12
4
168250
«За допомогою доброго слова і пістолета ви можете домогтися набагато більшого, ніж тільки одним добрим словом».
Сьогоднішня ситуація в Україні щодо зброї досягла критичної позначки. На території нашої країни використовується більше 3 мільйонів одиниць нарізної зброї. На руках у українців близько 5-6 мільйонів незареєстрованих «стволів». Як результат, кримінальна статистика зашкалює від кількості злочинів із застосуванням зброї. Ринок зброї процвітає, а все тому, що у нас немає закону про зброю. На сьогоднішній день в країні діють збройні інструкції МВС, прийняті ще в кінці 90-х років і які не відповідають сьогоднішньому дню, особливо з урахуванням анексії Криму та війни на Донбасі і Луганську.
Зміст:
Гарантоване Конституцією невід'ємне право громадян на захист власного життя, здоров'я, майна і життя інших людей, в тому числі із застосуванням зброї самозахисту. На сьогоднішній день законодавство забороняє українцям вільно володіти вогнепальною зброєю. Згідно ст. 263 Кримінального кодексу України, за носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу порушнику загрожує від трьох до семи років в'язниці. На законних підставах громадяни України можуть володіти тільки гладкоствольною мисливською (з 21 року), нарізною мисливською (з 25 років) та пневматичною зброєю (з 18 років). Також фактично не заборонене володіння газовою зброєю, хоча в українському правовому полі така категорія зброї не передбачена. Окремим категоріям українців надано право володіти травматичною зброєю.
Єдиний документ, який регулює питання отримання громадянами зброї і відповідальності за носіння і зберігання - «Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення вогнепальної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, заряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями металевими снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів », затверджена наказом МВС України №622 від 21 серпня 1998 року. Інструкція визначає умови і порядок видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, облік, охорону, носіння, перевезення і використання зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, боєприпасів , інших предметів, матеріалів і речовин, щодо зберігання і використання яких встановлено спеціальні правила, порядок і на які поширюється дія дозвільної системи, правил поводження з ними та їх застосування.
Травматична зброя призначена для самооборони на невеликій відстані, найчастіше - не більше декількох метрів. Зазвичай конструкція такої зброї передбачає обмеження в використовуваному боєприпасі і дульної енергії при пострілі. Для цього всередині ствола встановлюється стаціонарний обмежувач, який перешкоджає пострілу нееластичною кулею (в цьому випадку куля виготовляється з гуми), а сам ствол роблять зниженої міцності (при стрільбі металевими кулями його просто розірве).
У числі переваг травматики можна назвати розміри, що дозволяють носити його повсякденно, а також солідний зовнішній вигляд - відрізнити травматичний пістолет від бойового на погляд дуже складно.
Достовірно контролювати ступінь ураження важко, але зазвичай він обмежується дуже сильним забоєм, після якого здійснювати агресивні дії досить важко. Але потрібно пам'ятати, що при попаданні в особливо чутливі точки (очі, горло, відкритий рот) можливий смертельний результат.
Згідно з цим документом, громадяни України можуть отримати два види дозволів: на придбання і перевезення зброї, терміном на 3 місяці, і на носіння та зберігання, терміном на 3 роки. В Україні «травмат» виділено в окрему категорію зброї, і отримати дозвіл на нього не набагато складніше, ніж на мисливську.
Єдине обмеження - потрібно входити в одну з наступних груп:
Право на придбання засобів активної оборони (пістолетів і револьверів для стрільби гумовими кулями) мають працівники суду, правоохоронних органів та їх близькі родичі, а також особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві, журналісти та позаштатні журналісти, депутати України, члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовці, крім тих, хто проходить строкову військову службу, державні службовці, які мають категорії й ранги.
До правоохоронних органів належать:
Що потрібно ще крім бажання володіти зброєю такого типу:
Оформити дозвіл можна виключно в місцевих відділеннях дозвільної системи. Туди необхідно прибути з письмовим клопотанням про видачу дозволу, заповненим карткою-заявкою, медичною довідкою, в якій вказується відсутність протипоказань, що перешкоджають купівлі зброї - довідкою форми 127 / О.
Щоб розібратися, як отримати дозвіл на травматичну зброю, слід враховувати наступні моменти. Головними умовами, які дозволяють отримати дозвіл на травматичну зброю в Україні, є:
Щодо всіх останніх умов, щоб у підсумку оформити дозвіл на травматичний пістолет або іншу зброю, слід отримати довідки. Також потрібно подбати про наявність довідки, яка підтверджує відсутність судимості - довідки форми ІП-1, рапорту дільничного інспектора поліції, що підтверджує перевірку за місцем проживання, з довідкою, яка свідчить про те, що ви пройшли навчання матеріальної частини зброї, поводження з нею і її використання, квитанції банку про оплату послуг дозвільної системи, квитанції банку про оплату коштів за бланк дозволу на право купівлі, і документ, який підтверджує Вашу приналежність до однієї з вище зазначених категорій громадян.
Дозвіл на даний вид зброї потрібний. Видачею такого і документами займається певний орган. Часто держава і безпосередні чиновники вносять ті чи інші зміни в спосіб отримання даного дозволу. Абсолютно кожен рік вносяться якісь корективи і необхідні ще додаткові документи для отримання того чи іншого дозволу. Купити травматичний пістолет без дозволу в Україні є безпосереднім злочином. А вже використання його без певного дозволу понесе собою кримінальне покарання. Отже, з цього необхідно бути вкрай акуратним і обережним. Не потрібно бути лінивим, адже отримати дозвіл досить просто, потрібно просто зібрати всі необхідні довідки, які затверджені в спеціальному списку.
Етапи оформлення дозволу на травматичну зброю наступні:
Подана Заява з додатками будуть розглянуті уповноваженою особою протягом 30 днів з моменту їх подачі, в результаті чого буде прийнято рішення або про видачу дозволу на травматичну зброю, або про відмову у видачі такого дозволу.
У разі отримання дозволу на травматичну зброю, протягом трьох місяців (термін дії дозволу на покупку) необхідно купити зброю, яку протягом 10 днів необхідно зареєструвати в органах поліції (за місцем реєстрації власника) з метою отримання дозволу на її зберігання, носіння та використання .
Необхідно також пам'ятати, що, якщо Ви носите з собою травматичну зброю, то не забувайте мати при собі паспорт та відповідний дозвіл на випадок, якщо когось зацікавлять правові підстави використання Вами зброї.
Таким чином, отримання дозволу на покупку, носіння, зберігання, використання травматичної зброї являє собою досить тривалий процес, який має важливі нюанси, вимагає відповідального підходу з боку особи, яка виявила бажання на отримання такого дозволу, і не вимагає особливих матеріальних витрат. Однак, уважно вивчивши процедуру отримання відповідного дозволу, ви зможете не тільки захистити себе за допомогою травматичної зброї, а й убезпечити себе від непотрібних правових наслідків у разі її нелегального використання.
Згідно з правилами зберігання травматичної зброї вдома зберігати її мають право громадяни, які мають відповідний дозвіл.
Зберігання травматичної і мисливської зброї здійснюється в замкненому сейфі або металевій шафі. Допускається також зберігання в ящиках, виготовлених з високоміцного металу або дерева, обшитого залізом.
Громадяни повинні дотримуватися режиму роздільного зберігання для наступних об'єктів:
Зброя та набої зберігаються за місцем проживання або місцем перебування громадянина. На металевих ящиках і сейфах, де буде розміщуватися зброя, слід встановити замок. Не допускається розміщення зброї в відкритих сейфах, які не можуть обмежити вільного доступу до пристроїв сторонніх осіб.
Сейфові замки бувають:
Товщина стінки сейфа повинна складати не менше 2 мм.
Сейфи, шафи і ящики, де буде знаходитися зброя, необхідно розміщувати:
Слід також подбати про те, щоб ящики з патронами перебували не ближче 1 м від опалювальних приладів.
При цьому слід дотримуватися розміщення сейфів і шаф, коли вони не повинні перешкоджати відкриванню дверей в приміщенні, де зберігається зброя.
За недотримання правил, встановлених інструкцією, громадян чекає кримінальна і адміністративна відповідальність. Зокрема, кримінальна відповідальність настає:
Тобто кримінальна відповідальність поширюється на тих, хто незаконно поводиться з будь-якими видами зброї, а адміністративна - на тих, хто незаконно нею володіє або поводиться. При цьому, уникнути кримінального покарання, відповідно до ст. 263, ч. 3 КК України, можна, добровільно здавши зброю в поліцію.
Травматична зброя без ліцензії може стати причиною притягнення до адміністративної або навіть до кримінальної відповідальності.
Злочини даної категорії є досить поширеними: кримінальні правопорушення проти громадської безпеки, до яких належать зазначені протиправні дії, згідно зі статистикою є одними з найчисленніших злочинів, за які громадяни засуджуються українськими судами.
Щоб уникнути проблем з законом, слід врахувати всі нюанси поводження з травматичною зброєю.
Після придбання зброї протягом 10 днів вона повинен бути зареєстрована в дозвільній системі. Після цього, протягом двох тижнів, ви отримаєте остаточний документ, що дозволяє зберігати і носити зброю.
Потім необхідно провести контрольний знімок для отримання результатів у базі МВС. При цьому Вам необхідно буде мати при собі власну зброю, дозвіл на неї, паспорт і три штатних патрона. Також обов'язковою є наявність сейфа для зберігання.
На сьогоднішній день в Україні немає спеціального закону, який би регламентував використання вогнепальної зброї для простих громадян.
Стаття 263 українського Кримінального кодексу говорить, що за незаконне носіння, зберігання, збут вогнепальної зброї, вибухівки та набоїв людині загрожує від 3 до 7 років позбавлення волі. Носіння зброї здійснюється на підставі ліцензій, отриманих в ОЛРР УВС за місцем проживання. При носінні травматичної зброї обов'язково потрібно мати при собі документ, що засвідчує вашу особу, наприклад паспорт, а також саму ліцензію, що дає право на експлуатацію зброї.
Носити травматичну зброю слід зі спорядженим боєприпасами магазином або барабаном, але без патрона в патроннику. Зброя обов'язково повинна бути поставленою на запобіжник і перебувати в кобурі. У питанні вибору кобури законодавство залишає вам повну свободу дій по смакам і уподобанням.
Будь-яка людина, якій виповнилося 18 років, має право на придбання холодної, пневматичної і охолощеної (стріляє холостими патронами) зброї. З 21 року людина вже має право купити мисливську гладкоствольну зброю, а з 25 років - мисливську нарізну.
Травматичний пістолет без ліцензії - підстава для накладення на власника адміністративного штрафу або навіть притягнення до кримінальної відповідальності. Для цього протягом 2 тижнів з моменту придбання пістолета в відділення поліції, що займається видачею дозвільної документації, необхідно здати наступний комплект документів:
Крім цього необхідно додати комплект відстріляних гільз в спеціальній упаковці (якщо такі прикладені до пістолета заводом-виготовлювачем) і документ, що підтверджує сплату держмита за видачу дозволу.
Після подачі необхідних документів, дозвіл буде видано протягом місяця. На руки видається бланк суворої звітності, який складається з трьох частин: першу відразу залишає собі МВС, з двома останніми йдете в магазин і купуєте зброю.
Тому після проходження навчання та отримання ліцензії, що дозволяє придбати травматику, необхідно отримати ще дозвіл на її носіння та зберігання. На сьогоднішній день, єдиною нормою права, яка регламентує застосування травматичної зброї в цілях захисту і наслідки його застосування, є стаття 36 Кримінального кодексу України "Необхідна оборона". Необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту прав, що охороняються законом, та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто здійснює шкоду, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
Користуйтеся нашим сервісом Тендер на юридичну послугу і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.
Автор консультації: Третякова Людмила Федорівна
Джерело: Юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
207
Коментарі:
0
Переглядів:
296
Коментарі:
0
Переглядів:
374
Коментарі:
0
Переглядів:
722
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
618
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
1. Стаття 263 українського Кримінального кодексу говорить, що за незаконне носіння, зберігання, збут вогнепальної зброї, вибухівки та набоїв людині загрожує від 3 до 7 років позбавлення волі." - незаконне носіння ? А на який Закон це посилання? 2.Носити травматичну зброю слід зі спорядженим боєприпасами магазином або барабаном, але без патрона в патроннику. - у револьвері патрон в патроннику чи ні? Можна не відповідати, бо відповідь очевидна. Тоді чому відмінність від пістолета? Може мається на увазі, що одну камору барабану не слід заряджати патроном? 3. Зброя обов'язково повинна бути поставленою на запобіжник і перебувати в кобурі. - Будь ласка, поясніть яким нормативним документом (Законом) це регламентовано.
Ви ж самі знаєте, то КК України. ст. 263.
Вимога відсутності патрона у патроннику та обов'язкове тримання зброї на запобіжнику, то є дурнувасті нюанси, причому висмоктані з пальця. А от щодо статті КПК та відсутності Закону, то юридичні проблеми. Детальніше тут: https://zbroya.info/uk/partner/oklegal/blog/12440_nauka-proti-neutstva-pravookhorontsiv/
Що буде за носіння травматики без дозволу?