Головна Посилання ... Як скласти угоду про неконкуренцію з командою IT-компанії? Як скласти угоду про неконкуренцію з командою IT-к...

Як скласти угоду про неконкуренцію з командою IT-компанії?

Уявіть ситуацію: продуктова IT-компанія наймає девелопера для розробки ПО. Пізніше IT-фахівець розуміє, що продукт принесе гарний прибуток, і у нього з'являється спокуса використати ідею для свого профіту і створити аналогічне IT-рішення. Задля боротьби з такими вчинками IT-компанії пропонують працівникам укладати договір про неконкуренцію (nca). Проте з ним треба бути обережними, і IT-юристи Stalirov&Co розповіли чому.

Свобода підприємницької діяльності в Україні

Нарешті в українському законодавстві з’явилося визначення конкурентних дій. Тож такі дії включають:

  • укладення контрактів з особами, які здійснюють аналогічну діяльність. Наприклад, розробник з Nintendo йде до Ubisoft.
  • Створення власної компанії і надання аналогічних послуг, або розробка однорідного продукту.
  • Володіння частиною статутного капіталу компанії, яка здійснює аналогічну діяльність.

Такий перелік ви знайдете у законі про Дію City. І все було б добре, якби не положення у Конституції України, відповідно до якого кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Поки Україна немає єдиного підходу і судової практики щодо розгляду спорів з порушення договору про неконкуренцію. Тож існує ризик, що nca не зможе захистити інтереси компанії у разі порушення правил неконкуренції.

Пряма заборона NCA у зарубіжних державах

Поки Україна імплементує NCA у свою практику, прогресивні країни починають відмовлятися від угоди. Так з 11 січня 2021 року у Колумбії заборонено приватним роботодавцям вимагати від співробітників укладати угоду про неконкуренцію. У штаті Іллінойс з 1 січня 2022 року заборонено підписувати NCA з робітниками, річний дохід яких менший $75 000 США. У Неваді не можна укладати угоду зі співробітниками, робота яких оплачується за погодинною системою.

Але є й менш радикальні зміни. Зокрема у Орегоні у травні 2021 року просто змінили максимальний термін дії обмеження - з 16 на 12 місяців.

Тож, якщо розробляєте міжнародний NCA, проаналізуйте вимоги законодавства саме тієї країни, де буде розглядатися спір у разі порушення умов угоди.

Яке рішення і як захистити інтереси IT-компанії?

У пріоритеті має бути NDA, договір про надання IT-послуг з розробником, технічні завдання та інвойси. За допомогою NDA ви зможете довести, що інформація була конфіденційною, а отже її розголошення або використання у власних комерційних цілях заборонено. Головне, щоб договір про нерозголошення містив детальний перелік конфіденційної інформації, способи її передачі, засоби доказування порушення і строк дії заборони. Договір з розробником - це підтвердження взаємовідносин, а технічне завдання - детальний опис скоупу робіт. Такі документи у комплексі надають можливість стягнути компенсацію.

Переглядів : 244
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати