Рецептурні та безрецептурні препарати: концепція відповідального лікування

Раціональне застосування медикаментів вимагає, щоб пацієнти отримували лікування, яке відповідає їхньому клінічному стану, у дозах, що відповідають їхнім індивідуальним особливостям, протягом адекватного періоду часу. Ці принципи сформульовано експертами Всесвітньої організації охорони здоров’я. Тільки в цьому випадку можна збільшити тривалість та підвищити якість життя пацієнтів, знизити частоту ускладнень, інвалідизації та смерті. Однак у всьому світі виникає інша проблема. Щороку ВООЗ реєструє близько 2 мільйонів серйозних медикаментозних ускладнень, до 40% з яких виникає через неправильне використання препаратів та наслідків, що розвинулися через це.

Світова практика передбачає складання списків рецептурних медикаментів. Інші лікарські засоби дозволені для самостійного застосування населенням. Усі ці препарати ділять на три групи.

  1. General sale list (GSL) — безрецептурні медикаменти, дозволені до продажу через загальну торговельну мережу (аптеки, супермаркети тощо), наприклад, парацетамол, антисептики, деякі антациди.

  2. Pharmacy Medicines (PM) — безрецептурні препарати, які продаються лише в аптеках під контролем провізора.

  3. Prescription Only Medicines (POM) — медикаменти, що відпускаються з аптек лише за рецептом лікаря. Вони відповідають таким критеріям:

  • небезпечні для здоров’я у разі безконтрольного застосування;

  • містять речовини, дія та/або побічні ефекти яких потребують спостереження лікарів та подальшого вивчення;

  • потенційно небезпечні без медичного контролю навіть при правильному застосуванні;

  • вводяться парентерально.

Наприклад, гіпоглікемічний засіб Метформін, антибіотик Рифампіцин, інгаляційний глюкокортикостероїд Пульмікорт, психотропні ліки Гідазепам в аптеці 911 можна купити тільки за рецептом лікаря.

Без рецепта продаються таблетки та сироп від кашлю Амброксол, анальгетик-антипіретик Аспірин, гомеопатичний противірусний препарат Анаферон, знеболювальне Анальгін, антисептик Фурацилін, антигістамін Зодак та багато інших ліків.

Як регулюється діяльність інтернет-аптек?

Онлайн сьогодні можна придбати практично будь-який товар. Однак щодо реалізації лікарських засобів ще донедавна існували певні труднощі. З огляду на це у 2020 році Верховна Рада ухвалила закон, який регулює електронну роздрібну торгівлю препаратів та забезпечує захист покупців від ризику придбання фальсифікованих чи неякісних препаратів.

Відповідно до цього закону:

  • онлайн-аптека повинна мати необхідні ліцензії та дозволи;

  • на сайті аптеки покупцям має бути доступна опція віддалених консультацій фармацевтом.

Цим вимогам повністю відповідає apteka911.ua. Тут можна за вигідною ціною купити будь-який рецептурний препарат за наявності електронного рецепта, виписаного лікарем. Уся продукція, що продається в аптеці, проходить трирівневий контроль якості, має відповідні сертифікати.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст