1
0
6810
Зміст:
Питання «Що таке сім'я?» в сучасному світі немає якої-небудь єдиної відповіді.
Наприклад, в мусульманському суспільстві родина стоїть на першому місці в житті будь-якої людини. Вони вважають, що чим більше дітей, тим щасливіша сім'я.
А ось в Китаї, як нам відомо, з 1979 року для сімей існують обмеження за кількістю дітей, яких вони мають право завести. Одна сім'я - одна дитина для міста і двоє дітей на сім'ю - для села.
В Ізраїлі ж, як і в мусульманських країнах, теж існує правило щасливої родини - безліч дітей. Але дитина це повноцінний член сім'ї з моменту її народження, яку не можна лаяти, карати, бити, примушувати до чогось, на неї не можна навіть підвищити голос. Можливо через це у ізраїльтян такий трохи специфічний темперамент в порівнянні з європейцями.
В Україні сімейні цінності дещо інші. Соціум як і раніше диктує правило, що сім'я - осередок суспільства, який громадянин зобов'язаний створити хоч раз у своєму житті, як можна раніше і при цьому обов'язково завести дитину, а краще двох. У підсумку, під впливом громадської думки, молоді люди нерідко вступають в шлюб, не усвідомлюючи його реальної природи, заводять дитину, а через два - три роки, загрузнувши в побут і рутині, розуміють, що жити разом вже не представляється можливим, розривають шлюб. Здається, ну що тут такого? Ну не зійшлися характерами, ну розірвали шлюб, ну роз'їхалися хто куди. Це ж не трагедія. Однак - це не трагедія для тих, хто розлучається, оскільки вони один одному за своєю природою ніхто, а ось для їх спільної дитини все не так прозаїчно. У дитини змінюється все життя. Тато більше не любить маму, а мама не любить тата, вони більше не живуть в одній квартирі або будинку, постійно лаються, щось ділять, і найгірше, якщо ділити починають саму дитину (з ким же малюк тепер буде жити?). Ось про визначення місця проживання дитини ми і поговоримо в даній статті. А саме:
У більшості пар, які розходяться, і у яких є дитина / діти, завжди виникає питання: «З ким залишаться діти після розлучення? І як визначити місце проживання дитини після розлучення?». Відповідно до норм Сімейного кодексу України, обоє батьків мають однакове право на проживання з дитиною.
До сьогоднішнього дня основною підставою для визначення місця проживання дитини з одним з батьків є оточення її достатньою любов'ю, увагою і опікою, при яких вона зможе нормально розвиватися як особистість. Що таке «досить» і «нормально» визначають самі батьки, якщо, звичайно ж, між ними не виникло судового спору.
Також необхідно пам'ятати, що місце проживання дитини батьки можуть визначати самостійно лише до досягнення дитиною десяти років. Після досягнення дитиною десяти років, її думка обов'язково враховується. А після досягнення дитиною чотирнадцяти років - вона сама визначає місце свого проживання.
Таким чином, підводячи підсумок з вищесказаного, якщо сімейна пара вирішила розірвати шлюб за обопільною згодою і у них немає спору щодо місця проживання їхніх дітей, діти залишаються проживати там, де визначать самі батьки з урахуванням думки і побажань дитини, якщо, звичайно ж, дитина на цей момент не досягла чотирнадцятирічного віку.
Звичайно ж можна! Батьки можуть укласти договір, в якому передбачити місце проживання дитини, порядок спілкування з нею того з батьків, хто буде проживати окремо, розмір аліментів і додаткових витрат на утримання дитини і т.п. Даний договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню і є обов'язковим до виконання.
Якщо визначення місця проживання дитини при роздільному проживанні батьків стає спірним та батьки не можуть між собою домовитися, то є два способи вирішення питання:
При зверненні до органу опіки та піклування, з текстом заяви і переліком необхідних документів вам підкаже сам орган опіки та піклування. А ось зі зверненням до суду все дещо складніше.
Позовна заява про визначення місця проживання дитини (Україна) має бути оформлена в повній відповідності з Цивільним процесуальним кодексом України, подається вона в суд за місцем реєстрації відповідача з обов'язковою оплатою судового збору. В якості третьої сторони в судовий процес обов'язково повинен бути притягнутий орган опіки та піклування тієї місцевості, де фактично проживає дитина.
До позовної заяви необхідно додати: свідоцтво про шлюб (якщо дитина народилася в шлюбі), рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження дитини, докази оплати / несплати аліментів на утримання дитини, докази фактичного проживання дитини з одним з батьків, характеристика зі школи / дитячого саду, докази сплати судового збору, клопотання про виклик і допит свідків, інші докази, що необхідні для вирішення судової справи.
Як уже було згадано вище, в даному процесі орган опіки та піклування грає ключову роль. Саме він після відкриття провадження у справі проводить ряд дій спрямованих на визначення найбільш відповідного інтересам дитини місця проживання. Після цього, орган опіки та піклування, оформляє висновок з відповідною рекомендацією місця проживання дитини, який передається в суд.
Як показує практика, в 99 випадках з 100 суд приймає рішення в повній відповідності висновку органу опіки та піклування, але визначення місця проживання дитини в такому випадку здійснюється вже на підставі рішення суду.
Відповідно до судової практики, яка вважалася усталеною донедавна, визначити місце проживання дитини з матір'ю було найпростіше. Суд вважав, що проживати з мамою дитині апріорі краще, так як «мати - є мати і крапка». І в разі якщо мати не веде асоціальний спосіб життя, не знаходиться в місцях позбавлення волі, не живе в коробці з-під холодильника і немає доведених випадків застосування до дитини насильства, то дитину залишали жити з мамою. Однак, на сьогоднішній день (тенденції 2018 - 2020 років) під впливом проєвропейських течій гендерної рівності судова практика стала змінюватися і рішень суду на користь батька почало ставати все більше.
Для того, щоб визначити місце проживання дитини з одним з батьків доводити необхідно не розмір добробуту батьків і кількість квадратних метрів його житла, а факт того, що у конкретного з батьків дитині буде більш комфортно в психологічному плані, що дитина буде оточена увагою, любов'ю і турботою. З одного боку здається, що поняття дуже неконкретні і довести це неможливо, але якщо заглибитися в даний аспект, то не все так складно. Ну, по-перше, комісія органу опіки та піклування буде запрошувати батьків і дитину на співбесіду, де будуть встановлювати, що кожен з батьків уже дав і збирається дати своїй дитині для його нормального фізичного та психологічного розвитку. Чи достатня опіка була дана в минулому. І т.д. По-друге, велике значення має, де дитина проживала останнім часом і де вона відчуває себе комфортно. По-третє, важливу роль мають характеристики зі школи / дитячого садка, оскільки, якщо відповідно до них успішність дитини за час проживання з конкретним з батьків впала або дитина стала вести себе не звично дивно, то значить місце, де вона живе, не зовсім їй підходить. І так далі.
Нерідко, забуваючи про суть, батьки в судовому процесі про визначення місця проживання дитини, забувають про суть справи і продовжують з'ясовувати свої відносини, самоутверждаясь за рахунок дитини. Це призводить до затягування судового процесу, постійних сварок і стресів. Конфліктна ситуація заходить в глухий кут. А страждає від цього, в першу чергу, ні в чому невинна дитина, яка любить однаково тата і маму, і яка хоче лише одного - щоб його любили в замін.
Шановні батьки! Якщо життєві обставини привели вас до розриву відносин і розірвання шлюбу, то за шквалом емоцій ви можете просто не помітити страждань маленької людини. У таких випадках іноді варто зупинитися, видихнути, заховати свої амбіції і гордість в шафу життєвого багажу, і сісти з вашим візаві за стіл переговорів. Запевняю вас, що в більшості випадків можна знайти компроміс, при якому за підсумком всі залишаться щасливі.
Якщо Вам необхідна консультація професіонала, пропонуємо скористатися послугою «Тендер на юридичну допомогу» від юридичного порталу Протокол, просто перейшовши за посиланням: protocol.ua/ua/yurydychni_posluhy/
Автор консультації: адвокат Станіслав Ліфлянчик
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
151
Коментарі:
0
Переглядів:
188
Коментарі:
0
Переглядів:
228
Коментарі:
0
Переглядів:
511
Коментарі:
0
Переглядів:
8390
Коментарі:
0
Переглядів:
511
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.