Для захисту людей у побуті при контакті з приладом, на корпус якого стався пробій струму, використовується заземлення та занулення, що відрізняються між собою принципом дії та умовами застосування. Занулення — це переведення струму в електрощиток, після чого відключається автоматичний вимикач, а заземлення — це відведення струму на заземлювальний контур у ґрунті без припинення подачі струму. Розберемо обидві схеми захисту та їх принципові відмінності.
Заземлення
Переведення електричного струму з корпусу електроустаткування на спеціальний контур, фізично занурений у ґрунт, називається захисним заземленням. До кожного побутового приладу від щита підводиться проводка — фазний та нульовий провід. Пробій фази на металевий корпус (радіатора, пральної машини, бойлера тощо) є потенційною загрозою здоров'ю та життю. Для запобігання цього корпус пристрою з'єднується спеціальною ізольованою жилою із заземлювальним контуром. Завдяки цьому при пробої фази струм просто піде в землю — шляхом найменшого опору.
Існують три основні варіанти заземлення, облаштування якого виконується окремо, без використання схем занулення:
1. Побутовий — використовується для захисту людей у побуті під час пробою фази на поверхню електрообладнання.
2. Професійний — застосовується для забезпечення безперебійного функціонування установок на виробництві у поточному або аварійному режимі.
3. Стихійний — призначений для захисту устаткування від потужних розрядів струму, що виникають при попаданні блискавки.
Занулення
При створенні схеми захисного занулення струмопровідні деталі обладнання, з яким постійно або випадково може контактувати людина, під’єднуються до нульової жили в щитку. Принцип монтажу аналогічний схемі заземлення — тільки контакт на корпусі приєднується не до «землі», а до «нуля». В обох випадках для реалізації захисту потрібен окремий провід.
Принцип дії занулення досить простий, зводиться до наступного алгоритму:
1. У момент пробою фази на корпус або інші струмопровідні частини обладнання струм моментально передається «нульовим» захистом на модуль контролю.
2. У місці контакту «нуля» від обладнання з фазою виникає коротке замикання.
3. Автоматичний вимикач, запобіжник, диференційний автомат або інше контрольне устаткування миттєво обриває подачу струму в цій частині ланцюга.
4. Результат — електроприлад знеструмлюється, людина перебуває у безпеці.
Основна відмінність між цими двома поняттями — у мірі надійності захисту від ураження струмом. На відміну від занулення система заземлення забезпечує безперервне та надійніше відведення струму з поверхні побутового приладу безпосередньо в ґрунт. У той час як схема занулення припиняє подачу струму, тільки в момент його пробою на корпус шляхом відключення даної гілки мережі контрольним обладнанням. В каталозі компанії SKYENERGY можна купити автоматичний вимикач, диференційний автомат, провід та іншу продукцію для організації заземлення або занулення.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.