому захист їхніх прав має стати першочерговим завданням для осіб, що прийматимуть рішення про відкриття ринку землі в найближчому майбутньому.

Автор новости: Артем Стоянов, Старший партнер Юридичної групи LCF

Фото: UBA

  • 1670

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 1670

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст