0
0
35
Останнім часом стиль "мілітарі" - камуфляжні штани, тактичні берці, куртки кольору хакі, навіть сучасний однострій Збройних Сил України - набув особливої популярності серед цивільних осіб в Україні. З одного боку, зрозуміле бажання підтримати армію. Відчувати себе ближчим до наших захисників - природне прагнення суспільства під час війни. Однак з іншого – такі дії несуть потенційні ризики для інституту військової служби.
Річ у тім, що військову форму використовують і шахраї - як засіб для маніпуляцій: вводять людей в оману, щоб отримати кошти чи інші вигоди. Та й інциденти, коли особи, що не є військовослужбовцями, одягають "піксель", а потім демонструють неналежну суспільну поведінку, завдають значної шкоди. Адже це призводить до формування хибного образу, створюючи враження беззаконня в середовищі, яке має асоціюватися з дисципліною і відповідальністю.
Чи можна мінімізувати усі ці ризики? Чи передбачена відповідальність за незаконне носіння військової форми, і за яких умов вона застосовується?
Найперше, варто зазначити, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 20.11.2017 року №606, право на носіння військової форми мають:
військовослужбовці;військовозобов’язані під час проходження зборів;резервісти;курсанти військових закладів освіти;ліцеїсти військових ліцеїв;особи, звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми (при цьому дозволяється одягати тільки ту форму, яка передбачена цим наказом або ж встановлена на момент звільнення).Яка відповідальність передбачена за незаконне носіння військової форми та які її умови? Стаття 186-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює адміністративну відповідальність саме за незаконне носіння військової форми зі знаками розрізнення військовослужбовців Збройних Сил України або інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, особами, які не мають на це права.
За вчинення таких дій можна отримати або попередження з конфіскацією форми та знаків розрізнення, або штраф у розмірі від 2550 до 3400 грн із конфіскацією відповідних атрибутів.
У разі вчинення протягом року повторного порушення, застосовуються жорсткіші заходи: штраф у розмірі від 3400 до 6800 грн з конфіскацією форми та знаків розрізнення, або громадські роботи тривалістю від 30 до 40 годин з аналогічною конфіскацією.
Зверніть увагу, що підставою для притягнення особи до відповідальності за цією статтею є обов’язкова наявність двох умов:
а) суб’єкт не має права носити військову форму;
б) військова форма містить знаки розрізнення.
Знаки розрізнення на військовій формі виконують важливу роль у визначенні приналежності особи до певного роду військ, підрозділу, посад тощо. Найбільш поширеними є погони, нарукавні та нагрудні знаки, знаки на спину, на головних уборах, зокрема кокарди, емблеми, орнаменти, гаптування, канти і лампаси. Вони є офіційними атрибутами, які дозволяють чітко ідентифікувати військовослужбовця, його функціональні належність і статус.
Натомість носіння військового однострою без знаків розрізнення не є порушенням і не може бути підставою для притягнення до відповідальності.
Хто і як мусить слідкувати за дотриманням правила: "Військова форма лише для військових"? Згідно з положеннями чинного законодавства, обов’язок виявляти такі правопорушення та притягати до відповідальності за незаконне носіння військової форми покладено на Національну поліцію України.
Поліцейські уповноважені перевіряти документи осіб, які носять військову форму, та, за необхідності, складати протоколи про вчинення адміністративних правопорушень.
Таким чином, використання "пікселю" як елементу одягу заборонити не можна, оскільки існують чіткі умови притягнення осіб до відповідальності за незаконне носіння військової форми. Якщо особа ігнорує встановлені правила - носить військову форму зі знаками розрізнення без законних на те підстав - вона є правопорушником. І важливо пам’ятати, що військова форма – це не просто елемент гардероба. Це – символ служіння країні, невід’ємна частина ідентичності військовослужбовця. Тож неналежне використання військової форми можна сприймати не лише як неповагу до військових, а й як спробу дискредитації авторитету української армії.
Людмила Куса, адвокат та молодша партнерка АО "GRACERS"
Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням ДЖЕРЕЛО : UNIANПереглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
729
Коментарі:
0
Переглядів:
935
Коментарі:
0
Переглядів:
587
Коментарі:
0
Переглядів:
1104
Коментарі:
0
Переглядів:
973
Коментарі:
0
Переглядів:
834
Коментарі:
1
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.