Головна Блог ... Консультації від юристів Проблеми, що виникають при оформленні спадщини на земельну ділянку Проблеми, що виникають при оформленні спадщини на ...

Проблеми, що виникають при оформленні спадщини на земельну ділянку

Відключити рекламу
 - tn1_problemi_shcho_vinikayut_pri_oformlenni_spadshchini_na_zemelnu_dilyanku_5ec51b7847389.png

У цій статті з'ясуємо, як же оформити спадщину на земельну ділянку. Отримавши земельну ділянку у спадок, громадяни нашої країни, а особливо сільські жителі, стикаються з проблемою: як вступити у спадок на землю? Для початку розберемося, що являє собою спадок. Це коли від померлої людини його власність переходить до спадкоємців. Щоб розібратися з проблемою, як оформити пай на землю у спадок, потрібно розбиратися в різних видах земель. Земля в сільській місцевості ділиться на дві категорії: земельний пай (земля сільгосппризначення) і земельна ділянка в прив'язці до дому. Якщо з земельною ділянкою все більш-менш ясно, то з земельним паєм виникають проблеми, в основному через юридичну необізнаність громадян.

Зміст:

Що таке земельний пай

Це поняття з'явилося в 1994 році, після Указу Президента про розподіл земель колишніх радгоспів і колгоспів між їх членами. Земля ділилася на всіх членів порівну, з видачею сертифікату на земельний пай. При цьому сертифікат тільки свідчив про права на землю, із зазначенням розміру в гектарах, але без можливості дізнатися конкретну адресу земельної ділянки. Тому, після виділення землі, власник сертифіката міг отримати держакт на право власності на землю. З 2013 року процедура змінилася, і замість державного акту стали видавати виписку з державного реєстру про право власності. У порівнянні з землею біля свого будинку, головна відмінність полягає в тому, що до прийняття закону про ринок землі, земельний пай неможливо продати або подарувати, але при цьому можна передавати у спадок і здавати в оренду.

Документи для оформлення спадщини на земельну ділянку

Для оформлення землі у спадок насамперед потрібно вступити в спадок, тобто за останнім місцем проживання померлого протягом 6-ти місяців після смерті потрібно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. У разі пропуску цього терміну доведеться подавати позов до суду і надавати вагомі аргументи про неможливість вступити в спадок протягом 6 місяців від смерті спадкодавця. Якщо термін пропущено, і спадкоємці не звернулися до суду, або ж суд не задовольнив вимогу про продовження строку для прийняття спадщини, то така спадщина в судовому порядку переходить у володіння місцевої влади. Тому раджу не зволікати похід до нотаріуса на останній момент, а зробити це якомога раніше, щоб в разі виникнення непередбачених обставин не пропустити термін. Вступивши у спадок, після закінчення шести місяців потрібно повторно звернутися до нотаріуса, але вже із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Звертатися потрібно не обов'язково рівно через 6 місяців. Повторне звернення не обмежене часовими рамками. Якщо ви вчасно вступили в спадок, то маєте право подати заяву про видачу свідоцтва в будь-який зручний для вас час. Разом із заявою потрібно подати всі необхідні документи, перелік яких є у нотаріуса. В першу чергу це свідоцтво про смерть, документи на земельну ділянку, документ про оцінку земельної ділянки для спадщини (нормативна грошова оцінка землі), і витяг з поземельної книги. Якщо з документами все в порядку, нотаріус проводить реєстрацію з внесенням до реєстру і видачею виписки. На цьому реєстрація закінчується, і ви стаєте повноцінним власником успадкованої ділянки.

А якщо з документами не все гаразд?

Користуйтеся консультацією: Земля в наследство и как оформить право собственности на пай

Як успадкувати земельну ділянку при втраті державного акта

документи для оформлення спадщини на земельну ділянку

Перш за все, потрібно в друкованих ЗМІ подати оголошення про втрату цього документа. Оскільки державні акти з 2013 року не видаються, то далі потрібно буде звернутися в ЦНАП, щоб отримати виписку з ДЗК. Якщо є копія акта, то її обов'язково потрібно докласти до документів. Якщо ж немає навіть копії, то доведеться попередньо звернутися в управління Держгеокадастра для отримання копії з архіву. Потім, маючи на руках кадастровий номер, витяг з державного земельного кадастру (ДЗК) і копію втраченого державного акта, реєстратором робиться внесення до реєстру з отриманням витягу.

Як бути, якщо немає кадастрового номера?

В такому випадку неможливо отримати виписку з ДЗК. Для присвоєння кадастрового номера потрібно звернутися в сертифіковану організацію, що має в своєму штаті інженера - землевпорядника, і укласти договір на надання відповідних послуг. Організація виготовить технічну документацію на землю. На підставі цієї документації територіальним управлінням Держгеокадастра присвоюється кадастровий номер.

Важливою особливістю є той факт, що всі документи будуть оформлені не на спадкоємця, а на померлого, після чого знову-таки потрібно йти до нотаріуса, щоб оформити спадщину на земельну ділянку.

Користуйтеся консультацією: Що таке відумерла спадщина, або доля "нічийних " земель

Що робити, якщо сертифікат на землю загублений, або його взагалі не було

Часто буває, що людина була внесена в держакт на право колективної власності, але чомусь не змогла отримати сертифікат. В такому випадку, щоб отримати земельний пай у спадок, доведеться визнавати право власності на земельну ділянку за допомогою суду. Відповідачами виступають районна державна адміністрація (РДА), органи місцевого самоврядування, і колишні власники - колгоспи і радгоспи. Головним критерієм для прийняття потрібного рішення є членство громадянина в колгоспі або радгоспі на момент реєстрації держакту на право колективної власності на землю, оскільки разом з державним актом затверджувався список громадян-пайовиків. І, щоб все зробити правильно, раджу звернутися за допомогою до професіоналів, яких завжди можете знайти на сайті Protocol, замовивши тендер на юридичну послугу. За допомогою кваліфікованих юристів ви зможете пройти весь шлях від початку і до кінця без зайвих переживань, і в результаті отримати необхідне рішення суду.

Користуйтеся консультацією: Что такое выморочное наследство

До моменту, поки суд не винесе рішення і не з'явиться правонаступник, земельною ділянкою розпоряджатиметься РДА (якщо земля за межами населеного пункту) або сільрада, якщо земля в його межах.

Якщо ж сертифікат був виданий, але його втратили, то процедура спрощується: слід звернутися із заявою в РДА для отримання з архіву копії документа. Опублікувати в пресі оголошення про втрату сертифіката, і додати копію вирізки з газети до заяви.

Користуйтеся консультацією: Как получить право собственности на дом в селе

Як успадкувати неприватизовану ділянку в дачному кооперативі

 оформити спадщину на земельну ділянку

Питання, пов'язані з дачними земельними ділянками, регламентовані статтею 35 Земельного кодексу. Зокрема, вказується, що для приватизації садівничої ділянки (не більше 12 соток) не потрібно згоди інших членів кооперативу. Спочатку земля виділяється для дачного кооперативу, і тільки потім всі члени товариства мають право приватизувати свою землю, якщо її розмір не перевищує 0,12 га. Якщо ж приватизація не здійснилася, і член кооперативу помер, то у голови дачного кооперативу потрібно отримати довідку про те, що пайовий внесок за ділянку виплачений повністю. Довідка разом з свідоцтвом про смерть, документом, що підтверджує родинні зв'язки з померлим, подається нотаріусу для видачі свідоцтва про спадщину на ділянку.

Що ж стосується ситуацій, коли земля є приватизованою, і попередній власник повністю її оформив в установленому порядку, то в такому випадку успадкування максимально спрощено: зібрали документи - не пізніше шести місяців прийшли до нотаріуса - по закінченню шестимісячного терміну прийшли до нотаріуса повторно - отримали документи на своє ім'я - повноцінно розпоряджатися землею.

Як ви переконалися, іноді оформлення земельного паю у спадок може виявитися не дуже простою процедурою, з безліччю підводних каменів. Але, знаючи алгоритм дій, і витративши певний час, ви досягнете своєї мети і станете повноправним спадкоємцем.

Автор консультації: Дончак Дмитро

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 12925

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 12925

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати