Різних складаних ножів зараз продається не просто багато, а дуже багато. Як вибрати той, що підійде саме вам? Адже навіть правило «чим дорожче, тим краще» тут спрацьовує далеко не завжди. А нові моделі все продовжують і продовжують з'являтися на полицях магазинів та сторінках сайтів. Схоже, що в цій різноманітності незабаром взагалі неможливо буде знайти щось конкретне.
Що ж, спробуємо розібратися, що там до чого.
Спочатку слід визначитися, для чого вам потрібен складаний ніж.
Одразу обговоримо слизьку тему. Про самооборону ножем забудьте. Законом України такий варіант самозахисту не передбачено. Мало того, якщо вас щось підштовхне сказати поліцейському, що ви носите з собою ніж, щоби ним від когось оборонятись, ви автоматично станете злочинцем, який задумав правопорушення.
З усіма витікаючими.
Тому не давайте себе провокувати і не підставляйте самі себе.
Давайте домовимось про те, що ваш майбутній ніж – дуже корисний господарсько-побутовий інструмент. Не більше. Але й не менше!
А ось, як ви збираєтесь цей інструмент використовувати, це вже окрема розмова. Тому що кожному інструменту своя справа. І якщо ви збираєтеся носити із собою ніж у місті, це одна історія. А ось ніж для туристичних походів – зовсім інший.
Розберемо на конкретних прикладах.
Міський складаний ніж має бути легким (100-150 г) та компактним. Бажано, щоб на рукояті ножа була кліпса, за допомогою якої можна посадити на зріз кишені. Мабуть, це найзручніший спосіб носіння ножа у місті. Ніж на кліпсі не бовтається по кишені і не заважає. Незабаром ви взагалі перестанете його відчувати. Тому ми наполегливо рекомендуємо взагалі обійти увагою ножі без кліпсів. У наш час відсутні кліпси на міському ножі - явище незрозуміле.
Якщо ви зібрались у похід, то краще вже беріть із собою фіксований ніж. Він і міцніший, і надійніший (бо простіший). Але якщо фіксований ніж здається вам надто громіздким, або вам знадобився запасний ніж до великого фікса, то тоді можна взяти з собою і якусь складану модель.
Складаний ніж для походу має бути максимально простий. Ніяких викидних автоматичних та напівавтоматичних моделей! Ніяких підшипників! Тільки шайби! Бо усе що може зламатись, обов'язково зламається! Усе, що може забруднитись, обов'язково забрудниться та перестане працювати!
Краще не брати ножі з металевими чи деревяними рукоятями. Метал остигає на морозі та може стати просто розпеченим, полежавши біля багаття чи на сонці. Метал стає слизьким від вологи. А деревина від вологи просто псується. Тай забруднюється вона надто вже легко. Тому ваш варіант – рукояті с композитів (на кшталт G10) чи мікарти.
Клинок можна взяти більш масивний та міцний. Бо, можливо, вам доведеться рубати гілки, робити кілки чи ще щось таке подібне. Але надто товстий та великий клинок теж брати не треба. Товщина в обусі у 3-3,5 мм може бути достатньою. Надто товсте лезо і важить багато, і ріже погано.
Занадто масивний клинок міському ножу не потрібен. Основна його робота – розрізання пакунків, перерізання шнурів та проводів, нарізання хліба та ковбаси на бутерброди. Загалом, у місті потрібен гострий різак, а не колун чи лом. Клинок довжиною 85-90 мм і товщиною 2,5 мм буде оптимальним. Форма клинка бажана проста. Або прямий обух або drop point.
І бажано, без жодних дірок у клинку! Яке б корисне призначення цим діркам не приписувалося б. Втомитесь потім їх прочищати після кожного застосування. Бо пам'ятайте: усе що може забруднитись – обов'язково забрудниться!
В осьовому механізмі можуть стояти підшипники чи шайби. Ніж на підшипниках класно та швидко розкривається. Ніж на шайбах вважається менш схильним до заклинювання через попадання в осьовий сміття. Що вам більше до вподоби – вибирати вам. Якісний складень у будь-якому випадку буде легко розкриватися та закриватися. Якщо він цього не робить, це не якісний складень і він вам не потрібен.
Конструктори сучасних ножів намагаються робити їх такими, що б користувач легко міг розкрити ніж, користуючись лише однією рукою. Для цього існує три основні види пристроїв:
Ніж з замком axis lock легко впізнати по характерним «кнопкам» у прорізах у верхній частині рукояті (ніж Grand Way NE601-4)
Щоби ніж не склався вам на пальці під час роботи, його клинок блокується спеціальним замком. Видів тих замків придумано безліч. Найпопулярнішими та найбільш надійними вважають liner lock, frame lock та axis lock. Ніж без такого запобіжника вам просто не потрібний.
Ножі з так званої «дамаської» сталі дуже гарно виглядають. З них виходять чудові подарунки. Але чи практичні вони?
Як би не рекламували вам круті порошкові сталі, слід розуміти кілька простих речей. Чим твердіша сталь, тим довше ніж залишиться гострим. Але тим складніше його заточити знову. Дорогі сталі поєднують у собі і твердість, і пружність. З тих сталей виходять дійсно класні ножі. Але коштують вони недешево.
І, до того ж, навіть таке лезо після серйозної експлуатації все одно затупиться. І ось так просто, як то кажуть «на колінці», ви його знову гострим вже не зробите.
Куди більш практичними виглядають сорти сталей, які досить тверді, щоби забезпечити лезу досить тривале утримання гостроти, але все ще дозволяють заточити ніж самотужки, не звертаючись до професіоналів.
До таких сталей відносять інструментальну сталь D2, нержавійки 440С, AUS 10, 8Cr13MoV, 12С27. Ціна у них доступна, в обслуговуванні вони не надто складні, а в експлуатації показують себе цілком гідно.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.