Головна Блог ... Консультації від юристів Як звільнитись директору ТОВ без згоди засновників? Як звільнитись директору ТОВ без згоди засновників...

Як звільнитись директору ТОВ без згоди засновників?

Відключити рекламу
 - tn1_0_90133700_1616014807_60526dd7dc132.jpeg

Директор Товариства є найманим працівником, а отже, на нього повною мірою поширюється трудове законодавство, у тому числі у частині, що регулює припинення трудових відносин, зокрема, і право на звільнення за власним бажанням. Однак, виникають такі ситуації, коли власники бізнесу не бажають звільняти директора і не дають згоди на це, відсутній кворум на Загальних зборах учасників, або Товариство взагалі своєї господарської діяльності давно не здійснює, а зв'язок з такими власниками втрачено.

Як в такому випадку діяти директору, не порушуючи норми закону? Адже, відповідальність за господарську діяльність, порушення норм податкового законодавства, порядок надання звітності, покладається саме на директора.

Згідно ЗУ «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю» директор - одноосібний виконавчий орган товариства та підпорядковується загальним зборам учасників і його наглядовій раді (у разі утворення).

Тому, призначення на посаду директора та його звільнення з такої посади належить до виключної компетенції Загальних зборів учасників. Рішення про звільнення директора оформлюється у формі протоколу (якщо у Товаристві один учасник – рішенням одноособового учасника). Протокол подається реєстратору разом з реєстраційною заявою № 2, затверджену наказом Міністерства юстиції від 19.05.2020 №1716/5 та є підставою для внесення змін до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. А також додатково видається наказ на підприємстві або розпорядження уповноваженого органу (роботодавця) про звільнення директора, з обов’язковим записом до трудової книжки.

Постає питання, яких заходів вжити директору для свого звільнення?

У випадку відсутності згоди Загальних зборів учасників про звільнення з займаної посади директора, або відсутності кворуму на таких зборах, єдиним шляхом вирішення цієї ситуації, є звернення директора до суду з позовом про визнання трудових відносин припиненими.

Але перед тим, як позиватись до суду, директору необхідно виконати певний алгоритм дій:

  1. По-перше, директору необхідно написати заяву про своє звільнення за власним бажанням, тобто за ст. 38 Кодексу законів про працю. У заяві зазначити дату звільнення не менш ніж за 2 тижні до дати відправлення листа та надіслати Загальним зборам учасників та на адресу Товариства.

Наполегливо рекомендую, надсилати таку заяву цінним листом з описом вкладення. Обов’язково зберегти усі докази відправлення такого листа: вхідний номер, опис та фіскальний чек про відправку цінного листа.

Після закінчення двотижневого строку після подання заяви про своє звільнення, директор товариства за своїм підписом повинен самостійно видати наказ про припинення виконання обов’язків директора за ст. 38 Кодексу законів про працю України, не чекаючи рішення Загальних зборів учасників.

2. По-друге, директору необхідно скласти повідомлення про проведення Загальних зборів учасників Товариства. На щастя, чинне законодавство наділяє директора таким правом.

Виконавчий орган Товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику Товариства не менш ніж за 30 днів до запланованої дати проведення Загальних зборів учасників, якщо інший строк не зазначено в статуті Товариства. У повідомленні необхідно зазначити: дату, час, місце проведення Загальних зборів, порядок денний, на якому буде поставлене питання щодо звільнення директора на підстави попередньої поданої заяви.

Вказане повідомлення надсилається поштовим відправленням з описом вкладення кожному учаснику Товариства.

У статуті може бути передбачений інший, більш модернізований порядок повідомлення учасників про скликання Загальних зборів. Тому, необхідно враховувати також положення статуту компанії.

У випадку, коли на зазначену дату Загальні збори учасників не відбулись (з різних причин), директору необхідно скласти протокол про це, із зазначенням такої причини. Як показує практика, учасники просто не з’являються на такі збори, або відсутність кворуму на зборах, що унеможливлює прийняття рішення з питань порядку денного.

  1. Третій етап є найважливішим. Після вчинення усіх вищезазначених дій директор може подати позов до суду про встановлення факту припинення трудових відносин між директором та товариством. В позовній заяві необхідно вказати ту дату звільнення, яка зазначали у своїй заяві.

Обов’язковою вимогою в позовній заяві також треба зазначити щодо внесення відповідних змін до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Адже, якщо у рішенні суду буде відсутня така вимога, державний реєстратор має право відмовити у проведенні таких змін, у зв’язку з тим, що Товариство не може існувати без директора.

Особливу увагу необхідно звернути на додатки до позовної заяви. Формуючи пакет документів до суду, треба обов’язково подати:

  • Заяву на звільнення з усіма доказами направлення її учасникам Товариства;
  • Повідомлення про скликання Загальних зборів учасників з усіма доказами направлення її учасникам Товариства;
  • Протокол, яким директор засвідчив, що Загальні збори не відбулись;
  • Наказ про припинення виконання обов’язків між директором та Товариством;
  • Первинний протокол про створення Товариства;
  • Наказ про призначення директора;
  • Установчий документ (статут) Товариства;

З метою захисту своїх інтересів та отримання позитивного рішення у судовому процесі, директор повинен довести, що здійснив усі необхідні процедури, які вимагаються при звільненні особи з відповідної посади, а також надати докази на свою користь.

Після того, як рішення набере законної сили директору необхідно звернутись до державного реєстратора юридичних осіб, який на виконання рішення суду повинен внести зміни про юридичну особу, що містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань, а саме виключення відомостей про директора.

Автор консультації: Адвокатське бюро "СЕРГІЯ ПАГЕРА"

  • 26151

    Переглядів

  • 4

    Коментарі

  • 26151

    Переглядів

  • 4

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    И покажите пример, кого так исключили оставив общество без руководителя? Даже по решению суда. Я в практике не встречал.

    19.03.2021 10:52

    А покажите витяг из ЭДРПОУ где предприятие без директора...... или проще говоря практическое решение данного вопроса, примером судебного решения и т.д.?

    19.03.2021 11:01

    Регистратор чисто технически не сможет исключить сведения в ЕГР о руководителе, без замены на другое лицо..

    10.08.2021 14:13

    Убать с ЕГР не уберут, но запись об увольнении могут поставить (звільнений хх.хх.2021)

    01.10.2021 18:56

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати