Головна Блог ... Новини Вирішили проблему швидше: мурахи виявилися кращими за людей у груповому завданні, - вчені Вирішили проблему швидше: мурахи виявилися кращими...

Вирішили проблему швидше: мурахи виявилися кращими за людей у груповому завданні, - вчені

  • 0

  • 0

  • 9

Відключити рекламу

Кожен, хто хоча б раз бачив мурах, знає, що вони є дуже соціальними істотами, адже їх рідко можна побачити на самоті. Люди теж є такими істотами, навіть якщо дехто полюбляє самотність, пише phys.org.

Відомо, що мурахи і люди є єдиними істотами в природі, які постійно співпрацюють під час транспортування великих вантажів, що суттєво перевищує їхні власні розміри. 

Зокрема професор Офер Файнерман та його команда з Інституту Вейцмана використали цю спільну рису для проведення захопливого змагання, яке дасть відповідь на запитання: Хто краще керуватиме великим вантажем у лабіринті?

Результати такого дослідження, які опубліковані в Proceedings of the National Academy of Sciences, розкривають нові факти на групове прийняття рішень, а також на плюси і мінуси співпраці порівняно з діями поодинці. 

Аби дослідити таке порівняння між двома такими різними видами, вчені створили реальну версію "головоломки про піаніно" - це класична обчислювальна задача з області планування руху і робототехніки, яка розглядає ймовірні способи переміщення об'єкта незвичайної форми, до прикладу, піаніно - з точки А в точку Б у складному середовищі. 

Замість піаніно мурахи отримали Т-подібний предмет, яким вони мали маневрувати у прямокутному просторі, який розділений на три камери, з'єднані двома вузькими щілинами. 

"Дослідники створили два набори лабіринтів, які відрізнялися лише розмірами, щоб відповідати розмірам мурах і людей, а також груп різного розміру. Набрати учасників дослідження було легше у випадку з людьми, які зголосилися просто тому, що їх попросили взяти участь, і, ймовірно, тому, що їм сподобалася ідея змагання. З іншого боку, мурахи далекі від конкуренції. Вони приєдналися, бо були введені в оману, думаючи, що важкий вантаж - це соковитий їстівний шматочок, який вони перевозять до свого гнізда", - йдеться у матеріалі.

Експеримент з мурахами і людьми

Своєю чергою мурахи, яких обрали для змагань з людиною, були Paratrechina longicornis. Їх називають так через довгі вусики, однак іноді на них ще кажуть "божевільні мурахи" через їхню схильність швидко бігати. Такий вид мурах всі добре знають, адже він поширений по всьому світу.

"Мурахи вирішували завдання лабіринту в трьох комбінаціях: одна мураха, невелика група з приблизно семи мурах і велика група з приблизно 80 мурах. Люди виконували завдання у трьох паралельних комбінаціях: одна людина, невелика група з шести-дев'яти осіб і велика група з 26 осіб", - підкреслили у phys.org.

Також аби зробити порівняння якомога точнішим, групи людей повинні були в деяких випадках не спілкуватися за допомогою мови або жестів. Їм потрібно було теж носити хірургічні маски та сонцезахисні окуляри, аби приховати свої роти та очі. 

Крім того, людям наказали тримати вантаж лише за ручки, які імітували спосіб, у який його тримають мурахи. На ручках були вмонтовані лічильники, які вимірювали силу тяги, прикладену кожною людиною впродовж всього експерименту. 

"Дослідники повторили експеримент багато разів для кожної комбінації, а потім ретельно проаналізували відеозаписи та всі розширені дані відстеження, використовуючи комп'ютерні симуляції та різні фізичні моделі. Не дивно, що когнітивні здібності людей дали їм перевагу в індивідуальному випробуванні, в якому вони вдалися до прорахованого, стратегічного планування, легко перевершивши мурах", - продовжили у матеріалі.

Водночас під час групового завдання все було зовсім по-іншому, особливо для великих груп. Як виявилось, мурахи не лише працювали краще, ніж окремі мурахи, але у деяких випадках вони діяли краще, ніж люди. 

Також групи мурах діяли разом розраховано і стратегічно, показуючи колективну пам'ять, яка допомагала їм зберігати певний напрямок руху й уникати повторюваних помилок. 

Своєю чергою люди навпаки не змогли покращити свої результати, коли працювали в групах. 

"Мурашник - це фактично сім'я. Всі мурахи в гнізді - сестри, і вони мають спільні інтереси. Це тісно пов'язане суспільство, в якому співпраця значно переважає конкуренцію. Ось чому мурашник іноді називають суперорганізмом, свого роду живим тілом, що складається з безлічі "клітин", які співпрацюють одна з одною", - підкреслив Офер Файнерман.

За його словами, результати дослідників підтверджують таке бачення. Він додав, що вчені показала, що мурахи, які діють як група, розумніші. 

"На противагу цьому, формування груп не розширило когнітивні здібності людей. Знаменита "мудрість натовпу", яка стала такою популярною в епоху соціальних мереж, не вийшла на перший план у наших експериментах", - зауважив професор.

Інші наукові дослідження

Як писав УНІАН, вчені зробили дивовижне відкриття про дитинчат китів. Як виявилось, тварини видають прохальні заклики, коли хочуть отримати від матері молоко. 

Також вчені з'ясували, що планета розміром із Землю може мати атмосферу. Йдеться про холодну зорю "Траппіст-1", яка має сім потенційно схожих на Землю кам'янистих планет, що обертаються навколо своєї зірки.


ДЖЕРЕЛО : UNIAN
  • 9

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 9

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати