Головна Блог ... Новини Яким повинно бути економічне бронювання

Яким повинно бути економічне бронювання

  • 0

  • 0

  • 10

Відключити рекламу

Чим довше в Україні триває війна, тим більш відчутними стають два важких питання, розв’язання яких одночасно здається неможливим. Фронт потребує більше військових, своєю чергою, на забезпечення цих військових потрібні кошти. Для того, щоб кошти з'явилися у бюджеті та були витрачені на зброю, зарплатню, оснащення та забезпечення військових, вони мають звідкись надійти. І зрозуміло, що бюджет зокрема формується зі сплачених податків бізнесу. Проте, щоб бізнес міг продовжувати функціонувати в умовах війни та сплачувати податки, йому необхідні працівники…

Тож чим гостріше постає питання мобілізації, тим більше й розмов про бронювання працівників.

На початку 2024 року бізнес та парламентарі почали активно обговорювати можливість та критерії економічного бронювання для бізнесу.

Це призвело до появи низки законопроектів, які пропонували різні форми економічного бронювання. Але станом на сьогодні все так і залишилось на рівні проектів.

На початку жовтня в ряді українських медіа з’явилась інформація про те, що  Міністерство економіки ухвалило рішення про запровадження економічного бронювання і наразі розглядаються його моделі. Зокрема, йшлося про таке: мовляв, бронювання може здійснюватися не за критичністю підприємства, а за критичністю працівника.

Тож, що таке економічне бронювання? Це процес звільнення певної категорії громадян, які мають мобілізаційне зобов’язання, від призову на військову службу. Підставою для такого звільнення буде або певний розмір заробітної плати та податків, сплачених роботодавцем працівника, або щомісячна оплата роботодавцем відстрочки для працівника (наразі подані законопроекти містять різні підстави для такої відстрочки).

До позитивних аспектів економічного бронювання можна віднести наступне:

підтримка економіки: основною перевагою бронювання є можливість підтримання стабільної роботи важливих для країни підприємств, таких як енергетика, транспорт, медицина, продовольча промисловість, логістика, сільське господарство;захист стратегічних галузей: дозволяє запобігти відтоку кваліфікованих фахівців із галузей, що забезпечують обороноздатність та економічну стійкість країни;забезпечення безперервності постачань та виробництва: є одним із важливих плюсів економічного бронювання, оскільки гарантує, що критично важливі сектори продовжуватимуть функціонувати без перерви;загальна економічна стабільність та запобігання зниженню податкових надходжень до бюджету;залучення професіоналів до ключових завдань: військовозобов’язані, можуть бути ефективнішими на своїх робочих місцях, аніж у військових підрозділах, де їхні навички можуть бути менш затребуваними.

Водночас до негативних моментів економічного бронювання можна віднести наступне:

несправедливість у відборі: поки не зрозуміло, наскільки справедливо компанії будуть підходити до відбору працівників для бронювання. Крім того, несправедливість для тих людей, які вже воюють: можливо, якби була можливість забронювати їх раніше, вони були б ефективніші на своїх робочих місцях;зниження мобілізаційного резерву: чим більше працівників буде заброньовано, тим менше людей залишиться для поповнення мобілізаційних потреб, що може знизити обороноздатність країни;моральне навантаження на незаброньованих: військовозобов’язані, які не отримали бронювання, можуть почуватися несправедливо виключеними з процесу, оскільки вважатимуть, що працюють в менш важливих для країни галузях;прийняття закону про економічне бронювання без врегулювання питання демобілізації є несправедливим для  чинних військовослужбовців, які, своєю чергою, вказують на те, що економічне бронювання є своєрідним відкупом від армії.

Враховуючи все це, одним із ключових питань, що потребує врегулювання на законодавчому рівні, є визначення чітких, прозорих та справедливих критеріїв для бронювання. Приміром, якщо держава дійсно перейде від бронювання за критичністю підприємства до критичності безпосередньо працівника, то мають бути чітко визначені основні характеристики такого працівника. Простими словами, має бути зрозуміло, що включає така критичність: чи то рівень заробітної плати та сплачених податків, або ж висока кваліфікація та унікальні навички, незамінність працівника та інше.

Крім того, однозначно, бронювання має обмежуватися певним періодом та переглядатися залежно від ситуації.

Фактично, економічне бронювання має бути синхронізоване з військовими потребами та враховувати мобілізаційну ситуацію та майбутні виклики.

І одним з надважливих моментів, необхідних для функціонування економічного бронювання, є визначення порядку здійснення перевірки законності бронювання підприємством того чи іншого працівника (чи дійсно такий працівник є критично важливим).

Тому на питання: "Чи потрібно державі економічне бронювання?", відповідь: "Однозначно потрібне". Але важливо, щоб таке бронювання було прозорим, зрозумілим, справедливим та відкритим для громадськості.

Максим Боярчуков, керуючий партнер юридичної компанії "Максим Боярчуков та Партнери"

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням


ДЖЕРЕЛО : UNIAN
  • 10

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 10

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст