Історія справи
Ухвала КАС ВП від 30.07.2019 року у справі №440/635/19

УХВАЛА29 липня 2019 рокуКиївсправа №440/635/19адміністративне провадження №К/9901/20350/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Желєзного І. В.,суддів: Шарапи В. М., Чиркіна С. М.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 рокута постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 рокуу справі №440/635/19за позовом ОСОБА_1до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,УСТАНОВИЛ:Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просив:- визнати протиправними дій відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 розміру перерахованої та виплачуваної з 01 січня 2018 року пенсії за вислугу років;- зобов'язати відповідача перерахуватита виплачувати пенсію за вислугу років з 01 січня 2018 року у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення із збереженням розміру раніше призначеної до перерахунку пенсії в сумі 17141,25 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року, відмовлено у задоволенні позову.17 липня 2019 року позивачем направлено до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року, в якій просить скасувати вищезазначені судові рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд дійшов висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.Судом встановлено, що розгляд справи відбувався за за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.Відповідно до ст.
129 Конституції України до основних засад судочинства належить забезпечення апеляційного перегляду справи. Касаційне оскарження судового рішення допускається лише у визначених законом випадках.
Пунктом 10 ч. 6 ст.
12 КАС України передбачено, що справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.Аналіз наведених норм в контексті правовідносин, що є предметом дослідження, свідчить про те, що в даному випадку оскаржуються судові рішення, постановлені в справі незначної складності.За правилами п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України судові рішення у справах незначної складності не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Тлумачення положень вказаних норм у їхньому взаємозв'язку дає змогу дійти висновку, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності тільки з тими юридичними фактами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах "а ", "б ", "в " та "г" п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України.Водночас обов'язок доведення наявності таких виняткових обставин покладається на особу, яка звертається до суду з касаційною скаргою.
Вказані критерії прийнятності касаційної скарги встановлені задля можливості забезпечення Верховним Судом ключової мети касаційного перегляду - виправлення судових помилок та усунення недоліків судочинства, що призвели до порушення прав учасників справи. Касаційний перегляд за своєю сутністю має екстраординарний характер і спрямований на забезпечення основоположних гарантій справедливого судового розгляду, які становлять зміст конституційного принципу верховенства права.Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст.
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Зазначена норма Кодексу узгоджується з п. 8 ч. 2 ст.
129 Конституції України, згідно з яким до основних засад судочинства відноситься забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у визначених законом випадках. Аналогічне положення закріплене у п. 7 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст.
13 КАС України, а також ч. 1 ст.14 Закону України "
Про судоустрій і статус суддів".Скаржником зазначено, що дана справа стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.При цьому, скаржником жодним чином не обґрунтовано в чому саме полягає фундаментальне значення саме даної справи для формування єдиної правозастосовчої практики із зазначенням новітніх, проблемних, засадничих, раніше ґрунтовно не досліджуваних питань права, відповідь касаційного суду на які мала б надати нового, уніфікованого розуміння та застосування права як для сторін спору, так і для невизначеного, але широкого кола суб'єктів правовідносин.
Крім того, посилання на Постанову Верховного Суду від 15 квітня 2019 року у справі №522/16973/17 є некоректним, оскільки зазначене рішення прийнято у справі з іншими фактичними обставинами. У вказаному рішенні предметом позову є перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та сворення передумов для економічного зростання в України", тоді як у даній справі предмет регулюється постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року.З урахуванням вищенаведеного касаційна скарга подана на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню в розумінні ст.
328 КАС України, а тому у відкритті касаційного провадження слід відмовити.Аналогічна позиція стосовно застосування ст.ст. 12 та
328 КАС України висловлена Верховним Судом, зокрема, в ухвалах від 03 липня 2019 року у справі №640/17978/18, від 11 липня 2019 року у справі №0440/6725/18, від 24 липня 2019 року у справі №560/4177/18.Крім того, суд апеляційної інстанції обґрунтував, що визнання нечинними в подальшому п. п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача, які були вчинені відповідачем до визнання нечинною Постанови Кабінету Міністрів України №103.Вищенаведене дає підстави вважати, що за поданою касаційною скаргою оскаржується судове рішення, яке не підлягає касаційному оскарженню.
Зазначене відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07 лютого 1995 року, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до ч."с" ст. 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумаченню закону. Їх коло може бути також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей. Правила, запроваджені законодавцем щодо обмеження права на касаційне оскарження, відповідають
Конституції України, відповідно до ст. 129 якої основними засадами судочинства є, серед інших, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями, сформованими Європейським судом з прав людини у справах Levages Prestations Services v. France (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) від 23 жовтня 1996 року та Brualla Gomez de la Torre v. Spain (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) 19 грудня 1997 року, згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції.З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.Керуючись ст.ст.
328 333 КАС України, Верховний СудУХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі №440/635/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач І. В. Желєзний
Судді В. М. ШарапаС. М. Чиркін