Історія справи
Ухвала КАС ВП від 11.10.2018 року у справі №806/1466/18

УХВАЛАпро відмову у відкритті касаційного провадження10 жовтня 2018 рокум. Київсправа № 806/1466/18адміністративне провадження № К/9901/62823/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:cудді-доповідача - Анцупової Т. О.,суддів - Кравчука В. М., Стародуба О. П.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у справі № 806/1466/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,установив:Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області залишено без руху та встановлено десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме, надання документу про сплату судового збору.03 вересня 2018 року до апеляційного суду надійшло клопотання відповідача про вирішення питання сплати судового збору під час постановлення рішення суду.Клопотання обґрунтовано тим, що у Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на даний час відсутні кошти на рахунку для сплати судового збору.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору відмовлено, апеляційну скаргу повернуто відповідачу.Не погоджуючись із вказаним рішенням суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою.Відповідно до п. 5 ч. 1 ст.
333 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами 2,3 цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.Згідно п. 2 ч. 2 ст.
333 КАС України у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до п. 2 ч. 2 ст.
333 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у встановлений строк відповідачем недоліки апеляційної скарги не усунуто, документ про сплату судового збору не надано, а відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору.
Крім того, апеляційний суд виходив з того, що виключення органів державної влади з числа суб'єктів, що звільняються від сплати судового збору, мало на меті дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливити зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду, про що зазначено у пояснювальній записці до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".Обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.Отже, звільнення, розстрочення чи відстрочення суб'єкта владних повноважень від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору буде суперечити завданню та меті Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" в частині надходження до спеціального фонду Державного бюджету України коштів від сплати судового збору, а також може розцінюватися як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір.Враховуючи, що зміст оскаржуваного судового рішення та обставини, на які посилається скаржник в обґрунтування касаційної скарги, свідчить про правильне застосування норм процесуального права та не викликає сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для визнання касаційної скарги необґрунтованою та відмови у відкритті касаційного провадження.Керуючись ст. 248, п. 5 ч.1, п. 2 ч. 2 ст.
333 КАС України,
ухвалив:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у справі № 806/1466/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Т. О. Анцупова
Суддя В. М. КравчукСуддя О. П. Стародуб