1
1
27131
Protocol пропонує дізнатися відповіді на наступні питання: як оформити спадщину на земельну ділянку, а також,і як оформити право власності на пай, отриманий у спадок?
Успадкуванням, згідно зі статтею 1216 Цивільного кодексу України, є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Зміст:
Як відомо, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Якщо спадкодавець, склав заповіт, особи зазначені в ньому, успадковують майно і права, визначені спадкодавцем в заповіті.
Якщо ж заповіт відсутній, його визнали недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі, якщо заповіт не охоплює увесь спадок, спадкування здійснюється за законом відповідно до встановленої ЦК України за наступною черговістю:
Крім того, варто пам'ятати, що в разі спадкування за заповітом малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова або вдівець та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом, так звана обов'язкова частка.
Відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням його цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут). До складу спадщини також входить право на земельний пай.
Земельний пай - це умовна частка землі, визначена в результаті поділу земель, переданих у колективну власність, серед членів сільськогосподарського підприємства, закріплена за конкретною особою. Право на земельний пай засвідчується сертифікатом.
Однак, виникають ситуації, коли спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не оформив сертифіката, був помилково не включений або безпідставно виключений зі списку, прикладеного до державного акта на право колективної власності на землю відповідного колективного с/г підприємства. У таких випадках, право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку. Пам'ятайте, що на юридичному ресурсі "Протокол" Ви можете знайти юриста, який підготує відповідну позовну заяву.
Користуйтеся консультацією: Що таке земельний пай, його оренда та порядок виділення на місцевості
Перш за все, необхідно подати в шестимісячний термін, заяву про його прийняття. Це правило повною мірою стосується і оформлення землі у спадок.
Така заява подається особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини, державному чи приватному, вибір за Вами. Місцем відкриття спадщини вважається останнє місце проживання померлого.
Якщо таке місце проживання невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини.
Важливо, в разі неприйняття спадщини в межах певного терміну спадкоємці вважаються такими, які не прийняли її. Відновити даний термін можливо, але з письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, або через суд, якщо останній визнає причини пропуску строку поважними.
Пам'ятайте, що на юридичному ресурсі «Протокол» Ви легко знайдете юриста, який швидко, якісно і недорого допоможе скласти спадкоємцю позов про продовження терміну вступу в спадщину.
Однак, варто зазначити, якщо спадкоємець проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, він вважається таким, що прийняв спадщину, в незалежності від того подав він нотаріусу заяву чи ні. Такий спадкоємець має право відмовитися від спадщини, подавши нотаріусу відповідну заяву. Термін на подачу такої заяви встановлений в 6 місяців.
Користуйтеся консультацією: Що таке відумерла спадщина, або доля "нічийних " земель
Оподаткування доходу, отриманого платником податку на доходи фізичних осіб в результаті прийняття ним майна в спадок здійснюється в порядку, встановленому статтею 174 Податкового кодексу України.
Якщо спадщина отримана від члена сім'ї першого та другого ступеня споріднення (ступінь споріднення збігається з черговістю спадкування за законом, зазначеною вище), вартість успадкованої власності оподатковується за нульовою ставкою податку.
Якщо спадщина отримана від інших осіб, податок на доходи фізичних осіб встановлено за ставкою 5% від вартості успадкованого майна. Якщо майно успадковує фізична особа від нерезидента або спадщина виходить нерезидентом, то вартість об'єкта спадщини підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. Навіть якщо такий нерезидент вважається членом сім'ї першого та другого ступеня споріднення.
Крім того, такі спадкоємці повинні сплатити військовий збір, який становить 1,5% від вартості успадкованого майна. І знову, виняток передбачено для осіб, які отримали спадщину, яка оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
Важливо знати!
Саме на спадкоємців покладено відповідальність за сплату податку на доходи фізичних осіб.
Щоб встановити скільки коштує земельна ділянка, отримана в спадок, проводиться її грошова оцінка.
Закон України «Про оцінку земель» встановив кілька видів грошової оцінки земельних ділянок, а саме нормативну і експертну.
Для оподаткування доходу, отриманого внаслідок прийняття у спадщину земельної ділянки використовується його нормативна грошова оцінка. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
У виняткових випадках, коли нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що передається у спадок, не проведена і отримання виписки з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі неможливе, що підтверджується відповідним документом, нотаріус може зажадати проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Підсумуємо - оцінка земельних ділянок не здійснюється при спадкуванні спадкоємцями першої і другої черги, як у разі спадкування за законом, так і випадку спадкування за заповітом, і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.
Користуйтеся консультацією: Чи можуть спадкоємці самостійно поділити спадщину між собою?
Якщо всі документи в порядку нотаріус зобов'язаний видати спадкоємцям свідоцтво про право на спадщину.
Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановив, що право на пай також може засвідчувати свідоцтво про право на спадщину.
Але спадкоємець має також можливість виділити земельну ділянку в натурі і оформити на неї право приватної власності.
Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради. Процес прийняття такого рішення починається з заяви зацікавленої особи.
Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті або пасовища).
Також відзначимо, що встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення ) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Саме така документація є підставою для реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.
Відзначимо, що реєстрація права власності на земельну ділянку у спадок можлива тільки, якщо земельний пай виділений в натурі і йому присвоєно кадастровий номер.
На сьогодні реєстрація прав власності являє собою внесення даних до Державного реєстру речових прав. Для цього необхідно звернутися до місцевого Центр надання адміністративних послуг або до нотаріуса.
Загальний термін розгляду поданих державному реєстратору документів становить 5 робочих днів. Результатом цього кроку є витяг з вищевказаного реєстру. Зазначений строк розгляду державним реєстратором документів можна скоротити до двох днів, 24 та 2:00 годин. Правда за швидкість доведеться заплатити більше.
Користуйтеся консультацією: Проблеми, що виникають при оформленні спадщини на земельну ділянку
Важливо!
У разі, якщо до 01.01.2025 власник незатребуваної земельної частки (паю) або особа, яка отримала земельний пай у спадок не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від отримання земельної ділянки. Незатребуваною є земельна частка (пай), на яку ніхто не отримав документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Підсумовуючи зазначимо, спадкування на земельний пай здійснюється в загальному порядку, але важливо не тільки вступити в спадок на землю, а й домогтися виділення земельної ділянки в натурі. Пам'ятайте, що на юридичному ресурсі «Протокол» Ви можете знайти юриста професіонала, який відповість на будь-які питання з приводу оформлення спадщини на земельну ділянку.
Автор консультації: Марія Дунай
Джерело: Юридичний портал Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
287
Коментарі:
0
Переглядів:
365
Коментарі:
0
Переглядів:
603
Коментарі:
0
Переглядів:
706
Коментарі:
1
Переглядів:
609
Коментарі:
0
Переглядів:
465
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
З урахуванням норм ст. 5 та ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» з метою оподаткування вартості земельної ділянки як об’єкта спадщини застосовується оціночна вартість, яка визначається за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні...