Головна Блог ... Консультації від юристів Все про виплати на дитину в 2020 році

Все про виплати на дитину в 2020 році

Відключити рекламу
 - tn1_vse_pro_viplati_na_ditinu_v_2020_rotsi_5ec7834d9e167.png

Існує декілька видів виплат на дитину, серед яких: допомога при народженні дитини, по догляду за дитиною з інвалідністю, допомога родині на дитину з важкими хворобами, виплати матері-одиначці, з опіки та піклування, пов'язані з усиновлення дитини, багатодітним сім'ям та тд, про які багато хто з нас чули, але не всі знають про процедуру їх отримання і виплати.

Зміст:

У цій статті юридичний інтернет-ресурс Protocol пропонує актуальну інформацію про всі види соціальної допомоги на дітей станом на 2020 рік, а також дізнатися чи було підвищення виплат на дитину в 2019, які покладаються виплати на другу дитину або третю. Крім цього, в статті викладена інформація про те, як отримати «дитячі виплати», кому вони призначені, в якому розмірі повинні виплачуватися і як здійснюється нарахування дитячої допомоги по областям.

Допомога при народженні дитини

Вона призначається в розмірі 41280 гривень. Одноразово виплачується сума 10320 гривень, а решта - протягом наступних 36 місяців рівними частинами (по 860 гривень кожного місяця поки дитині не виповнилося 3 роки). Розмір допомоги при народженні дитини починаючи з 2014 року не залежить від того, яка дитина «по рахунку» народилася. Отже, виплати що на першу дитину, що на третю - однакові.

Така допомога виплачується одному із батьків або опікуну дитини, який займаються вихованням та утриманням. Для її отримання потрібно протягом 12 місяців з дня народження малюка звернутися до органів соціального захисту населення (що знаходяться за місцем реєстрації / місцем проживання заявника) та подати наступні документи:

  • заяву про виплату (при наявності кваліфікованого електронного підпису її можна подати і в електронній формі на офіційному сайті Мінсоцполітики за цим посиланням) (для подачі в паперовому вигляді форма заяви, яку потрібно заповнювати, затверджена тут);
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • копію свого паспорта;
  • в разі подання опікуном - документи, що доводять опікунство.

допомога при народженні дитиниУ випадку, якщо матері, місце проживання яких зареєстровано на території України, під час тимчасового перебування за кордоном, народили дитину, то таким жінкам потрібно звернутися до компетентних органів країни перебування і отримати документи, які підтверджують народження малюка. Якщо ж жінка народила в слідчому або адміністративних ізоляторах та установах, то їй слід подати заяву органу управління такого закладу, який, в свою чергу, протягом 10 днів подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини органу соціального захисту населення.

Підстави для припинення вищезазначених виплат:

  • смерть дитини;
  • нецільове використання грошей (наприклад, одержувач таких виплат витратив дитячі гроші в своїх особистих цілях: купив машину, ходить в ресторани, а дитина, при цьому, не отримує належного харчування, потрібного одягу і необхідних умов для розвитку);
  • позбавлення батьківських прав або позбавлення опікунства;
  • смерті одержувача допомоги, або перебування його у місцях позбавлення волі;
  • передача на державне утримання дитини.

Протокол звертає увагу, що в разі усиновлення дитини, усиновителі мають право на допомогу при усиновленні, грошовий еквівалент якої і порядок виплат такі ж як і допомоги при народженні дитини.

Виплати на дитину з опіки та піклування

Така допомога призначається на дітей їхнім опікунам та піклувальникам у разі, якщо діти не перебувають на повному державному утриманні. Допомога на дитину виплачується в розмірі 2 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

Нижче наведена табличка з встановленими на 2020 рік прожитковими мінімумами згідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

Таблиця. Прожитковий мінімум для дітей на 2020 рік

з 1 січня до 30 червня

з 1 липня до 30 листопада

з 1 грудня

діти до 6 років

1779

1859

1921

діти від 6 до 18 років

2218

2318

2395

діти від 18 до 23 років

2102

2917

2270

Протокол звертає увагу на те, що якщо на дітей виплачуються інші соц. виплати (аліменти, пенсія, стипендія, інші види державної допомоги, крім допомоги по інвалідності), то розмір допомоги по опіці та піклуванню становитиме різницю між двома прожитковими мінімумами і сумою одержуваних грошей.

Так, наприклад, якщо 16-річна дитина, над якою встановлено опіку, отримує стипендію в розмірі 1000 грн щомісяця (більше жодних інших виплат не отримує), розмір виплат по опіці, станом на лютий 2020 року, буде обчислюватися таким чином:

2218 * 2 (два прожиткових мінімуми) - 1000 грн (розмір стипендії) = 3436 гривень (розмір допомоги).

Допомога призначається на підставі звернення опікуна або піклувальника до органу соціального захисту з такими документами:

  • заява про призначення виплат;
  • рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуном чи піклувальником;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • довідка про щомісячні доходи, які отримує опікун або піклувальник на дитину;
  • якщо дитина з інвалідністю, то медична довідка про це;
  • довідка про зареєстроване місце проживання дитини та опікуна / піклувальника.

Важливо відзначити, що така допомога призначається на 12 місяців (по їх закінченню перевіряють чи немає підстав для припинення виплат, і, за їх відсутності, відновлюють) і виплачується щомісяця до досягнення дитиною 18 років.

Підстави для припинення таких виплат:

  • звільнення від виконання зобов'язань по опіці та піклуванню;
  • досягнення дитиною 18 років;
  • шлюб або працевлаштування дитини;
  • передача дитини батькам або її усиновлення;
  • набуття повної дієздатності дитиною, якщо така дитина стала батьком або матір'ю.

Виплати матерям одиначкам

На такі виплати право мають матері-одиначки (які не перебувають у шлюбі (важливо звернути увагу, що не має значення цивільний це шлюб чи офіційно зареєстрований), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження відсутній запис про батька або матір. Також, таке право є в разі якщо один з батьків дитини помер, а інший, при цьому, не отримує пенсії по втраті годувальника та соціальної допомоги дитині померлого годувальника. Якщо одинокий батько чи одинока мати зареєстрували шлюб, то право на отримання допомоги за ними зберігається, якщо дитину не буде усиновлено.

Такий вид допомоги призначається незалежно від одержання інших видів державних виплат на дітей і виплачується до досягнення дитиною 18 років (якщо дитина вчиться на денній формі і не має своєї власної сім'ї, то допомога виплачується до досягнення дитиною 23-х років).

Розмір допомоги дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (розмірі вказані вище в таблиці) і середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на 1 особу за попередні півроку. Отже, щоб було легше розібратися, приклад як правильно обчислювати. Ситуація: мати-одиначка має двох дітей: 7 і 5 років, отримує заробітну плату протягом останніх 6 місяців по 5 тис гривень на місяць (більше жодних доходів не отримує). Розмір допомоги в такому разі, за станом на лютий, обчислюється на кожну дитину окремо. На старшу дитину, наприклад, таким чином: 2218 (100% прожиткового мінімуму на дитину 7 років) - 5 тис / 3 (так ми вважаємо середньомісячний дохід на 1 члена сім'ї: дохід ділимо на 3, оскільки членами сім'ї є мама і двоє дітей) = 551 грн 33 коп на місяць.

Допомога на дітей з інвалідністю у 2020 році

допомога по догляду за дитиноюТакі виплати на дитину гарантуються Законом України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю». За назвою закону можна зрозуміти кому може призначатися. Зокрема стаття 2 цього Закону встановлює розмір такої допомоги: 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Станом на 2020 рік такий прожитковий мінімум дорівнює: з 1 січня - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень. Тобто, розмір самої допомоги дорівнює: з 1 січня - 1146 грн 60 коп, з 1 липня - 1198 грн і 40 коп, а з 1 грудня - одна тисяча двісті тридцять вісім грн 30 коп.

Крім того, особам, які займаються фактичним доглядом за дитиною з інвалідністю може призначатися ще й допомога по догляду за дитиною з інвалідністю (надбавка). Така надбавка призначається особам, які ніде не працюють, не вчаться за денною формою, не служать, не перебувають на виборній посаді (якщо догляд здійснюється за дитиною з інвалідністю підгрупи А, то факт роботи, навчання, служби і тд не має значення). Розмір надбавки залежить від групи і підгрупи інвалідності і складає: на дитину з інвалідністю підгрупи А 100% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, а на іншу дитину з інвалідністю тільки 50%.

Для призначення допомоги одному з батьків, опікунові, усиновителю, необхідно звернутися до органу соцзахисту. Період призначення допомоги дорівнює періоду інвалідності, що підтверджується висновком медичної експертизи, але не більше ніж до досягнення дитиною 18 років.

Допомога для сімей з хворими дітьми

Перелік важких захворювань, розладів, травм, станів і т.п., які дають право на отримання державної допомоги на дитину, якій не встановлена ​​інвалідність, затверджений Кабінетом Міністрів України. Право отримувати таку допомогу має один з батьків, батьків-вихователів, опікун, піклувальник, усиновитель, який здійснює догляд за дитиною і проживає з нею.

Щоб отримувати ці виплати на дитину необхідно звернутися до органу соцзахисту із заявою та медичною довідкою про наявність захворювання, передбаченого в Переліку, копією свідоцтва про народження та документами, що засвідчують заявника (паспорт і якщо звертається опікун / піклувальник / усиновитель - рішення про їх призначення) . Розмір допомоги у 2020 році дорівнює: з 1 січня - 1146 грн 60 коп, з 1 липня - 1198 грн і 40 коп, а з 1 грудня - 1238 грн 30 коп. Допомога виплачується щомісяця.

Тимчасова допомога на дітей, батьки яких не платять аліменти

Порядок призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (Постанова КМУ від 22 лютого 2006 року №189) передбачає такий вид тимчасової допомоги дитині у віці до 18 років у разі, якщо:

  • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів;
  • щодо одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або примусове лікування в місцях позбавлення волі (або він визнаний недієздатним, або знаходиться на строковій військовій службі);
  • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Розмір такої допомоги дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини і середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на 1 особу за останні півроку.

Допомога на дітей з багатодітних сімей

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітних сімей» № 250 від 13 березня 2019 року, допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву, і виплачується кожного місяця, поки дитині не виповнилося 6 років.

У разі, якщо в сім'ї одночасно народилося двоє і більше дітей, в результаті чого сім'я отримала статус багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожного з них. Розмір допомоги - тверда щомісячна сума 1700 гривень.

Для призначення допомоги одному з батьків (який постійно проживає разом з дитиною) потрібно звернутися до органу соцзахисту (або за місцем фактичного проживання, або за місцем реєстрації) з заявою та підтверджуючими документами (посвідчення багатодітних батьків і дитини (якщо їй виповнилося 6 років), свідоцтво про народження малюка.

Нові виплати на дитину 2019: відновлення допомоги по догляду за дитиною і підвищення допомоги при народженні дитини, «муніципальна няня»

З 2014 року допомогу по догляду за дитиною до 3-х років скасували. Але, в грудні 2019 року на сайті Верховної Ради України з'явився проект Постанови зі зверненням відновити такий вид допомоги. З текстом проекту Постанови можна ознайомитися на фото нижче. Затвердять чи ні такі зміни передбачити не можемо, залишається тільки чекати і спостерігати.

допомога на дитину

При цьому, Протокол нагадує, що хоча допомога по догляду за дитиною не виплачується зараз, з 2019 року діє механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня». Якщо коротко про цю послугу, то: батьки (усиновлювачі) або опікуни, які на законних підставах проживають на території України можуть найняти «няню» (якою може бути ФОП або фірма / компанія / організація, що займається діяльністю по догляду за дітьми) та отримувати від держави щомісяця компенсацію на такі послуги в розмірі 1 прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (якщо «няня» доглядає за кількома дітьми, то компенсація виплачується на кожну з них). Більш детальну інформацію про «муніципальну няню» можна дізнатися в Постанові КМУ від 30 січня 2019 року № 68.

Також, в жовтні 2019 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про висновки і пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2020 рік», в якій, зокрема п.2.18 пропонувалося при прийнятті бюджету на 2020 рік розглянути питання про збільшення розміру допомоги при народженні малюка, а також пропонувалося обчислювати розмір допомоги в залежності від того, яка дитина "по рахунку" народилася у сім'ї. Але, бюджет на 2020 рік вже прийнятий, а запропоновані зміни розглянуті і відхилені.

Таким чином, підвищення виплат не здійснилося і допомогу по догляду за дитиною не відновили поки що.

Важливо відзначити, що нарахування дитячої допомоги по областям здійснюється органом соцзахисту, який робить грошові перекази на Укрпошту за місцем проживання одержувачів.

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 102166

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 102166

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Мы уже второй месяц ждём выплату на второго ребёнка, все документы здали, куда звонить, куда обращаться?

    23.08.2020 01:21

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати