0
0
3193
Зміст:
Правовідносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", а також договором оренди.
Відповідно до законодавства, права на земельну ділянку (право власності, право оренди тощо), а також припинення таких прав підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» імперативно встановлено, що договір оренди землі припиняється у разі ліквідації юридичної особи-орендаря. Іншими словами, оренда земельної ділянки припиняється у разі ліквідації орендаря.
Проте процедуру припинення договору оренди землі при ліквідації юридичної особи-орендаря чітко не встановлено законодавством. Тому практично виникає питання, яким чином припиняється договір оренди й коли саме, адже процес ліквідації юридичної особи не може відбуватися миттєво.
Спробуємо розібратися.
Користуйтеся консультацією: Як правильно укласти договір оренди землі
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Саме з цією подією пов'язане повне припинення юридичної особи.
Після внесення до ЄДР запису про припинення юридичної особи-орендаря правова підстава на володіння та використання майна перестає існувати, і земельна ділянка підлягає передачі орендодавцю.
Важливо: правовідносини щодо повернення земельної ділянки після ліквідації орендаря регулюватимуться главою 83 Цивільного кодексу України «Придбання, збереження майна без достатньої правової підстави». З ліквідацією орендаря його права та обов'язки не переходять до третіх осіб, а тому застосування норм законодавства, що регулює орендні правовідносини, вже неможливе.
На практиці основним негативним наслідком припинення договору оренди землі внаслідок ліквідації орендаря є ризик того, що земельна ділянка опиниться у користуванні особи, яка не має правових підстав для її використання.
Саме тому з метою запобігання такому ризику орендодавцю доцільно укласти з орендарем (до виключення останнього з ЄДР) додаткову угоду про розірвання договору оренди у зв'язку з ліквідацією юридичної особи за взаємною згодою сторін. Таку додаткову угоду від імені орендаря може підписати глава ліквідаційної комісії чи ліквідатор. Порядок розірвання договору оренди земельної ділянки в цьому випадку буде аналогічним до розірвання договору за згодою сторін незалежно від передумов такого розірвання.
Слід зазначити, що у разі відсутності згоди на дострокове розірвання договору та у разі дотримання орендарем договірної дисципліни під час процедури ліквідації, орендодавець не може достроково розірвати договір у судовому порядку, оскільки чинне законодавство пов'язує припинення договору оренди саме з ліквідацією юридичної особи, яка завершується відповідного запису в ЄДР, а не з відкриттям ліквідаційної процедури або ухваленням рішення про ліквідацію учасниками юридичної особи.
Користуйтеся консультацією: Емфітевзис vs оренда: коли доцільно?
Якщо укласти додаткову угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки на етапі ліквідації орендаря не вдалося, слід зачекати на появу в ЄДР запису про припинення останнього.
Наступний крок – звернутися до реєстратора із заявою про проведення реєстрації припинення права оренди земельної ділянки на підставі ст. 31 Закону України "Про оренду землі", а саме: внаслідок ліквідації орендаря.
До заяви додати: договір оренди землі; вилучення з ЄДР про припинення юридичної особи-орендаря; документ про сплату адміністративного збору; документ, що засвідчує особу; довіреність, якщо звертається представник.
У випадку, якщо документи для державної реєстрації припинення права були подані не в повному обсязі, державний реєстратор може ухвалити рішення про зупинення розгляду заяви. Таке рішення має містити зауваження та рекомендації щодо усунення обставин, що спричинили прийняття рішення про зупинення розгляду заяви.
З дати отримання рішення про зупинення надається 30 робочих днів для того, щоб виправити недоліки. Якщо заявник їх не усунув, реєстратор ухвалює рішення про відмову в державній реєстрації припинення права оренди.
Зверніть увагу, Законом України «Про державну реєстрацію майнових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено такі підстави для відмови у державній реєстрації права (припинення права):
Користуйтеся консультацією: Оренда водойм: умови їх використання та права користувачів
Важливо: відмова у державній реєстрації припинення права оренди на підставах, не зазначених у Законі, заборонена.
Таким чином, у разі відмови державного реєстратора у проведенні реєстрації припинення права оренди земельної ділянки, необхідно уважно ознайомитись із причиною відмови.
І якщо така причина прямо не вказана в Законі та/або не відповідає дійсності, слід оскаржити таку відмову в адміністративному суді.
Практичним прикладом реєстрації припинення права оренди землі може бути рішення суду (https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/79259077), в якому суд зазначив, що у разі ліквідації орендаря право оренди земельної ділянки достроково припиняється.
Підсумовуючи викладене:
Якщо Вам потрібна послуга фахівця, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор консультації: Сітарчук Олена
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
279
Коментарі:
0
Переглядів:
363
Коментарі:
0
Переглядів:
598
Коментарі:
0
Переглядів:
703
Коментарі:
1
Переглядів:
599
Коментарі:
0
Переглядів:
457
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.