9
0
691
Під час ініціювання договірних відносин з суб’єктами господарювання особливу увагу слід звертати на їх ділову репутацію. Враховуючи реалії сьогодення - це, зокрема, не лише інформація про боргові та податкові зобов’язання, а й про потенційні зв’язки вашого контрагента з юридичними особами, на яких накладено санкції. Нехтування такими особливостями може призвести не лише до репутаційних втрат для вашої компанії, але й може мати такі неприємні правові наслідки як відкриття кримінального провадження та проведення слідчих (розшукових) дій на підприємстві.
На жаль, отримання повної та достовірної інформації про кожного з контрагентів на етапі укладення договору є завданням, яке підлягає безперешкодному виконанню далеко не завжди. Тому закріплення у господарському договорі чітко визначених гарантій та зобов’язань сторін у сфері санкційного законодавства є невід’ємним елементом ефективного захисту суб’єкта господарювання.
Враховуючи наведене, сьогодні ми спробуємо визначити перелік обов’язкових санкційних застережень у господарському договорі, а також проаналізуємо їх зміст.
Які групи санкційних застережень слід закріпити у договорі?
Для початку вважаємо за необхідне виокремити основні різновиди санкційних застережень. Їх ми можемо поділити на 2 групи:
національні, які зобов’язують сторони договору не порушувати акти санкційного законодавства, введеного в дію органами державної влади. До таких актів законодавства відносимо, зокрема:
міжнародні, що зобов’язують сторони договору не порушувати акти міжнародних організацій та іноземних держав, якими введено санкції, зокрема:
Як висновок, перш за все, контрагент повинен гарантувати, що на момент підписання договору та в майбутньому на нього та/або кінцевого бенефіціарного власника не поширюється дія зазначених санкцій.
Які зобов’язання необхідно покладати на контрагента з метою неухильного дотримання ним санкційного законодавства під час укладання договору поставки товарів?
У випадку, якщо ваше підприємство виступає в ролі постачальника товарів, покупець повинен гарантувати, що він:
Якщо ж підприємство є покупцем товарів, постачальник зобов’язаний гарантувати, що такий товар та/або його складові:
Що робити, якщо договір вже укладений без урахування санкційних застережень?
Звісно, якщо договірні відносини з контрагентом тривають вже декілька років (тобто беруть свій початок ще до введення правового режиму воєнного стану на території України), відсутність згадки про санкції у договорі є цілком типовим явищем. Однак, це жодним чином не нівелює тих потенційних загроз, які можуть стати реальними у процесі подальшої співпраці.
В такому випадку пропонуємо наступні можливі варіанти дій: укладення додаткової угоди про внесення змін до основного договору або прийняття односторонньої заяви контрагента у вигляді гарантійного листа про дотримання санкцій.
Наслідки порушення санкційних застережень: шляхи компенсації завданих збитків
Як зазначено вище, порушення санкційних застережень вашим контрагентом може потягнути за собою низку негативних наслідків для компанії.
Тому наполягаємо на включенні в угоду положення про те, що у випадку порушення контрагентом запевнень та гарантій, визначених договором, винна сторона зобов’язується відшкодувати добросовісній стороні усі документально підтверджені збитки, спричинені їй через або у зв’язку з накладенням санкцій або співпрацею з особою, на яку накладено санкції.
Окрім того, враховуючи складність доведення розміру збитків (як фактичних, так і упущеної вигоди) в судовому порядку, необхідно передбачити фіксований розмір штрафних санкцій у випадку порушення договірних зобов’язань.
Автор консультації: Дерев'яний Всеволод-Ілля Володимирович
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
418
Коментарі:
0
Переглядів:
451
Коментарі:
0
Переглядів:
1521
Коментарі:
1
Переглядів:
502
Коментарі:
0
Переглядів:
746
Коментарі:
0
Переглядів:
489
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.