Головна Блог ... Консультації від юристів Процедура переведення житлового приміщення (квартири) в нежитлове. Процедура переведення житлового приміщення (кварти...

Процедура переведення житлового приміщення (квартири) в нежитлове.

Відключити рекламу
 - tn1_0_25103500_1490264271_58d3a0cf3d51c.jpg

Процес переведення житлового приміщення (квартири) в нежитлове в українському законодавстві чітко не відображено. Давайте розберемося, яким же чином необхідно діяти, якщо Вам необхідно перевести житлове приміщення в нежитлове. Відповідно до додатку Б ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення"- нежитлове приміщення це приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду. Є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.
Беремо приклад в м. Києві.
Рішенням Київської міської ради № 781/1645 від 23 липня 2015 року Про дерегуляцію і спрощення переведення житлових будинків і житлових приміщень у нежитлові в м. Києві було затверджено Положення про порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові у місті Києві.
Положення про порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові у місті Києві (далі — Положення) визначає механізм реалізації права на переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові, якщо це не заборонено законодавством, і є обов’язковим для фізичних та юридичних осіб, які мають намір перевести житлове приміщення (житловий будинок) у нежитлове у місті Києві.
На переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові без визначення їх функціонального призначення (використання) мають право особи, які є Власниками таких об’єктів. У разі коли співвласниками приміщень є діти або недієздатні особи, переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові приміщення здійснюється відповідно до закону за згодою органів опіки та піклування.
Житлові приміщення в багатоквартирному житловому будинку або окремий житловий будинок (його частина), стосовно яких вирішується питання щодо переведення із житлового в нежитловий фонд, повинні відповідати таким вимогам:
- бути розташованими у цокольних, на перших та других поверхах (за умови, якщо житлове приміщення (квартира), розташоване безпосередньо над нежитловим, але не вище другого поверху), або розташовані не вище третього поверху для використання під майстерні та студії творчих спілок.
- щодо такого об’єкта має бути наявною технічна можливість для облаштування пандусу для маломобільних груп населення та окремого входу і евакуаційного виходу, які ізольовані від житлової частини будинку (або інших приміщень в будинку).
- переведення житлового приміщення у нежитлове може бути здійснено лише за умови, якщо власник та його сім’я забезпечені житловою площею за нормою, визначеною законодавством, та якщо у цьому житловому приміщенні ніхто не проживає.
- житловий будинок не повинен бути визнаний аварійним або ветхим.
- не обтяжений правами будь-яких осіб (не перебуває у заставі, під арештом).
- житловий будинок не визнаний пам’яткою архітектури.

Не допускається переведення житлових приміщень, квартир у багатоквартирних житлових будинках у нежитлові з метою розміщення:
- об’єктів промислового характеру.
- громадських туалетів.
- похоронних бюро, окрім офісів похоронних бюро.
- пунктів приймання склотари.
- спеціалізованих закладів і підприємств, експлуатація яких може призвести до забруднення території та повітря житлової забудови, перевищення допустимих рівнів шуму, вібрації, іонізуючого і неіонізуючого випромінювання.
- пунктів побутового обслуговування населення, в яких застосовуються легкозаймисті і вибухонебезпечні речовини.
- інших об’єктів, заборона на розміщення яких у житловому комплексі, житловому будинку передбачена законодавством.
Власник, який має намір перевести житлове приміщення (квартиру, житловий будинок) у нежитлове, звертається до центру надання адміністративних послуг з письмовою заявою про свої наміри щодо переведення житлового приміщення (житлового будинку) у нежитлове без визначення функціонального призначення і додає до заяви такі документи:
— нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують право власності на житлове приміщення (квартиру, житловий будинок), які переводяться в нежитлові (із зазначенням усіх співвласників, у тому числі неповнолітніх);
— матеріали технічного обстеження житлового приміщення (квартири, житлового будинку), які переводяться в нежитлові, підготовлені відповідно до вимог чинного законодавства.
Після отримання дозволу на переведення житлового приміщення в нежитлове (без визначення функціонального призначення) необхідно визначитися з функціональним призначенням (магазин, аптека і тд). Відповідно до положень ДБН А.2.2-3-2014 ​"Слад та зміст проектної документації на будівництво ​" реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко- економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об’єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Якщо Ви плануєте розташувати окрему вхідну групу в нежитловому приміщенні, необхідно також отримати вихідні дані на проектування. Основними складовими вихідних даних є відповідно до положень ДБН А.2.2-3-2014 є:
- містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки;
- технічні умови;
- завдання на проектування (додаток Б);​
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією. МБУО отримуються відповідно до Порядку (
http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0912-11​).
З практики можу сказати, що отримання містобудівних умов та обмежень є досить складною процедурою (в м. Києві). Також залишається відкритим питанням чи потрібно отримувати містобудівні умови та обмеження якщо окремий вхід організовується через панорамне вікно або балкон, адже відповідно до п. 25 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються МБУО не отримуються у разі реконструкції житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації, улаштування в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових будівлях підприємств та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення. Поняття "зовнішня конфігурація" на законодачому рівні не визначена, а тому залишається спірним питанням віднесення влаштування окремого входу за рахунок панорамного вікна або балкону до "зміни зовнішньої конфігурації".
Далі, після отримання вихідних даних на проектування (якщо їх отримання потребується), розроблюється проектна документація на будівництво яка відповідним чином затверджується Замовником. Подальша процедура оформлення реконструкції передбачена ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" це:
- реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт;
- оформлення нового технічного паспорту;
- подача пакетів документів до Департаменту економіки та інвестицій ВО КМР КМДА (на прикладі м. Києва) для сплати пайового внеску або звільнення від такої сплати.
- реєстрація декларації про готовність об'єкту до експлуатації;
- реєстрація права власності на уже нежитлове приміщення.

Отже, переведення житлової квартири в нежитлове приміщення це довготривала та не проста процедура, яка потребує відповідального підходу та професійних навиків.

Автор консультації: Сахненко Егор

  • 48049

    Переглядів

  • 7

    Коментарі

  • 48049

    Переглядів

  • 7

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    А що відбувається з попереднім свідоцтвом на право власності?

    26.03.2017 15:43

    Доброго дня, Василь! Зараз всі записи про право власності вносяться в електронний реєстр. При переведенні квартири в нежитлове приміщення в реєстр вносяться відомості про право власності на нежитлове приміщення. Свідоцтво про право власності на квартиру буде недійсним.

    26.03.2017 22:46

    А наоборот? Есть ли механизм перевода нежилого помещения в жилое? У нас в доме (на данный момент ОСМД, а ранее ЖСК) есть помещение, которое является полноценной однокомнатной квартирой. На момент постройки (1987г), предполагалось использовать ее, как служебное помещение.

    30.03.2017 16:34

    Марина, если есть правоустанавливающие документы именно на нежилое помещение - перевод в жилой фонд оформляется как реконструкция.

    23.04.2017 00:24

    Доброй ночи! Подскажите пожалуйста, что делать с необоснованным отказом. Напримере Киевской архитектуры.

    11.05.2017 03:14

    Сергей, свяжитесь со мной! 8 (068) 422-56-52

    15.05.2017 23:48

    Доброго дня, підскажіть чи потрібна згода сусідів на переведення житлового приміщення в нежитлове з облаштуванням окремої вхідної групи (з пандусом)? та чи можуть сусіди впливати на те що там буде знаходитись (магазин, салон краси, атека чи офіс)?

    11.04.2018 15:42

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст