Головна Блог ... Новини Учені дізналися, коли відбулася найпотужніша в історії Землі сонячна буря Учені дізналися, коли відбулася найпотужніша в іст...

Учені дізналися, коли відбулася найпотужніша в історії Землі сонячна буря

  • 0

  • 0

  • 28

Відключити рекламу

За даними NASA, сонячні спалахи 10-11 травня 2025 року були найінтенсивнішими з 2003 року. Деякі вчені припускають, що вони могли бути найпотужнішими за останні 500 років. А от найсильніша сонячна буря за всю історію, ймовірно, сталася під час останнього льодовикового періоду і вона була приблизно в 500 разів потужніша за будь-яку сучасну геомагнітну бурю, пише Forbes.

У статті, опублікованій цього тижня в журналі Earth and Planetary Science Letters, описано результати дослідження річних кілець дерев у Французьких Альпах, які свідчать про різке зростання рівня радіовуглецю у 12 350 році до н. е. - на фінальній фазі останнього льодовикового періоду.

Зазначається, що це була не просто сонячна буря, а буря сонячних частинок - вибух швидкорухомих, надзвичайно енергійних протонів, які спричинили радіаційну бурю навколо Землі.

"Ця подія створює новий найгірший можливий сценарій. Розуміння її масштабів є критично важливим для оцінки ризиків, які майбутні сонячні бурі становлять для сучасної інфраструктури - таких як супутники, енергомережі й системи зв’язку", - пояснила провідна авторка та постдокторантка Університету Оулу (Фінляндія) Ксенія Голубенко.

Використовуючи хіміко-кліматичну модель, створену для реконструкції давніх бур сонячних частинок (і підтверджену даними річних кілець дерев), дослідники підрахували, що подія 12 350 року до н. е. була приблизно на 18% потужніша за найсильнішу сонячну бурю, зафіксовану в архівах річних кілець. Та подія відбулася у 775 році н. е., проте у сучасному контексті нічого подібного не було.

"У порівнянні з наймасштабнішою подією супутникової ери - бурею частинок 2005 року - давня подія 12 350 року до н. е. була більш ніж у 500 разів інтенсивнішою, згідно з нашими оцінками. Подія 12 350 до н. е. - єдина відома екстремальна сонячна буря за межами голоцену - останніх 12 000 років стабільного теплого клімату. Інші великі бурі сонячних частинок траплялися близько 994 року н. е., 663 року до н. е., 5259 та 7176 років до н. е.", - повідомила Голубенко.

Раніше УНІАН писав про найсильнішу відому геомагнітну бурю - подію Керрінгтона, яка сталася 1859 року. Виявилося, що порушення магнітного поля Землі тоді було ще більш серйозним, ніж вважалося раніше. 1 вересня 1859 року Сонце вивергло на Землю наелектризований газ і субатомні частинки, які за енергією дорівнюють 10 мільярдам атомних бомб. Це призвело до збою телеграфного зв'язку і спричинило загоряння систем. Також через подію Керрінгтона північне сяйво спостерігалося на півдні Куби та Гаваїв.

Дослідники припустили, що швидкість зміни поля тоді становила щонайменше 500 нТл/хвилину, і це досить високий показник.


ДЖЕРЕЛО : UNIAN
  • 28

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 28

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати