Головна Блог ... Консультації від юристів Як припиняється договір оренди землі у разі ліквідації юридичної особи-орендаря Як припиняється договір оренди землі у разі ліквід...

Як припиняється договір оренди землі у разі ліквідації юридичної особи-орендаря

Відключити рекламу
 - 3e7c34d934a0d2ad2c4d167a89eab189.jpeg

Зміст:

Правовідносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", а також договором оренди.

Відповідно до законодавства, права на земельну ділянку (право власності, право оренди тощо), а також припинення таких прав підлягають обов'язковій державній реєстрації.

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» імперативно встановлено, що договір оренди землі припиняється у разі ліквідації юридичної особи-орендаря. Іншими словами, оренда земельної ділянки припиняється у разі ліквідації орендаря.

Проте процедуру припинення договору оренди землі при ліквідації юридичної особи-орендаря чітко не встановлено законодавством. Тому практично виникає питання, яким чином припиняється договір оренди й коли саме, адже процес ліквідації юридичної особи не може відбуватися миттєво.

Спробуємо розібратися.

Користуйтеся консультацією: Як правильно укласти договір оренди землі

Дострокове розірвання договору оренди земельної ділянкиприпинення та поновлення договору оренди

Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Саме з цією подією пов'язане повне припинення юридичної особи.

Після внесення до ЄДР запису про припинення юридичної особи-орендаря правова підстава на володіння та використання майна перестає існувати, і земельна ділянка підлягає передачі орендодавцю.

Важливо: правовідносини щодо повернення земельної ділянки після ліквідації орендаря регулюватимуться главою 83 Цивільного кодексу України «Придбання, збереження майна без достатньої правової підстави». З ліквідацією орендаря його права та обов'язки не переходять до третіх осіб, а тому застосування норм законодавства, що регулює орендні правовідносини, вже неможливе.

На практиці основним негативним наслідком припинення договору оренди землі внаслідок ліквідації орендаря є ризик того, що земельна ділянка опиниться у користуванні особи, яка не має правових підстав для її використання.

Саме тому з метою запобігання такому ризику орендодавцю доцільно укласти з орендарем (до виключення останнього з ЄДР) додаткову угоду про розірвання договору оренди у зв'язку з ліквідацією юридичної особи за взаємною згодою сторін. Таку додаткову угоду від імені орендаря може підписати глава ліквідаційної комісії чи ліквідатор. Порядок розірвання договору оренди земельної ділянки в цьому випадку буде аналогічним до розірвання договору за згодою сторін незалежно від передумов такого розірвання.

Слід зазначити, що у разі відсутності згоди на дострокове розірвання договору та у разі дотримання орендарем договірної дисципліни під час процедури ліквідації, орендодавець не може достроково розірвати договір у судовому порядку, оскільки чинне законодавство пов'язує припинення договору оренди саме з ліквідацією юридичної особи, яка завершується відповідного запису в ЄДР, а не з відкриттям ліквідаційної процедури або ухваленням рішення про ліквідацію учасниками юридичної особи.

Користуйтеся консультацією: Емфітевзис vs оренда: коли доцільно?

Припинення договору оренди земельної ділянкипорядок розірвання договору оренди земельної ділянки

Якщо укласти додаткову угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки на етапі ліквідації орендаря не вдалося, слід зачекати на появу в ЄДР запису про припинення останнього.

Наступний крок – звернутися до реєстратора із заявою про проведення реєстрації припинення права оренди земельної ділянки на підставі ст. 31 Закону України "Про оренду землі", а саме: внаслідок ліквідації орендаря.

До заяви додати: договір оренди землі; вилучення з ЄДР про припинення юридичної особи-орендаря; документ про сплату адміністративного збору; документ, що засвідчує особу; довіреність, якщо звертається представник.

У випадку, якщо документи для державної реєстрації припинення права були подані не в повному обсязі, державний реєстратор може ухвалити рішення про зупинення розгляду заяви. Таке рішення має містити зауваження та рекомендації щодо усунення обставин, що спричинили прийняття рішення про зупинення розгляду заяви.

З дати отримання рішення про зупинення надається 30 робочих днів для того, щоб виправити недоліки. Якщо заявник їх не усунув, реєстратор ухвалює рішення про відмову в державній реєстрації припинення права оренди.

Зверніть увагу, Законом України «Про державну реєстрацію майнових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено такі підстави для відмови у державній реєстрації права (припинення права):

  • заявлене право (обтяження) не підлягає державній реєстрації;
  • заяву про державну реєстрацію подано неналежною особою;
  • подані документи не відповідають вимогам закону;
  • подані документи не дають змоги встановити виникнення, зміну чи припинення майнового права на нерухоме майно;
  • існують розбіжності між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно;
  • існують зареєстровані обтяження майнових прав на нерухоме майно;
  • після завершення 30 робочих днів не усунуто обставин, які були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
  • документи подані неналежному суб'єкту державної реєстрації, нотаріусу;
  • заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подано в електронній формі особою, яка не має повноважень подавати заяву в електронній формі;
  • заявником подані ті самі документи, на підставі яких заявлене майнове право вже зареєстроване.

Користуйтеся консультацією: Оренда водойм: умови їх використання та права користувачів

оренда земельної ділянки припиняється у разі Важливо: відмова у державній реєстрації припинення права оренди на підставах, не зазначених у Законі, заборонена.

Таким чином, у разі відмови державного реєстратора у проведенні реєстрації припинення права оренди земельної ділянки, необхідно уважно ознайомитись із причиною відмови.

І якщо така причина прямо не вказана в Законі та/або не відповідає дійсності, слід оскаржити таку відмову в адміністративному суді.

Практичним прикладом реєстрації припинення права оренди землі може бути рішення суду (https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/79259077), в якому суд зазначив, що у разі ліквідації орендаря право оренди земельної ділянки достроково припиняється.

Підсумовуючи викладене:

  • у разі ліквідації орендаря договір оренди землі припиняється автоматично;
  • моментом припинення договору оренди землі є дата внесення до ЄДР відомостей про припинення юридичної особи-орендаря;
  • для мінімізації ризиків на етапі ліквідації орендаря слід укласти з останнім додаткову угоду про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки;
  • у разі неправомірної відмови державного реєстратора здійснювати реєстраційні дії щодо припинення права оренди землі внаслідок ліквідації орендаря, таку відмову слід оскаржити в адміністративному суді.

Якщо Вам потрібна послуга фахівця, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Сітарчук Олена

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 3193

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 3193

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати

    Партнери