Головна Посилання ... Як правильно скласти розписку про отримання коштів у борг? Як правильно скласти розписку про отримання коштів...

Як правильно скласти розписку про отримання коштів у борг?

Факт отримання позики документально зазначався ще за часів римського права в прототипі боргової розписки – хірографі. Навіть через багато століть розписка є важливим документом, який зазначає факт отримання грошей і закріплює зобов'язання за однією із сторін та набуття прав іншою.

Вона стала об'єктом для правового врегулювання та дослідження в судовій практиці. Тож ця тема є завжди актуальною і потребує обізнаності в ній.

665c73543dfba.webp

Як має виглядати правильно складена розписка?

Якщо ви не знаєте як правильно скласти цей документ, то можете використати якісний зразок розписки про отримання коштів від юристів – він містить в собі важливу інформацію, яка обов'язково повинна бути в документі. Дані, які потрібно зазначити при складанні, виглядають наступним чином:

  • Дата складання (дата укладення договору);
  • Особисті дані двох сторін: паспортні дані, адреси проживання, номера телефонів;
  • Дата отримання грошових коштів;
  • Сума, яку отримав позичальник, в конкретній зазначеній валюті;
  • Фіксація зобов'язання сторони повернути кошти;
  • Термін повернення боргу;
  • Підпис позичальника із вказаним ПІБ.

Важливо! В розписці не має бути виправлень. В такому разі, суд може не прийняти цей документ як доказ того, що позичальник брав грошові кошти у кредитора на певних умовах, що зазначені в документі.

Чому важливо зафіксувати це на папері (скласти договір)?

Громадяни не завжди використовують розписку для закріплення своїх домовленостей під час передачі грошей в борг. Саме тому, коли виникають спірні питання, дуже важко потім довести, що грошові кошти були виділені саме в борг тій чи іншій особі. Для уникнення таких ситуацій юристами рекомендується не тільки завжди брати письмову розписку від особи, яка отримує від вас позику, але ще й приділяти належну увагу якісному письмовому оформленню відносин з такою особою. А якщо ви самостійно не можете цього зробити, то краще все ж таки при складанні договору скористатися юридичною допомогою.

Згідно з частиною другою статті 1047 ЦКУ підтвердженням укладення договору щодо отримання позики може виступити документ, який засвідчує передання грошових коштів в борг конкретній особі, і зокрема – розписка.

Чинне законодавство зазначає, що розписка про позику обов'язково складається у письмовій формі в тому випадку, якщо її сума у десять разів більша, ніж один неоподатковуваний мінімум доходів громадян (а це по суті на практиці майже всі суттєві суми грошових коштів). Якщо ж стороною, яка дає гроші в борг, є юридична особа – договір повинен бути укладений в письмовому порядку, незалежно від суми позики.

Правочин, що вчинений в письмовій формі, вважається таким якщо:

  1. Підписаний двома сторонами;
  2. Складений в одному або кількох документах;
  3. Зафіксований в документі або листах чи телеграмах, якими обмінювались дві сторони.

Саме тому, розписка про передання грошей у позику в письмовій формі є реальним доказом не тільки укладання договору позики, але й факту передачі грошових коштів позичальником.

Правова природа документу

Розписка про позику водночас є одностороннім правочином та двостороннім договором, оскільки після складання документу всі обов'язки за цим договором несе позичальник. Права ж за розпискою набуваються тільки кредитором-позикодавцем.

За своєю юридичною природою розписка про отримання грошових коштів у борг є документом, який видається позичальником кредитору, та являє собою письмове підтвердження факту укладання договору на тих умовах, що вказані в договорі (розписці), та із засвідченням отримання певної грошової суми у зазначеній валюті.

Під час дослідження розписки та інших письмових документів суд для визначення факту укладення договору позики, в першу чергу, має встановити реальну правову природу відносин між позичальником та позикодавцем, незалежно від назви документу. На основі встановлених результатів суд виносить відповідні правові рішення.

Отже, розписка про позику повинна мати інформацію, що певна сума грошових коштів у відповідній валюті отримується саме в борг. В документі закріплюється зобов'язання за позичальником повернути суму у зазначений термін. Договір позики не має нести за собою приховані правовідносини іншого характеру, аніж боргові.

Слід знати, що договір про позику вважається укладеним як тільки грошові кошти або інші речі були передані кредитором позичальнику, і може не співпадати с датою, коли цей документ був складений. Однак, саме факт передачі грошей в борг передує безпосередньому складанню розписки.

Чому важливо складати розписку письмово?

Оскільки факт отримання грошей підтверджується лише в письмовій формі, то суд не може виносити рішень, ґрунтуючись на показання свідків для підтвердження факту отримання грошових коштів позичальником на тих чи інших умовах. Це положення не стосується ситуацій, коли розписка була підписана під впливом насильства чи обману.

Тож показання свідків можуть використовуватися судом як доказ, але лише в комплексі з іншою доказовою базою та при порушенні прав тієї чи іншої сторони.

Додатковим аргументом в судовій справі може бути те, що розписка про отримання грошових коштів нотаріально завірена. Це може полегшити примусове виконання грошового зобов'язання – в порядку вчинення виконавчого напису нотаріусом.

Переглядів : 896
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати