Головна Посилання ... Як громада впливає на місцеві органи влади

Як громада впливає на місцеві органи влади

Наше життя постійно змінюється. Змінюються не тільки окремі люди, а й цілі міста та села. Змінюється і те, як працює влада, як спілкується з людьми, як приймає рішення. І як пише портал Простір Медіа, кілька років тому великі зміни відбулися й у місцевому самоврядуванні. Тепер села та міста об’єднались у нові громади, по-новому розподіляють гроші та розв’язують нагальні проблеми. Але виникає просте запитання: як саме люди можуть впливати на рішення влади у цих нових умовах? Адже від того, наскільки активно спільнота бере участь у житті свого міста чи села, залежить, чи дійсно ці зміни зроблять наше життя кращим.

Повноваження нових громад

Так, історія створення самоврядування в Україні довга та насичена подіями. Від самого початку головною метою всіх змін було одне – дати громаді реальні повноваження та можливість впливати на життя свого міста чи села. Адже хто, як не місцеві жителі, найкраще знають свої потреби та проблеми? Останні ж зміни значно наблизили нас до цієї мети – тепер громади справді мають і повноваження, і можливості, і ресурси для усунення своїх питань.

Після об’єднання сіл та міст у нові спільноти змінився не тільки територіальний устрій – змінилася вся система прийняття рішень на місцях. Тепер ОТГ мають значно більше повноважень та можуть самостійно багато чого вирішувати. Наприклад, якщо в одному з сіл громади потрібен терміновий ремонт дороги, староста цього села звертається безпосередньо до голови ОТГ, питання розглядають на найближчій сесії ради – і приймають рішення про виділення коштів. Так само вирішуються питання:

  • ремонту шкіл та дитячих садочків;
  • оновлення медичних закладів;
  • наведення ладу на вулицях;
  • встановлення вуличного освітлення.

Раніше з кожним таким питанням потрібно було звертатися до районного чи обласного керівництва. Уявіть тільки: голові обласного центру надходили звернення від усіх сіл області, і чекати вирішення навіть невеликої проблеми доводилося місяцями. Тепер же система стала значно простішою – голова ОТГ, який представляє інтереси кількох об’єднаних сіл, може швидко реагувати на потреби кожного населеного пункту своєї громади. А до області він звертається вже зі справді важливими питаннями, які потребують підтримки на вищому рівні.

Реальні способи впливу на владу

Так, тепер зрозуміло, як працює нова система місцевої влади. Але ж влада працює для людей – тож саме думка жителів має бути головною при прийнятті рішень. Як же самі мешканці громади можуть впливати на владу? Що конкретно може зробити кожен з нас, щоб його побажання та пропозиції були почуті та враховані?

Насправді є кілька дієвих способів:

  • Найпростіший – прийти на сесію місцевої ради. Це відкриті засідання, де кожен місцевий житель громади може не тільки послухати, які питання розглядаються, але й висловити свою думку. Наприклад, якщо розглядається питання ремонту доріг, можна запропонувати почати з найбільш проблемної ділянки, про яку знають саме місцеві жителі.
  • Другий важливий спосіб – громадські слухання. Коли влада планує щось важливе, наприклад, будівництво нового майданчика чи зміну руху транспорту – вона зобов’язана спочатку обговорити це з людьми. На таких слуханнях кожен може висловити свої зауваження чи пропозиції, які влада має врахувати.
  • Дуже корисним інструментом є громадський бюджет. Це коли частину грошей ОТГ виділяють на проєкти, які пропонують самі жителі. Хочете облаштувати сквер чи встановити спортивний майданчик? Напишіть проєкт, зберіть підписи сусідів на підтримку – і ваша ідея може отримати фінансування.

А ще жителі громади можуть створювати органи самоорганізації населення – наприклад, вуличні чи квартальні комітети. Це офіційні представники жителів, які можуть не просто говорити про проблеми, а й контролювати, як влада їх вирішує.

Але найголовніше – щоб ця система працювала, кожен із нас має бути активним учасником змін. Не варто думати: “Я в цьому не розбираюся” або “Хто я такий, щоб мене слухали?”. Не можна відмахуватися від можливості впливати на рішення влади. Адже саме громада має пряме право впливати на владу – це закріплено законодавчо, і цим правом потрібно користуватися. Кожен житель важливий, кожна думка має значення і повинна бути почута. І для цього у нас є різні способи: від участі у громадських слуханнях до створення власних проєктів для розвитку ОТГ. І якщо ми хочемо реальних змін на краще, то маємо використовувати всі ці інструменти впливу на владу. Бо саме від активності мешканців залежить, як швидко та якісно влада буде працювати та усувати місцеві проблеми, а також втілювати наші ідеї в життя.

Переглядів : 28
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати