Головна Блог ... Консультації від юристів Земельна ділянка під городництво - правове регулювання Земельна ділянка під городництво - правове регулюв...

Земельна ділянка під городництво - правове регулювання

Відключити рекламу
 - tn1_86645b6a39cd749b46d6e73b227e466c_6064293970c67.png

Зміст:

Перед тим як приступити до аналізу правового статусу ділянки, що відведена під городництво, треба спершу визначити, що це за категорія землі і які дії дозволено здійснювати на такій ділянці.

Терміну «городництво» Земельний кодекс не дає точного визначення, що на практиці часто призводить до неправильного використання таких ділянок за цільовим призначенням.

Земля для городництва входить в категорію земель для сільськогосподарського використання. Земельні ділянки для городництва за типом сільськогосподарських угідь є ріллею. Тому на землях для городництва дозволені ті види діяльності, що характерні для земель с/г призначення.

До сільськогосподарських угідь відносяться: рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги. З цього випливає, що об'єктом передачі землі для цілей городництва можуть бути рілля, сіножаті, пасовища та перелоги, багаторічні насадження - дуже рідко.

На сьогодні, на жаль, відсутні спеціальні правила використання різних сільськогосподарських угідь. Взяти, наприклад, поклади - це землі, які раніше орали, а потім більше року не використовувалися для виробництва сільськогосподарської продукції. Їх, цілком, можна використовувати для городництва. Рілля зазвичай вся вже в користуванні аграрних підприємств і її систематично використовують під вирощування с/г культур.

Користуйтеся консультацією: Земля в спадок і як оформити право власності на пай

городництво земельний кодекс

Вид використання як городництво виключає можливість зміни цільового призначення, оскільки по відношенню до земель сільськогосподарського призначення діє мораторій (до 01.07.2021 р). Таким чином, ані вид дозволеного використання, ані категорію землі змінити до настання цієї дати не можна.

Згідно ч. 3 ст. 22 ЗКУ землі с/г призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного с/г виробництва, фермерського господарства.

Згідно ч. 1 ст. 36 ЗКУ громадянам або їхнім об'єднанням передаються землі під городництво в оренду із земель державної або комунальної форми власності.

Як бачимо, нормою цієї статті не конкретизовано громадянам якої країни такі землі можуть передаватися, з цього випливає що отримати таку ділянку можуть як іноземці так і особистості без громадянства.

З вищесказаного випливає, що землі для городництва за видами користування можуть бути як в приватній власності так і в оренді. Ті, хто володіють такими ділянками на праві приватної власності, можуть здавати їх в оренду або продавати.

Слід зазначити, що за нормами статті 121 ЗКУ землі для городництва не передаються в нормах безоплатної приватизації, як, наприклад, ділянки для садівництва.

Що стосується об'єднання громадян, які можуть отримати земельну ділянку для городництва, то такі об'єднання здійснюють свою діяльність на підставі статуту, яким визначаються права і обов'язки всіх членів об'єднання. Згідно ЗУ «Про громадські об'єднання» громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Згідно ст. 9 цього закону громадське об'єднання, яке має намір вести свою діяльність у статусі юридичної особи або без нього, зобов'язане здійснити державну реєстрацію. З цього випливає, що для отримання землі під городництво об'єднанню громадян (свого роду кооператив) треба здійснити державну реєстрацію юридичної особи відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Оренда землі під городництво: порядок оформлення

Згідно п.2 ст. 134 ЗКУ землі під городництво передаються в оренду із земель державної або комунальної форми власності і не підлягають продажу окремими лотами на земельних аукціонах. Це означає, що ділянку передану для городництва користувач не має права викупити.

Площа ділянки під городництво в земельному законодавстві не визначена, тому місцева влада або орган виконавчої влади передають такі ділянки виходячи з запитуваної особою в заяві площі (зрозуміло в розумних цілях).

Термін оренди землі під городництво не повинен перевищувати 50 років. В основному ділянки для городництва передаються в користування на 10-20 років.

Для оренди земельної ділянки під городництво вам необхідно звернутися до відповідного органу розпорядження землею із заявою на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянки під городництво. Якщо ж ви маєте на руках правовстановлюючий документ на ділянку і є документація на нього, слід звертатися відразу за передачею такої ділянки в оренду.

Коли ви будете мати на руках рішення на передачу ділянки в оренду, вам слід звертатися до нотаріуса за реєстрацією за вами права оренди. Після того як право буде зареєстровано ви стаєте платником орендної плати орендодавцю.

Користуйтеся консультацією: Земельний сервітут: що це і які можливості надає

Для нарахування та оплати орендної плати ви зобов'язані в п'ятиденний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному податковому органу.

Водночас згідно з п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу річна сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не може бути меншою за відповідний розмір земельного податку (для земель сільськогосподарського призначення).

Умови договору оренди передбачені ЗКУ Цивільним кодексом та ЗУ «Про оренду землі». Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору затверджена постановою КМУ від 03.03.2004 р №220.

З огляду на все вищесказане, механізм отримання ділянки під городництво буде таким.

  1. Отримання дозволу на відведення земельної ділянки.
  2. Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва.
  3. Затвердження документації та передача ділянки в оренду.
  4. Державна реєстрація права оренди.

Раніше земельні ділянки передавали для городництва на праві постійного користування. Зараз в такому статусі ділянки під городництво не передаються, право постійного користування залишається за громадянами як титульними користувачами і його ніхто не відміняв. Але виникає питання - що зараз можна робити з такими ділянками? Відповідь - нічого особливого, передача в оренду такої ділянки земельним законодавством не передбачена. Ви в праві виготовити землевпорядну документацію та присвоїти ділянці кадастровий номер. Такі заходи слід вжити, щоб уникнути можливих накладок на вашу ділянку з боку сторонніх землекористувачів і ймовірного захоплення ділянки недобросовісними особами.

Чи можна будуватися на земельній ділянці під городництво?

З огляду на те, що городництво здійснюється на ріллі, то відповідно на земельній ділянці відведеній під ці цілі заборонене капітальне будівництво і насадження багаторічних насаджень. На землі для городництва дозволене тільки будівництво тимчасових споруд для зберігання робочого інвентарю. Потрібно також враховувати, що після закінчення терміну оренди побудовані споруди підлягають знесенню (ст. 36 ЗКУ).

Щодо вилучення земельної ділянки, то вилученню підлягають землі які знаходяться в постійному користуванні (ст. 149 ЗКУ). Тому предметом вилучення земельні ділянки, котрі передані для городництва, бути не можуть.

Не варто також плутати землю для садівництва з землею для городництва. Перша відмінність - отримання ділянки для садівництва в нормах безоплатної приватизації - 0,12 га. Друге - на землі для садівництва дозволено будувати садовий будинок. Третє - отримати ділянку для садівництва можна тільки за межами міста.

Як бачимо, землі для ведення садівництва та городництва мають великі відмінності в правовому регулюванні та кожна з них має свої переваги і недоліки.

Якщо Вам потрібна індивідуальна консультація, скористайтеся послугою порталу Протокол "Тендер на юридичну допомогу".

Автор консультації: Марія Дубенкова

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 10337

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 10337

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати