Воєнна агресія рф та ракетні удари по об’єктам критичної інфраструктури є причиною екстрених, аварійних чи стабілізаційних відключень електропостачання, що впливають на роботу як організацій та підприємств, так і на працівників, які, на жаль, за таких умов не завжди можуть виконати той об’єм роботи, який повинні.

Про трудові відносини в умовах обмеженого електропостачання розповів юрист Подільського бюро правової допомоги Сергій Морозов в інтерв’ю каналу «ПЕТ».

Чи можна кваліфікувати відсутність електроенергії за таких умов, як форс-мажор, який спричиняє вимушений простій працівника і чи вплине це на його заробітну плату?

Так, дійсно, зникнення електроенергії можна кваліфікувати як форс-мажор, який спричиняє вимушену зупинку роботи працівника. Мало того, зникнення світла не може статися з вини працівника саме за таких обставин, у яких сьогодні перебуває наша країна.

Що стосується оплати праці за таких обставин, то Кодекс законів про працю зобов’язує роботодавця оплачувати працівникові простій , якщо той стався не з його вини, у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Чи може роботодавець не платити за простій?

Фактично за законом через відсутність електроенергії роботодавець повинен нести всі пов’язані з цим збитки і виплатити зарплату за час простою або ж забезпечити працівника альтернативним джерелом енергії, наприклад акумуляторами, ноутбуками з батареєю, що можуть працювати без під’єднання до мережі тривалий час, генератором тощо.

Чи можлива дистанційна робота в разі відключення електроенергії?

Організація робочого процесу у форматі дистанційної роботи можлива, проте потрібно врахувати той факт, чи зможе працівник виконувати свої повноваження під час тривалої відсутності електропостачання.

Чи є можливість змінити режим роботи працівників у разі відсутності електроенергії?

Так, це можливо. У випадку почергових графіків відключення електроенергії для забезпечення виконання працівником його повноважень можна змінити час початку роботи так, щоби робочий день починався/закінчувався до або після таких відключень. Також можна перенести час обідньої перерви, щоби вона збігалася з періодом відключення. Це не є порушенням прав працівника, а для роботодавця це варіант, який дозволить йому уникнути зайвих витрат.

Згадайте новину: Немає роботи через відсутність електроенергії? Працівнику треба оплатити простій

Чи зменшиться заробітна плата у разі зміни режиму роботи працівника?

Оплата праці за неповний робочий день або неповний робочий тиждень здійснюватиметься пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. А у випадку застосування роботодавцем такого варіанта врегулювання трудового відносин, як зупинення трудового договору, працівник взагалі не буде отримувати заробітну плату протягом часу зупинення дії трудового договору.

Що повинні знати працівники або на що звертати увагу у цій ситуації?

Зазначу, що оплата праці є конституційною гарантією, і воєнний стан не є винятком. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для реалізації права працівників на своєчасне отримання зарплати.

Проте потрібно знати і пам’ятати:

  • Якщо із працівником не укладено письмового договору з нефіксованим робочим часом, а просто не нараховується та не виплачується зарплата за час відсутності електроенергії – це незаконно.
  • Якщо роботодавець не оплачує простій, то у такому разі він має забезпечити працівника засобами для віддаленої роботи без електроенергії – генераторами, акумуляторами, ноутбуками з батареями тощо.
  • Зникнення електроенергії через ворожі обстріли зумовлює невиконання роботи, яке відбувається не з вини працівника, тож заробітна плата має зберігатися.