23
0
8719
Як стягнути аліменти на утримання дитини.
На території, в межах якої знаходиться сьогоднішня Україна, ще з давніх давен існує такий суспільний елемент як сім’я. Внаслідок чого, за великий проміжок часу вже сформувались певні принципи щодо правил сімейного життя.
Так згідно моральних принципів сімейного життя, батьки зобов’язані утримувати та виховувати своїх дітей. В свою чергу, діти зобов’язані доглядати та допомагати своїм стареньким батькам.
Такий правильний життєвий принцип знайшов своє відображення в Сімейному кодексі України (надалі по тексту СК України).
Так, згідно ст. 180 СК України визначено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Постає запитання, що робити жінкам які мають дітей, а їхні чоловіки не допомагають в утриманні та вихованні дитини.
Є два можливих способи вирішення даної проблеми: або в добровільному (за домовленістю між батьками) або в судовому порядку.
Добровільний порядок полягає в наступному.
За домовленістю між собою, той із батьків хто проживає окремо, може брати участь в утриманні дитини в грошовій або натуральній формі (ч. 2 ст.181 СК України). Батьки мають право укласти між собою договір про сплату аліментів (грошова форма утримання) на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати аліментів. Договір обов’язково укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 189 СК України).
Користуйтесь консультацією: Приховування дійсного заробітку при сплаті аліментів на дитину
Судовий порядок полягає в наступному.
Особа з ким проживають діти, має право на звернення до суду з позовною заявою про стягнення з іншого члена сім’ї аліментів на утримання дитини.
Варто звернути увагу на те, що навіть перебуваючи в зареєстрованому шлюбі особа має право на звернення до суду з вимогою про стягнення аліментів
Позови про стягнення аліментів можуть пред’являтись як за зареєстрованим місцем проживання позивача так і відповідача, а тому той хто подає позов сам може вибрати в який суд йому зручніше звернутись (статті 109-110 Цивільного процесуального кодексу України – надалі ЦПК України).
При цьому, позовна заява повинна бути написана та подана з дотриманням вимог статей 118-120 Цивільного процесуального кодексу України.
Під час розгляду справи, а саме при визначені розміру аліментів судом буде враховано:
стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловік, дружини, батьків, дочки, сина;
інші обставини, що мають істотне значення для справи.
Однак мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, крім випадків передбачених ст. 184 СК України (далі по тексту буде викладена ст. 184 СК України).
Аліменти згідно рішення суду також можуть стягуватися як в частці від доходу (ст. 183 СК України) так і в твердій грошовій сумі (ст. 184 СК України).
Аліменти в частці від доходу присуджуються тому із батьків з ким проживає дитина (діти).
Підставою вимоги стягнення аліментів в частці від доходу є документ підтверджуючий дохід платника аліментів або офіційне працевлаштування.
Під час подачі позовної заяви з вимогою про стягнення аліментів в частці від доходу заявнику потрібно подати до суду (додаток до позовної заяви) довідку про доходи з місця роботи відповідача.
Якщо аліменти стягуються на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення дитиною повноліття.
Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
Стягнення аліментів в твердій грошовій сумі врегульований ст. 184 СК України, так якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Читайте статтю: Апеляційний суд Київської області: узагальнення помилок, які виникають у справах про стягнення аліментів
Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Додатково варто звернути увагу на те, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.
Також аліменти можуть бути стягнуті і за минулий час, але не більше як за три роки. Однак, в такому випадку заявнику потрібно буде подати суду доказ того, що він (вона) вживав заходів щодо одержання аліментів, але не міг їх одержати в зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати.
Сімейним кодексом України передбачено відповідальність за прострочення аліментів. Так, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. При цьому наслідком систематичного ухилення від сплати аліментів є кримінальна відповідальність або позбавлення батьківських прав.
В обов’язковому випадку перед зверненням до суду з позовною заявою про стягнення аліментів рекомендую прочитати Сімейний кодекс України та Закон України «Про охорону дитинства».
Окрім того, найкращим способом вирішення Вашої проблеми є звернення до професійного юриста для отримання консультації або підготовки юристом Вам позовної заяви.
Статтю підготував,
адвокат Натина Андрій Олексійович
(096-94-374-94, 099-775-73-95)
Адреса: м. Харків, станція метро Холодна Гора, навпроти супермаркету «РОСТ».
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
92
Коментарі:
0
Переглядів:
257
Коментарі:
0
Переглядів:
1053
Коментарі:
1
Переглядів:
384
Коментарі:
0
Переглядів:
248
Коментарі:
0
Переглядів:
343
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.